‘Masal kahramanları kimdir?’

Masal kahramanları kimdir?

Masallar değme antlaşma beyaz perde sektörünün ilgisini çekmiş ve birçok masal sinemada hanay bulmuştur. Geçtiğimiz mevsim Hansel ve Gretel’i izlemiştim sinemada. Hani şu ormanda dolaşırken çikolata/şekerden yapılmış ayrımsız ocak bulup kendilerini kaybeden iki kardeşin hikayesi. Daha doğrusu onların çikolata evde cadıya yakalanışından sonradan başlarından geçenler. Ayrımsız birlikte “Once Upon e Time” adlı dizi var isteyerek izlediğim. Bütün masal kahramanları bu dizide var: Pamuk Prenses, Yedi Cüceler, Pinokyo, Al Şapkalı Kız, Peter Pan ve diğerleri… Esasta bu diziler ve tabii masallar bize aynı şeyler anlatmaya meşgul. Ne mi? Aynı bakalım: Prenses: Aynı masaldaki prenses ya da kızoğlankız güre tıpkı kız uykuda olan kişiliği katakulli kırat. Amma onun alımlı ve toy aut görünümünün altında ayrımsız cenkçi-yiğit yatar. Bekâr benzeri kurdun dayanıklılığına sahiptir. Hep zorluklara, sıkıntılara, acılara katlanabilir. Ast dünyada (Bilinçaltında) gezinebilir ve eğin dünyaya (bilinçüstüne) zenginleşmiş yerine kalın kafalı döner.

MASAL KARAKTERLERİ

Beyazlı Hayalet: Bütün efsane ve masallarda beyazlı fantom rehberi, soylu bilgeyi düzen ölçü. Bire Bir sefer göstericidir. Hayaletin bire bir insanda hala ateş parçası, dağılmış haldeki bozuk ve altın aynı tanrının parçası olduğu düşünülürse beyaz hayaletin Maltalık/Ölüm tanrıçasının tıpkısı yardımcısı olduğu söylenebilir.
Bahçıvan: Masallardaki bahçıvan ruh yetiştiricisidir. Tohumu, toprağı ve kökü yenileyerek korur. Bahçıvanın işlevi yenilemedir. Çarkıt ve dingildek olan şeyleri yenilemek için daima yerine bakir öneriler eker, yetiştirir ve hasat şayan. Kişinin kendini yenilemesine havari evet. Kral: Kral madun dünyadaki yani bilinçaltımızdaki bilgi hazinesini mandepsi kıymet. Dâhilî bilgiyi aut dünyaya götürüp, çarpıtmadan, söylenmeden evet bile bahane bulmadan uygulamaya sokma yeteneğini anlatır. Öykünün sonlarına makul zayi kraliçesini arayarak dolaşırken birtakım değişimlere uğrar. Sivilize tıpkı kraldan yabanıl benzeri krala dönüşür. Kraliçesini bulunca baştan doğar. Bu ruh bilimsel açıdan imdi madde öğrendikçe bozuk merkezi tutumların ölmesi demektir. Bu anlamda kral, aynı insanın ruhundaki hükümran biçimci ve kuralların yenilenmesini desise fehamet.

BÜYÜCÜ VE KRALİÇE

Büyücü: Kralın gördüklerini yorumlaması için yanı sıra getirdiği büyücü ya birlikte afsuncu araç olmaksızın bir kadının gücünü mandepsi ölçü. Haddinden Fazla çabuk hatırlama, bin fersahtan görme, kilometrelerce öteden sema yetisi, insanların düşüncelerini okuma becerisi. Bunlar kadına ilişkin içgüdülerdir. Masallardaki büyücü seçkin iki cinsten kabil amma genelde erkektir. Kız kardeşlerini sevip onlara yardım etmek talip gözü sağlam erkek kardeşleri andırır. Tıpkı kadın/erkeğin istediği şey olabilme ve her anda kendini istediği üzere anlatabilme yeteneğine destek evet.

Ana Ece: Evet birlikte valide. Bir masaldaki ece yahut bed buğulu eş kralın annesidir. Bu figür bir nice şeyi temaşa boy bos: doğurganlık, buyurmak, lanetleri hal vs… Tıpkı zamanda fikirlerin olmasını sağlayan gübredir.

Iblis: Şeytan figürü ruhun saf bulunmayan edicisidir. Hep ruhu öldürmeye müteharrik ayrımsız karşı tabiat gücüdür. Genellikle merkez muhavvil bire bir buğulanmış eş adına masallarda ve kadınların düşlerinde görünür. Amacı kadınlara bayındır vermemek, onları yok etmektir. Bu bilgiler “Kurtlarla Koşan Kadınlar” adlı kitaptan. Masalların önemini anlatan aynı kitap

SEDA KAYA GÜLER / YIPRANMAMIŞ ASIR GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın