Matbuat Konseyi’nden ‘baskı’ açıklaması!…

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Maliye Bakanlığı’nın, fişleme belgelerini yayınlayan matbuat kuruluşlarını eleştiren açıklamasına aksülamel gösterdi. Türenç, “Akıbet olayda üstelik gördük ki doğruları yazan basın kuruluşları tartı altında.” dedi.

Bulak Türenç, evvel yerine Canip gazetesinde elan bilahare dahi Zaman ve Bugün gazetelerinde çıkan fişleme haberleriyle ait olarak Maliye Bakanlığı ’nın yaptığı açıklamayı eleştirdi. Yolsuzluk ve alacak operasyonundan sonra ortaya sâdır patırtılı kayıtlarının, açıklamaların, belgelerin biricik sorumlusu yerine medyanın gösterildiğine özen çeken Türenç, “Bu belgelerde, patırtılı kayıtlarında kâh gerçekler ortaya döküldü. Bu gerçekleri yazan basın kuruluşları garaz gösterildi. Sonuç olayda de gördük kim hükümetin ve bakanlıkların bakışı özgür basını külfet altında burulmak istiyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

Olgun özgürlüğünün devam edebilmesi amacıyla takı altındaki basın kuruluşlarının tıpkı araya gelmesini talip Türenç, şöyle devam etti: “Basının aynı araya gelmesi zorunlu ağıl geldi. Basın Konseyi namına bunun üzere ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Hür çalışmak üzere onlarla bu arada çalışmaya hazırız. Değme kabil baskı ve şikayeti kamuoyuna açıklayacağız. Türkiye ’birlikte matbuat çalışanlarının ve matbuat kuruluşlarının sıkıntılarını bütün dünya matbuat teşkilat ve kurumlarıyla paylaşıyoruz. Bu gerçekleri paylaşınca raporlarda düzlük alıyor. Hem AB çoğalma raporunda hem acun matbuat kuruluşlarına bunlar işleniyor.”

Dünyada matbuat özgürlüğü sıralamasında Türkiye ’nin anbean aşağılara düştüğünü tabir fail Türenç, “Baskılar ve gerçekler paylaşıldığı üzere bu garip bilgilerin onlara yansımasıyla ve gerçeklerin dünyaya duyurulmasıyla oluyor. Özgürlükleri destek olmak üzere çalışıyoruz. Kalın altında olan matbuat kuruluşlarının başvurularını bekliyoruz.” diyerek konuştu.

Maliye Bakanlığı, Canip ’ın yayınladığı fişleme belgesine ‘müsvedde ’, haberi yapan gazeteleri bile ‘üzücü cephesi ’ adına nitelemişti.

CİHAN

Bir Cevap Yazın