‘Matematiğin görgülü dünyası’

Matematiğin münevver dünyası

Bu dünyayı geç yaşta keşfeden biri kendisine çevremdeki çocuklara rastgele fırsatta hesap kitabı ödül etmeyi ayrımsız fariza yerine görüyorum. Bu konuda Tübitak’ın kitapları imdada koşuyor. Seçme yaştaki kollar için ahenkli kitaplar kâin. Kitap fuarlarında kesinlikle reyonlarına uğruyor ve hem torunlar hem birlikte kendim için kitaplar alıyorum.

Bunlardan biri “Aynı Benzer Tut”. Kozalaklardan ayçiçeklerine, bahçe düzenlemelerinden şifreli mesajlara, doğada ve günlük yaşantımızda muhteşem tıpkısı yeri olan sayıların enteresan dünyasını anlatan tıpkı tezkere. Yazarı fizikçi Malcolm E.Lines. “Bilimin değme yönünü anladığını belirten ve ondan coşku duyan tıpkısı kimesne, bu bilginin özünü ve heyecanının, alışılagelen ölçülerde zekası olan, ilişki duyan, amiyane kişilere aktarabilmelidir.” diyerek yazmış kitabı.

FİBONACCİ SAYILARI

Mektup şu soruyla başlıyor: şayet aynı koşa tavşan değme kamer bakir benzeri çift tavşan doğurursa ve seçme eskimemiş tavşan seçkin ay kullanılmamış bire bir çift tavşan doğurursa ve rastgele bakir tavşan çifti öz doğumlarından iki kamer sonradan yavrulamaya başlarsa, ayrımsız çift tavşandan benzeri yılda birçok çift tavşan üretilebilir?

Seçme tavşan çiftinin ayrımsız cerrar benzeri eş tavşandan oluştuğu varsayımını tıpkı yana bırakarak yapılan adisyon sonucu şöyle tıpkı benzer dizisi çıkıyor ortaya:
1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144

Bu dizi lacerem oluşuyor derseniz, seçkin suret (doğal adına önceki ikisi dışında) kendiliğinden önce gelen iki sayının toplamından oluşuyor. Matematikte bu dizilime Fibonacci sayıları deniyor ve bitmeme ettirildiğinde haddinden fazla balaban bire bir derakap büyüyorlar. Örneğin dizinin 25’inci sayısı 75.025. 100. sayısı ise tüm 21 kademeli. Fibonacci sayıları doğada sonsuz karşımıza çıkıyor. Örneğin papatyaların bu aynı kadar yan yaprağı var. Nedeniyle “seviyor -sevmiyor” falının müspet son vermesi “kader perisi”nin araya girmesinden haddinden fazla Fibonacci sayılarının bozgun istatistiğine bağlı.

BUĞDAY TANELERİ

Bir aynı dizilimi birlikte satranç hikayesinden. Bu hikaye da Sinan Sertöz’ün “Matematiğin Münevver Dünyası” ünlü kitabında saha alıyor. Bilenler bilir. Bilmeyenlere anlatalım. Satranç ilk kez MS: 570 yıllarında Hindistan’da oynanmış. Bu oyunu bulan Brahman Rahibi Şah’a tıpkısı öğüt vermek istemiş. “Sen hangi büyüklüğünde önemli olursan ol, adamların, vezirlerin, askerlerin olmadan tek işe yaramazsın” gitmek istemiş.

Şah dahi oyunu beğenmiş ve “Dile benden ne dilersen!” demiş. Şah’ın alması müstelzim dersi almadığını düşünen Karabaş, “Bire Bir miktar buğday istiyorum” diye niteleyerek şöyle bitmeme etmiş: “Sana bulduğum bu oyunun birinci karesi üzere tıpkısı buğday, ikinci karesi üzere iki buğday, üçüncü karesi üzere dört buğday istiyorum. Sonunda seçme karede aldığım buğdayların iki misli kadar buğday istiyorum.” demiş.

SONSUZA BÜYÜKLÜĞÜNDE

Kendisi gibi cesim ve kalburüstü tıpkısı hükümdardan isteye isteye üç-ilkokul devam buğday talip rahibin tavrını küstahlık namına değerlendiren Şah, adamlarına dönerek, “Hesaplayın ve türe ettiğinden tek henüz aşkın buğday vermeyin.” demiş.

Son: önce kareler niteliksiz gitmiş. 10. kareye geldiklerinde toplam 1025 buğday vermeleri gerekmiş, yani benzeri apaz buğday.

15. karede hacim 1,5 kiloya, 25. karede 1,5 tona erişmiş. Şah’ın adamları 31. kareye gelince bu işin şakası olmadığını anlamışlar çünkü vermeleri müstelzim miktar 92 tona, 54. karede 771 milyon tona huruç.

Sonsuzun ucağı bucağı yok kısacası. Evrendeki tam moleküllerin sayısını düzenlemek üzere sadece yetmiş dokuz akim gerekiyor. Amma ilkel kabileler çabucak üç sayıyla yetinirlermiş: Tıpkısı, iki ve çokça…

SEDA KAYAÇ GÜLER / KULLANILMAMIŞ ASIR GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın