Meclis’te ‘Makul Kürt’ tartışmaları!

İHA’dahi yer düz habere göre TBMM Genel Kurulunda HDP grubu aracılığıyla verilen ve Gün Doğusu ve Güneydoğu ’bile Valilikler yoluyla ilan edilen sokağa gezinti yasağının toplumda oluşturduğu tahribatın araştırılması için verilen önergenin görüşmelerinin öne alınması önerisi görüşmelerinde Doğru Tümen namına bayram düzlük Mardin Saylav Orhan Miroğlu, HDP ’li milletvekillerinin “Akıllıcasına Kürt sataşmalarına, “Benim doğru Kürtlüğümü senin ömrün öğrenmeye yetmez. Ben akıllıcasına Kürt ’üm ama senin hangi Kürt ’ü olduğunu bilmiyorum” ifadeleri ile karşılık verdi.

“SİZİN DAHI MOTOSİKLETLİ KATİLLERDEN HABERİNİZ VAR MI?”

Başvekil Ahmet Davutoğlu ’nun Beyaz Toros” açıklamasına ilgilendiren HDP ’li ve CHP ’li milletvekilleri vasıtasıyla yapılan eleştirilere karşılık veren Orhan Miroğlu, “Başbakanımızın söylediği açıktı, ‘Türkiye beyaz Toroslar dönemine dönmesin ’ üzere ayrımsız anlamı vardı o konuşmanın. Vicdan sahibi herkes beyaz zehir Toroslara gabi dönmeyi isteyecek insanların arz sonuncusunun Ahmet Davutoğlu olduğunu bilir” dedi. Orhan Miroğlu, HDP sıralarından mevrut eleştirilere “Sizin de motosikletli katillerden haberiniz var mı?” ifadeleriyle karşılık verdi. Miroğlu, “Nusaybin ’bile Kentlileşmiş Eğlek ’ı beyaz Toroslar öldürmedi, Kentlileşmiş Han’ı YPG-H üyesi iki tetikçi öldürdü. Bu tetikçilerden birisi deminden içeride” dedi.

HDP sıralarından benzeri milletvekilinin fotoğraf göstermesi konusunda Orhan Miroğlu, “Sen böyle fotoğraflarla gelirsen burada haddinden fazla kızgın olursunuz. O fotoğrafları bize göstermeyin. O fotoğraflardaki acılara hürmetkâr davranın. Saygınız olsa halkınızın beniz binin göç etmek zorunda kaldığı ayrımsız dönemde hendeklerden, roketatarlardan, oradaki silahlı insanlardan biricik sözcük söz etmeden, elden ihlaller üzerinden aynı polemik yaratmazsınız” diye niteleyerek konuştu.

“MUSA ANTER ’MAĞARA KATİLLERİNİ YAKALATTIĞIMIZ ZAMAN HİÇBİRİNİZ O DURUŞMA SALONUNDA YOKTUNUZ”

DÜRÜST Öğür ’nin tek devir gerçeği araştırmaktan kaçmadığını kaydeden Orhan Miroğlu, “Geçmişi bütün yönleri ile araştıralım, evet elbet araştıracağız bu hakikatleri. Ihtilalci umum savaşı stratejisi gereği kazılan kilometrelerce tüneli ortada olmaksızın mi tartışacağız. Bu teklifte buna dair hiçbir molekül yok. Bir inkar politikasıdır gidiyor. Tek şekilde gerçeği araştırmaktan kaçmıyoruz. Türkiye eğer son 15 yılda geçmişle yüzleşmişse, Dersim ile Diyarbakır hapis ile faili meçhullerle yüzleşmişse bunun yegane mimarı AK Öğür hükümetleridir. Musa Anter ’mağara katillerini yakalattığımız zaman tek biriniz o duruşma salonunda yoktunuz. Musa Anter ’in adını üstelik anmaya hakkınız yok. Musa Anter ’in iki gazeteci ve ben yakalattık. Bunu biliyorsunuz. Sizin yönettiğiniz bire bir şehirde Musa Anter ’mağara gaddar zanlısı savcılığa çıktığında tek şehremaneti başkanınız, milletvekiliniz yoktu. Hakikatleri çarpıtmayın. Kürt meselesi üzerindeki bütün makul önerilerinizi yer özellikle ben savunacağım. Elkızı benzeri araya konuşalım bunları” şeklinde konuştu.

“IHTILALCI UMUM SAVAŞI STRATEJİSİ TÜRKİYE ’BIRLIKTE DEMOKRATİK ZEMİNİ ZEHİRLİYOR”

Sokağa balkon yasağını ne koşulların oluşturduğuna andırmak gerektiğinin altını çizen Miroğlu, “Sokağa balkon yasağı sizin desteklediğiniz, tolere ettiğiniz, yanlarında durduğunuz ihtilalci el savaşı stratejisinin bire bir sonucudur. Bu takip Türkiye ’de demokratik zemini zehirliyor.  Bu stratejiye alın aynı hükümetin, ayrımsız devletin alabileceği yegane tedarik, silahlı gruplarca karışma edilmiş şehirlerini buyruk haklarını hatırlayarak savunmaktır. Hükümet sanki durup dururken Şark ve Güneydoğu ’üstelik tıpkısı kavga ortamı? Bu Çerağ ’in fikridir, bu arkadaşlarımızın fikri değil. Bu arkadaşlarımız fikrî adına benzeri şeyi düşünmüyorlar. Sayın Yüksekdağ bambaşka, Selahattin Mir ayrıksı söylemektedir” ifadelerini kullandı.

“PKK ŞEYH SAİT İSYANININ SONUCUDUR, DERSİM ’MAĞARA, DİYARBAKIR CEZAEVİNİN SONUCUDUR”

PKK yıldırı örgütünün Şeyh Sait İsyanının, Dersim ’in, Diyarbakır Cezaevinin benzeri sonucu olduğunu kaydeden Miroğlu, “Ülker Komutan diyor kim, ‘anca ayrımsız madde olacak ki, bu hükümet Abdullah Öcalan ’a mecbur edilecek. ’ Hendekler bunun üzere mi kazılıyor. Tıpkısı mecburiyetle Türkiye Cumhuriyetini benzeri şeye çağırma edebileceğini düşünebilmek kuşkusuz tıpkı politik körlüktür. PKK bir sonuçtur.  Şeyh Sait İsyanının sonucudur, Dersim ’mağara, Diyarbakır Cezaevinin sonucudur. Hendekler kazılarak, şehirler karışma edilerek bu birlikte sonuçtur diyemeyiz, bu de bire bir sebeptir. Zer arkadaşlarımızın nadir tıpkı misyonu var, bu misyona hayatım boyunca tevakki etmek duydum. Bu arkadaşlarıma şurası başvuru ediyorum; Kürt halkının gördüğü acıları kâmilen PKK Ortadoğu ’daki tıpkı mızıka yıpranmamış jeopolitik konulara döndüğü üzere zat demokratik siyasi zemininizi bu stratejiye feda etmeyin” dedi.

HDP sıralarına mütekellim Miroğlu, konuşmasının böylelikle şu ifadelere vadi verdi:
“Tığ komisyonlar kurarak bu meseleleri gündeme getirerek Türkiye ’nin netameli tarihi ile yüzleşmeye ve hesaplaşmaya hazırız. Ama bu hesaplaşmayı PKK ’nin gözlüklerini takarak yapamayız.”

Bir Cevap Yazın