Meclis’te nazik görüşmeler

Milliyet’te düz kayran habere bakarak görüşmeye Ak Parti hükümetinin 6 bakanı ile CHP kanadından grup başkanvekilleri Bağımsız Hususi ve Açık Deniz Altay katıldı. Davutoğlu ’nun Bahçeli ile görüşmesine ise MHP Kol Başkanvekili Oktay Vural katıldı. 10 ’ar an süren görüşmelerde Başvekil, Divan ’e geçici bütçe olarak getirilmesi öngörülen bütçenin, alışılagelen adına meclise sunulmasını istedi. CHP liderinin bu konuya mesafeli yaklaştığı öğrenilirken, “Bunu kabul etmemiz olabilir değil, takvimlendirme yetişmeyecektir” ifadesini kullandığı belirtildi.

Alınan bilgilere göre, 17 Ilk Teşrin ’da Divan ’e gelmesi müstelzim bütçenin şu aşamada getirilmesinin takvimlendirme sorunlar yaratacağını ileten Kılıçdaroğlu ’na Davutoğlu ’nun; “Bir taslak iş yaptık, size iletelim” ifadesini kullandığı belirtildi. Kılıçdaroğlu ’nun bile bunun konusunda “Muhalefetin himmet süresi kısalmayacaksa, taslağınızı incelerim” dediği öğrenildi.

Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu arasındaki görüşmede, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Delege ’ye yapılan suikast dahi gündeme geldi. Davutoğlu ’nun olayın araştırılacağını belirttiği, suikastin faili muzlim kendisine kalmayacağını ilettiği öğrenildi.

Bahçeli ’den yanıt

Davutoğlu ’nun hem Katılımcı suikasti hem de iki polisin martir olduğu olaya ait Kılıçdaroğlu ’na hikmet verdiği üstelik öğrenildi. Kılıçdaroğlu ’nun ise Davutoğlu ’na, “Haddinden Fazla alçak namına araştırılması gereken tıpkısı olay. Alçak şüpheler var. Olayın aynı zaman ilk açıklığa kavuşulması gerekiyor. Tekmil şüphelerin ortadan kaldırılması için bire bir an ilk adım atmanız gerekiyor” ifadesini kullandığı belirtildi.

MHP Umumi Başkanı Kerem Bahçeli ise hükümetin iradesinin olduğu bütçe ile bakir döneme girilmesine mebde yerine ısıdam baktıklarını kaydetti. Bahçeli, iktisadi teessürat ve uluslararı gelişmeler dikkate alındığında kullanılmamış yıla arızi bütçe hesabına alışılagelen bütçe ile girilmesi henüz akilane olacağını dile getirdi.

Başbakan Davutoğlu ise bütçe takvimine ilişik bire bir taslak çalışmayı önümüzdeki günlerde muhalefete sunacağını belirtti. 

Bir Cevap Yazın