Medyada kalemler sebep kırılıyor?

Star gazetesi yazarı Fehmi Koru, Yolculuk Parkı olaylarının ardından medyada yaşanan işten çıkarmaları eleştirerek, “Serencam zamanlarda medyamız rappadak ıssızlaşmaya başladı. Bir Tane tıpkısı kalemin sebepsiz ortadan çekilmesi üstelik yalnızlık hissini yaygınlaştırır. Kimsenin bizlere bunu yapmaya hakkı yok” ifadelerini kullandı.

Fehmi Koru, “Değme gidenle eksiliriz” başlığıyla yayımlanan yazısında, “Yazdıklarını beğenmediğim, yorumlarına itiraz ettiğim, sıkı tenkit ihtiyacı duyduğum kalem erbabının… Aklınıza ki geliyorsa onların… Yazmalarının engellenmesini, kendilerini ifade imkânını kaybetmelerini, medya dünyasından uzaklaşmalarını lüzum miyim? Bu soruya tek gözü kapalı vereceğim ‘Hayır’ cevabı sizleri herhalde şaşırtmayacaktır. Elimden gelse, herbirini, henüz önce irtibatlı oldukları ceride ve televizyonlara döndürmeyi, başlarına tek madde gelmemiş kabil kaldıkları yerden devam etmelerini sağlamayı arzu ederim” görüşünü dile getirdi.

Türkiye ‘basın özgürlüğü’ üzerine sicilli tıpkı mutluluk… İki cepheli bir sabıka bu: Hem evcil-ecnebi kazanç çevrelerine mukayyet, o özgürlüğü kullanmaya hakkı sıfır dokuz canlı çok ‘gazeteci’ esaslı avantacı ve kuvvet ajanı gelip geçti bu meslekten; hem dahi gazetecilerin düşün ve yorumlarından ürkerek onları yola getirmeyi, yola getiremediklerini iz dışına itmeyi, ayrıca hayatlarına kast etmeyi düşünebilmiş özgürlük düşmanları bütün oldu…

Değme anlamda kalemler kırıldı…

Tercihim ne benzer? Kâfi ki çıkarcı veya nüfuz ajanı tipler arasında ‘gazeteci’ kılığında dolaşmasın, özgürlüklerim sınırlansa üstelik kabil mi? Yoksa, biricik özgürlüklerime dokunulmasın, varsın çıkarcılar ve kudret ajanları oluversin mi?

Özgürlüğün bulunmadığı evet birlikte muallel olduğu yerde o tipler kendilerine elan çok saha bulabilirler; düşün ve anlatım özgürlüğünün bıkılmayan kullanılabildiği yerlerde, mahiyet gazeteciler sahteleriyle elan şen savaş edebilir.

Akıbet zamanlarda medyamız nagehan ıssızlaşmaya başladı. Yegâne bir kalemin sebepsiz ortadan çekilmesi de tenhalık hissini yaygınlaştırır… Bekâr o büyüklüğünde mı, o biricik kişinin boşluğu kendisini ekli halde hissettirdiği üzere, onun köşesini yersiz bıraktığı gazetede —ve diğerlerinde— çalışanları dahi vicdanlarına cebin verecekli ağıl getirir… Onunla nev kavgasına girmiş, kıyasıya eleştirmiş, eleştirisine muhatap olmuşları sahipsiz bırakır…

O meyan var ya o çatlak, yoğun olduğu zamandan daha etkilidir…

Kimsenin bizlere bunu yapmaya hakkı namevcut.

“Özne ki?” sorusuna sunulan cevaplar henüz dahi ürkütücü bir tablo ortaya çıkarıyor. İnanması ciddi tıpkı resim bu ve inanmakta zorlandığım amacıyla birtakım suçlayacağımı birlikte bilemiyorum…

Medyanın mülkiyet değişimi geçirdiği bir dönemden geçiyoruz; gazeteler ve televizyonların yıpranmamış sahipleri çeşitli mülâhazalarla kol yenilenmesine gidebilirler. Gazete ve televizyon erbap değiştirdiği amacıyla çalışanlar orayı infirak edebilir. Durduk yere dahi münasebat kesilebilir, mufassal yılların beraberlikleri sonlandırılabilir.

Ancak bunların temas birinin akseptans edilebilir letafet çerçevesinde gerçekleşmesi beklenir.

Sürece siyasetin ve siyasilerin engelleme ettiği kokusu alındığında işin nezaketi kaçar; çoğu kez ‘siyasi parmağı’ süsü verilerek yapıldığından yaşanan siyaseti dahi yaralıyor.

Mebzul-zehir, müfit-dokuncalı değme düşün bugünün dünyasında kesinkes sesini duyuruyor. Gazete mi, sınır mı yok… Hep kapılar kapansa, her an güçlenen genel ağ medyası var… Orada dahi düzlük bulamayan, öz mecrasını hafif bulabiliyor.

Amma geriye yine birlikte yarım yamalak tıpkısı iletişim araçları kalıyor.

Bunu bize yapmayınız.

FILM YILDIZI GAZETESİ

Bir Cevap Yazın