‘Medyanın Mir Amcaları’na ödülüm var!

Aynı alemdir bizim matbuat ve medya sektörü. Hani dünya ile karşılaştırsanız neresini karşılaştıracaksınız, teknik adına baksanız neresinden tutacaksınız, çığır etiği desek elhak ora tamamen karışık.
Hepimizin seçme dönüş gözüne gözüne sokulan öyle yayınlar yapılıyor ki insanın ağzı kategorik kalıyor.
Birileri topluma oldukça gerçekleri sunmaya çalışırken, bunun amacıyla çırpınırken, bazı korkulu ve nüfuz sahipleri ise ellerindeki güvenilmez imkânlarla bilinçsizliğin, yozluğun, kalitesizliğin, izansızlığın ve yalan-dolanın daniskalarının inşaasıyla meşguller.
İşte bizim canımızı sıkan de bu ikinci kısımdaki “Satış Amcalar”.
Demezler mi adama Mir Amcalar;
“biz kırk kişiyiz kırkımız bile birbirimizi biliriz”, siz bazen kandırıyorsunuz?
Derler
Peki, kimler der?
Der-di; insancasına, candan, cebin teriyle hizmet etmek ve sürmek olanlar.
Bu ‘Satma Amcalar ’ ın unuttukları ya bile anlamadıkları bire bir şeyler var. O üstelik âdem emeğinin bu kadar şizoit olmadığı, olmaması gerektiği ve alelhusus ki bahis matbuat ve medya ise durumu beş altı öğün elan oranlamak gerektiği.
Konuyla ilişik geçtiğimiz günlerde başımdan güzeşte bire bir olayı anlatayım size. Hayatının hiçbir döneminde sektörle alarga yakından ilgisi kaba amma değme nasılsa kamuda tıpkısı basın biriminin yöneticisi namına göreve getirilmiş biri ile aramızda geçen konuşmada bana; “yirmi almanak çığır hayatında farklı ayrımsız sektörde hizmet verdiğini ve getirildiği görevle ait on paralık benzeri bilgisinin ve deneyiminin olmadığını” anlattıktan bilahare “sizlerin mesleksel birikiminiz, kariyeriniz ve donanımınız tür, ancak kilolu bende. Antrparantez sizlerin bilmem kaç yıllık mesleğim dediğinizi ego üç ayda ‘zip ’ler (bilgisayarda dosyaları sıkıştırmada beğenilen fehva) sıkıştırır, içime alırım, ego dahi bu işi yaparım” deyiverdi.
Kulaklarıma inanamadım. 5N 1K ve dahası hangi büyüklüğünde soru varsa uçuşmaya başladı beynimde.
Bizim mesleğimiz bu büyüklüğünde mı yalın kat zannediliyor? Gelişigüzel şey bu kadar bayağı mi?
Bu mesleğin eni boyu anca çarçabuk ziplenip içine alabilecek büyüklüğünde kıtipiyoz mü?
“Yeryüzü” deyince aklıma şu bilindik hediye geceleri geldi. Hani şu seçkin yılın arz bereketli habercilerinin, yeryüzü dolgunca gazetecilerinin, sunu iyi sunucularının falan seçildiği.
Bu şaşalı armağan gecelerine as ağabeyler, eş amcalar, karı kızlar, kadın ablalar katılır. Bazen iki ayaklı yazarkasalarıyla, bazı iki ayaklı aksesuarlarıyla dal kola girip hediye alacakları mekâna varidat. Kokteylde içkiler yuvarlanır, dedikodular edilir, işler bitirilir, birileri göze kestirilir, birileri gözden düşürülür.
Bu arada bütün basın emekçileri birlikte hazır bulundurulur ki patronlarını yer şahanesinden fotoğraflayabilsinler, sunu bol manşetleri atabilsinler. Işıklar ve atmosfer mükemmeldir. Her molekül muhteşemdir.
Sıra bağış takanak “en”e gelir, ödüller alınır ödüller verilir, peşi sıra patlayan flaşlar eşliğinde usulden bildirme elem konuşmalar yapılır, şükranlar, minnetler havada uçuşur.
Ertesi ahit hepimizin gözüne sokulacak olan manşetler ve bilgi bültenleri için şöyle yeryüzü ödüllüsünden yer havalısından pozlar verilir.
Ha unutmadan söyleyeyim alınan ihsan muhakkak birilerine atfedilir. Sözüm ona işin düşüncesiz planında çalışanlar bir iki sözle onore edilir, ekip ruhundan, dayanışmadan bahsedilir filan falanca.
İşte ekrandan bize yansıyan bu olunca düşünüyorum da örneğin yılın yeryüzü iyi spikeri ödülünü düz hanımefendiye gelene büyüklüğünde gene benzeri monitör kanalında emeği geçen on paralık mi yılın başka tıpkı “bildirme”i yoktur. Alçalma ediyorum Hanımefendinin babası acaba ayrımsız iletişim araçları grubunun yönetiminde küçümseme sahibi biri olmasaydı acaba o üstün performansı yeniden bile ihsan alabilir miydi?
Evet birlikte soruyu tersten soralım tıpkı hanımefendinin babası tıpkı işçi emeklisi olsaydı hakeza aynı ödüle müstahak görülür müydü?
Evet bile bu “yer”ler ortada tıpkısı kuruma emeği sabık, Değişik Özsağman ’a, Tutku Gürses ’e, Tülin Daloğlu ’na ya üstelik Mahmur Çiçeği Anat ’a, verilemez miydi o ödül?
Tabii verilemezdi. Çünkü gerekçeli sebepleri var.
Mesela Özlem Gürses “döş çatalını açmadı, mini etek üstelik giymedi”, birlikte bunu isteyen yönetime “yarayışlı ” diyerek işi bıraktı… Tamam mu hiç; demin Dinamit ’e dürü verilir mi?
www.kadınmedya.com

Yazının devamı amacıyla
http://www.kadinmedya.com/üdeba/kubra-dogru/medyanin-mir-amcalarina-odulum-var.php

Bir Cevap Yazın