Mehmet Mualla Erbil’in skandal gafı olay yarattı!

Film Yıldızı TV ’üstelik aktif yerine yayınlanan Fırıldak Çiçeği programında Erzincan ’la yapılan canlı yayın sırasında bağlantının kesilerek ekranın şappadak kararması üzerine program sunucusu Mehmet Yüksek Erbil ’mağara “Çırağ söndü mü yapıyoruz burada?” ifadesini kullanmasına Aleviler reaksiyon gösterdi.

İzmir ’deki Özgürlük Gazetesi binası önünde toplanan yaklaşık 200 yabanlık grup, pankart açarak Mehmet Ali Erbil ’i ve nişane özne kuruluşu protesto etti. Kadro içerisinden bazı eylemciler binaya husye atarken, polis güçleri Özgürlük Gazetesi binası önünde eli sıkı tılsım aldı. Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir Bileşenleri, Alevi Kültür Dernekleri Bilgisizlik Hareketi ve Alevi Ekin Dernekleri Karşıyaka Şubesi ’nden oluşan 200 yabanlık kadro sloganlar atarak olayı ihtarname etti. Ekip hesabına açıklama eden Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Selahattin Özel, “Bu memlekette bu zihniyeti kazımamız gerekiyor. Bu bir ahlaksızlıktır, bu tıpkı patika suçudur. Türkiye Cumhuriyeti ’nin savcılarını soruşturma açmaları üzere göreve çağırıyorum. Lüzumlu yasalı işlemleri, başvuruları bugünden itibaren başlatacağız. Sevgili açılış hakkımızı kullanacağız, bundan sakıncasız olun. Müstelzim yapılacaktır. Hakikat protestolarımızı Alevilere yerinde şekilde dile getireceğiz. Gelişigüzel hangi kadar Mehmet Yüksek Erbil, ahlaksızlık etse bile tığ onun ailesini bile, annesini annemiz sayarız, kız kardeşlerini bacımız sayarız. O yüzden tığ kendimize yakışanı yapacağız. Tığ kendimizi inancımızdan aldığımız ahlakla besliyoruz. Tığ bu alemde elsiziz, dilsisiz, belsiziz amma insan gibi gezeriz. Kayırıcı kabil gezeriz, ahlakımızı da korumasını biliriz” dedi. “Mehmet Ali Erbil şaşırma, sabrımızı taşırma”, “Sahtekâr zihniyetine beddua olsun” sloganları atan takım polisin uyarısı üstüne dağıldı.

BELKIS: “BU SALDIRIYI NEFRETLE KINIYORUZ”
Ankara ’de ise Erbil ’e reaksiyon gösteren Alevi Dernekleri üyesi yaklaşık 30 kişilik ekip, akşam ezanı saatlerinde Eskişehir Yolu ’nda bulunan Doğan Medya Center önünde toplandı. Ekip hesabına izah özne Alevi Bektaşi Federasyonu Derneği Belkıs, Alevilerin, kötü saldırıyı takbih etmek üzere Türkiye ’nin seçme tarafında ayaklandığını belirtti. Mehmet Yüce Erbil ’mağara sözlerini “gündeş çağda yapılmış bire bir karalama” adına nitelendiren Belkıs, “Bugün Talih programında Mehmet Yüce Erbil denilen müsvedde -bozuk alışkanlıklardan olsa icap- Muaviye ’den, Yezid ’den, Nizamül Dünyalık ’den, Ebu Suud Nazik ’den bırakıt aldıkları tıpkı karalamayı bu gündeş çağda yineledi. Ve Alevilerin ’mum söndü yaptığını ’ telmih fail cümleler kurdu. O dakikadan bu yana yemeden içmeden Aleviler değil, Sünniler, demokratlar, laik insanlar, vicdan sahibi insanlar bütün Türkiye ’de saklık halindeler ve bu saldırıyı nefretle kınadılar, kınıyoruz.” diye niteleyerek konuştu. Erbil ’in gösteri adamı olduğuna ilgi çeken Belkıs, sunucuyu Kıbrıs ’ta kumar ve plajlara gitmeye davet etti. Belkıs, şöyle konuştu: “Mehmet Yüce Erbil aynı şovmendir, tıpkısı hokkabazdır, aynı madrabazdır. Ona bu lafları emreylemek düşmez. O gitsin Kıbrıs Kumarhanelerinde, Kıbrıs plajlarında yapması gerekenleri yapsın.”

                           MEHMET MÜRTEFI ERBİL ’DEN SKANDAL GAF!…

Star TV ’nin laf üzerine müstelzim hassasiyeti göstereceğini inandığını ileten Belkıs, Erbil ’in tıpkı zaman önce Kıbrıs ’a gönderilmesi gerektiğini imalı tıpkısı şekilde kaydetti. Belkıs, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bir kardeşlik dedikçe, barış dedikçe, herif hakları dedikçe, Sünniler-Aleviler, Türkler-Kürtler birbirimizi anlayalım, dinleyelim, sevelim sevilelim, duygudaşlık yapalım, kardeş olalım dedikçe, kimi sevgisiz, kimi seviyesiz, kimi tembel insanlar bu tuhaf söylemleriyle barışımızı kardeşliğimizi ve huzurumuzu bozmaya çalışmaktadırlar.”

İSTANBUL ’BIRLIKTE EYLEM HAZIRLIĞI
İstanbul ’dahi da kısaca 10 şahsiyet aynı takım Bağcılar ’daki Film Yıldızı TV binasına gelerek yetkililerle görüştü. Acara bukağılık ekiplerinin ilaç aldığı binanın uğrunda bir süre tepkilerini dile getiren grup, bu akşam saat 20.00 ’de ihtarname gösterisi yapacaklarını söyleyerek ayrıldı.

ERBİL DAHA ÖNCE DA “BEN KIZILBAŞ MIYIM KI?” DEMİŞTİ
Erbil henüz ilk üstelik Film Yıldızı TV ’de yayınlanan aynı dünyaevi programında kendine herif adayı arayan 80 yaşındaki benzeri kişiye “Ben Kızılbaş mıyım ki” sözlerini kullanmış ve Aleviler ’in tepkisine illet olmuştu.

1995 ’TE GÜNER BEKLENTI PATAVATSIZLIK YAPMIŞTI
Film Yıldızı TV ’üstelik 1995 yılında ’ ’Turnike ’ ’ adlı programın sunuculuğunu yapan Güner Ümit, programın hamile kılığındaki hosteslerinden birinin ’ ’Süt Kuzusu kimden? ’ ’ sorusuna ’ ’Babamdan ’ ’ karşılığını vermesi konusunda ’ ’Sen kızılbaş mısın? ’ ’ demişti. Olayın arkası sıra Güner Beklenti ve Star TV detaylı müddet protesto edilmiş, mesleğinin zirvesinde olan Ümit ’mağara ise kariyeri sona ermişti.

Ceyhan Fukara – Habip Atam (AHT)

 

Bir Cevap Yazın