Mehmet Yüce Birand’a acıklı yâd

Hürriyet’in haberine bakarak Beykoz Belediye Meclisi’nin kararıyla, Kom Caddesi’nin adı bugünden itibaren ‘Mehmet Mehabetli Birand Caddesi’ oldu.

Yıpranmamış caddenin açılışına, ilkin ateş parçası gazetecinin eşi Cemre Birand, oğlu Işler Yüksek Birand, gelini Caterina Birand, torunu Umberto Uca Birand ve 32. Periyot çalışanları görünmek için, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, şehremaneti divan üyeleri ve Birand’ın yetiştirdiği gazeteciler katıldı. ‘Mehmet Ulvi Birand Caddesi’ kayıtlı tabelanın üzerindeki antika, Birand ailesi ve Beykoz Belediye Başkanı Çelikbilek yoluyla alkışlarla açıldı. Açılışın bire bir zamanda Mehmet Yüce Birand’ın mevlit gününe rastlaması, Birand ailesini çokça bahtiyar etti.

BİRAND AİLESİNİN MUTLULUĞU

Açılışta gazetecilere mütekellim Cemre Birand, seçkin çağ kullandıkları tıpkı caddeye Mehmet Ali Birand’ın adının verilmesinin ailesi adına kendilerini çokça bahtiyar ettiğini söyledi. Cemre Birand, “Mehmet Büyük Beykoz’a aşıktı. 1991’den bu yana Beykoz’da oturuyorduk. Herhangi Bir aktarılma geçtiğimiz caddeye Mehmet Mehabetli’nin adının verilmesi bizi çok mutlu etti. Caddeyi kullandıkça, onu burada tesmiye etmek hasis haddinden fazla fena hâlde olacak” diyerek konuştu.

Oğlu Işler Yüksek Birand ise “Beykoz’üstelik yer çok kullandığımız caddeydi bura. Üzerinden herhangi bir aktarılma teslim etmek çokça tatlıca olacak. Vefa duygusunu yeniden yaşamaya başladık” diye konuştu.

BAŞKAN ÇELİKBİLEK: “BIRE BIR KÜLTÜR MERKEZI YAPTIĞIMIZDA, ONUN ADINI BILE MEHMET MUALLA BİRAND KOYACAĞIZ”

Beykoz Belediye Reisi Yücel Çelikbilek ise duayen gazeteci Mehmet Mürtefi Birand’ın adını Beykoz’birlikte yaşatma onurunun kendilerine nasip olmasından yağlık duyduğu memnuniyeti ifade etti. Çelikbilek, “Mehmet Ulu Birand’ı haddinden fazla vaktiyle beri tanırım. Böylesine patika duayeni olan birinin adının Beykoz’bile aynı caddeye verilmesinden ortalık sevinme duyduk. Ailesinin sevindiğini kullanmak, beni artık sevindirdi. Önümüzdeki dönemde bire bir kültür merkezi yaptığımızda, onun adını birlikte Mehmet Mehabetli Birand koyacağız” dedi.

DOĞUM GÜNÜ PASTASI KESİLDİ

Açılışta, Birand’ın 73’üncü tevellüt haset nedeniyle, Cemre Birand, Umur Mualla Birand ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek eliyle üstünde kankızıl gazetecinin resminin bulunduğu aynı pasta kesildi.

Bir Cevap Yazın