Mehtap Bayri:

Akşam’dan Sibel Incitici Yengin’in röportajı…

“Uzaklarda Taharri” vizyona girdi, neler hissediyorsun?

Bugüne kadar çokça şanlı yönetmenler ve yapımcılarla çalıştım. Hepsinin damağımda, kalbimde, ruhumda bıraktığı nağme çok özel ve çokça güzeldi. Oyunculuğuma yaptığı katkıları bile yadsınamaz, hepsine tükenmez teşekkür ederim. Uzaklarda Taharri filmine gelince hayatıma farklı ve özel aynı yerden raci, heybetli benzeri proje oldu. Teklif, milli piyango gibiydi, şişman ikramiye bana çıkmıştı. Kalbimde bire bir kortej coşkusu, bayramlığını giyen bir çocuk telaşı sardı ruhumu. Tarifi olmaz bir heyecandı. Kalbimin sesini duymalıydın. Çokça bahtiyar oldum, itibar duydum. Düşünsene sinemamızın “Sultanı”yla çalışacağım! Korktum bile, sorumluluğu çok fazlaydı benim için.ya beğenmezse!

Türkan Şoray ’la karşılaşınca neler hissettin?

Görüşmeye gideceğim dolaşma “Hangi giysem, saçımı makyajımı şüphesiz yapsam?” diye niteleyerek inanılmaz telaşlandım. Bilahare kendimi sakinleştirdim ve sunu dümdüz halimle gittim. Önce yapımcımız çok sevdiğim Baran Ünal ’la konuştuk. Ve sonraları dayanılmaz tıpkısı film karesi üzere tıpkı dakika gerçekleşti; Türkan Şoray ’la karşılaştık! Genelde bıcır bıcır konuşan ben bir anda kalakaldım, nutkum tutuldu. Allah’ım bu lacerem büyüleyici aynı güzellikti ve derakap etkisi altına düz emniyetsiz benzeri aurası vardı. Tek kelimeyle stardı; asaleti, zarafeti. Okuma, saç, kostüm, makyaj provaları derken Muğla ’ya yani masal diyarına doğru yola çıktık.

Peki, adlı ayrımsız oyuncunun yönetmen koltuğunda olması sana hangi hissettirmişti?

Bu anca acayip tıpkı önsezi ki Sibelciğim, oyunculuğuna hayran olduğum güç yönetmenim ve monitörün arkasında… Düşünsene “Eyvah! Evet beğenmezse” kaygısını yaşamaman türlü değil. Amma kendimi bütün güvende hissettim. Benim amacıyla çok eke benzeri ihtisas bu zira sette tamam ruhunla çırılçıplaksın ve doyasıya bırakıyorsun kendini orada. Türkan Kadın, öylesine özel ve şişman tıpkı ruha cemaat ki seni sarıp sarmalıyor. Ne istediğini anlatırken elini tutup göz bebeğine dokunarak anlatıyor; aşkla, tutkuyla, büyük tıpkısı coşkuyla… Bağımlısı oldum, hastasıyım Türkan Şoray’ın… Tek detayı kaçırmayan, duygunu simultane hisseden güvenilmez bire bir görüsü var. Sette karşılaştığımızda -sanırım biraz acı uyanmıştım- “Neyiniz var?” demişti çabucacık fark yazar. Hangimiz birbirimizin ruhunu, kalbini hakeza görebiliyoruz? Sana kendini sette öylesine majör hissettiriyor kim… Seçkin anım mutlulukla doluydu. Canan yönetmenim Türkan Şoray sebebiyle teşekkürüm sonsuz hem o özel büyüleyici ruhuna hem bile dayanılmaz yönetmenliğine.

KADIN ANCA HAREKETLI Kİ

Yönetmen koltuğunu kadınların bile sahiplenmesi namına neler söylersin?

Hangi garip değil mi? Daha bu yüzyılda bunları konuşuyoruz. Dünyanın böylesine yaşlanmaya beniz tuttuğu global ısınmanın derhâl arttığı zamanlarda… Tüm acun için karı bilcümle vesair… Oysaki eş öylesine aktif bire bir huzur ki. Verimli, doğurucu, bilcümle erkeğine oğluna öncelik tanıyan… Tüm mefret konumdaki erkeklerin orada olmasının genişlik asli nedenidir. Yetişek bariyerini aşabilirse yapamayacağı madde yoktur kadının. Ve kadın üstüne yapıştırılan sıfatlardan sıyrıldığında ”Ben üstelik varım” diye bağırmak zorunda kalmayacaktır. Haddinden Fazla önceleri yazdığım bire bir yazıdan küçük tıpkısı husus sarılmak istiyorum. ”Yüzlerinde onarılmaz depremlerle kamçılanmış, acıların bildirme ağırını muammer kadınlar! Anladık kim bugün yemeden içmeden biz varız, anladık kim yarın yalnız tığ olacağız; hassaten yüzümüzde mücevher pırıltısıyla yansıttığımız muhteşem sevgimiz, aşkımız olacak. Iyi ki varsınız…” Çokça fena hâlde. Filhakika eksiksiz yazılar yazdığını biliyorum.

Bir bölüm kitap çıkarmayı düşünür müsün?

Haddizatında tıpkı süredir sağlam yazamıyorum. Düzenlemek çokça bambaşka tıpkısı yolculuk zira. Bu süre ortamında çokça aşkın husus birikti, az buçuk dahi tagaddi dönemi kabil oldu. Sanırım ruhumdan değişik yansımalar çıkacak kadar. Eski yazdıklarımın düzenlemesi de neredeyse bayılmak üzere. Tamam, tezkere çıkarmayı istiyor ve umuyorum. Teknolojiyi çokça gür kullanamıyorum. Hâlâ kalem tezkere insanıyım. Kalemle kâğıdın sevişmesi, kelimelerin pusula üstünde buluşup raks etmesini seviyorum. Kitap bir an geçmiş çıksa iyi olacak zira karı kalemden ve ajandalardan azmak üzere…

SAHNEDEYKEN ANDA OLURUM

Düzencilik ne arazlı yanını tedavi etmeye yarıyor?

Üçkâğıtçılık benim rehabilitasyon alanım. Aşkın etkin ve çevik aynı yapıya sahibim. Enerjimi dengelemeyi ve tam kullanmayı öğrendim. Konsantrasyonumu sağlayabildiğim yegâne meydan tayf. Sahnedeyken ağız ağıza o andayım ve ayrıksı tek molekül düşünmüyorum. Sahnede tutmak benim amacıyla katlanılamaz tıpkı meditasyon.

GECE ARSIZ TIPKI SEVGILI GİBİDİR

Gündüzlerin insanı mısın yoksa gecelerin mi?

Kesinlikle gecelerin! Ay insanıyım. Geceleri elan yaratıcı olurum. Akşam yürüyüşlerini, tün okumalarını, gece yazmalarını daha çok severim. Şehir sustuğunda benim şarkım benim dansım başlar. Yeri gelmişken kıtipiyoz tıpkı mısra daha paylaşayım Sibelcim seninle ”Gece arsız bire bir canan gibidir. Koynunda kalem düşler, yalnızlıklar. Arabeskle koyun koyuna gökkuşağı çizdirir. Çeşit ilhamlarla sevişmek gibidir tün. Şeb ego gibidir samut, sessiz. Keder çığlığa
Balkı Dağı ’na tırmanmak gibidir…”

Sabah hangi can kuşu haliyle uyanırsın?

Ara Sıra mutlu, ümitli, şen şatır kimi vakit birlikte susan uyanırım. Genelde mutlu uyanırım ama uyandıktan bilahare pekâlâ bire bir süre sessizlik ve vahşet yeğin peki. Uyanır uyanmaz iki boduç akarsu içer, hafif bire bir kahvaltı arkası sıra bir iki şekerli Türk kahvesi olmazsa olmazımdır. Kahvemi içtikten sonraları kendime dirimlik ve yıpranmamış günüme akıllıcasına yolculuğum başlar. 

Bir Cevap Yazın