Mehtap Erel: ‘Vajinama dokunma’

VAJİNAMA TEMAS!

Bambaşka meseleler var…

Hem Afiyet Bakanımızın hem dahi Başbakanımızın sezaryen ve kürtaj hakkındaki görüşlerini okudum.

Esenlik Bakanlığı gereksiz sezaryen ameliyatlarını önleme üstüne elhak detaylı zamandır çalışıyor. Bu yıpranmamış tıpkısı şey değildi… Ancak kürtaj konusunda yapılan açıklamalardan sonradan…

Kâh ayrıntıların bire bir eş ve ana yoluyla dile getirilmesi gerektiğine değişmeyen verdim.

HAKLISINIZ…

Türkiye ’da dayanabilen çokça doktor ve afiyet kuruluşu işin kolayına kaçmak, sabaha kadar mevlit sancısı çeken tıpkı kadının başında beklememek, hastaneye henüz fazla dünyalık vermek, gücük sürede çokça veladet yaptırabilmek üzere, gereksin yahut gerekmesin, sezaryene başvuruyor.

Sezaryen annenin, karnında süt kuzusu olduğu halde gerçekleşen benzeri ameliyattır. Şakası yoktur. Bebek anne karnındayken, esas gözüne göz damlası damlatsa bebeğe geçerken, narkozun geçmemesini özlemek temizlik olur. Bu sebeple doktorun haddinden fazla işinin ehli olması gerekmekte, anneyi bayılttığı anda bebeği – hem bebeğe hem annenin rahmine zarar vermeden – çıkarması gerekmektedir. Bu metin ve riskli proses “kolaya” yaklaşmak amacıyla yapılamayacak kadar risklidir ki olağan birlikte değildir. Sezaryen sonrası temel ilk bebeğini simultane görememiş olmanın ezikliğini, sonradan dikiş ve çökelek ağrılarını, doğal gaz sancılarını yaşar ki veladet sancısı büyüklüğünde beterdir. Ayrıca doğal olmayan şekilde süt kuzusu çıkarıldığı amacıyla karı vücudu hangi olduğunu anlayamaz, kendini hazırlayamaz, benzen geç gelir. Bu kat da anne bebeği besleyememenin ezikliğini yaşamaya başlar. Sezaryenli annenin beslenmesi bir maslahat, tuvalete çıkması maslahat, gaz çıkarması ayrı bir meseledir. Yani doktor amacıyla kolay sayılabilecek bu boyut anne üzere üzgülü benzeri 15 zaman demektir.

ANCAK…

Kadınlar hayatlarını eskisi kabilinden yaşamıyorlar. Bundan Sonra daha az debi ediyoruz. Çoğumuz ofislerde masa başında, bilgisayar başında çalışıyoruz. Işte oturuyoruz. Erişim genişledi. Benzeri yerden ayrımsız yere ya özel araçlarımızla evet şişman transfer ile gidiyoruz. Yürümüyoruz… Eskisi üzere halı silmiyoruz, halı yıkama makineleri var. Kayran silmiyoruz, uzun sopalı iptal aparatları ve eskimemiş usul temizleyiciler hayatı haddinden fazla kolaylaştırdı. Çaltı süpürgesiyle konu önleri silinmiyor, vakumlu süpürgeler var. Çamaşır asmıyoruz makineler ya kurutuyor ya kuruya yakın çıkarıyor. Tığ oturuyoruz artık, evde, ofiste, dolmuşta, arabada, vapurda… Kuyulardan su çekmiyoruz, tarla çapalamıyoruz (çiftçilik bile azaldı memleketimde). Normal veladet natürel olandır ama biz saf yaşamıyoruz. GDO ’lu gıdalarla besleniyoruz, hormonlu yiyecekler yiyoruz, ciğerlerimize oksijen değil egzoz çekiyoruz. Aut cephesi kaplanmış, ısındıkça kanserojen bap yayan apartmanlarda, katıksız olmayan şartlarda yaşıyoruz.

BENİM KORKUM…

Alacağı cezadan korktuğu üzere normal olmayan şartlarda gebeliğini sürdüren kadınlara alışılagelen veladet yaptırmak amacıyla son saniyeye kadar kasacak etibba ve keyif merkezleri.

ZIRA…

Bu olursa yapay sancıyla inim inim nalan ancak esasen birlikte acıma ağzı açılmayan aylı kadınlar dolduracak hastaneleri. Bebekler çıkamadıkça duygu atışları yavaşlayacak, beyinlerine elan birkaç oksijen pompalanmaya başlayacak. Kadınlar – baktılar ki rahim açılmıyor ya de süt kuzusu çıkamıyor – serencam dakikada ameliyathaneye yetiştirilmeye çalışılacak. Evet dahi vajinalar acıma ağzına kadar yırtılacak o çağa oradan çıkma diye… Ben bunlardan korkuyorum.

GELELİM KÜRTAJA…

Haklısınız. Kürtaj doğmamış bebeğin canını almaktır (elan fetus de olsa) ve katiyen hiçbir eş amacıyla olağan değildir. Hele ilk süt kuzusu kürtajıysa ayrımsız henüz iki canlı kalamama riski vardır.

ANCAK…

Türkiye ’birlikte vebal diye niteleyerek mevlit kontrolü kullanmayan avrat sayısı azımsanamayacak kadar çokça. Ayrıca kazıma yasaklansa üstelik bu hangi gençlerin sevişmesinin önüne geçebilir ne birlikte gayrimeşru ilişkilerin. Bu noktada gerçekçi olmamız geçişsiz. Sevişmek natürel aynı ihtiyaçtır ve insanlar sevişmeye bitmeme edecektir. Muaşaka devam ettikçe – adı çokça keder biliyorum amma gerçekçi olmamız gerekiyor – istenmeyen gebelikler olacaktır. Hem bu çabucak “dağ anlamda” dahi olmayacaktır. Pek çokça kadın doğum kontrol yöntemlerine karşın aylı kalabiliyor. Gebe olduğunu öğrendiğinde aklında “amma ego serencam 2 yıldır antidepresan kullanıyordum” ya de “amma bilmemne ilacı kullanıyordum” diye geçiyor. Mütehammil çok hamilelik hazırlanılmamış ve beklenmedik zamanda geldiği amacıyla, avrat o dönemde muhtemelen rahatsızlıkları yüzünden merhem kullandığı için ve bu ilaçlar bebeği etkileyeceği için sonlanıyor. Daha önce dediğim kadar, daha çok kadınlar eskisi gibi yaşamıyor. Yoruluyor yıpranıyor… Sigara içiyor, merhem kullanıyor…. Kip haddinden fazla kadının kısık diye yüklü format cırt diye niteleyerek vazıhamil lüksü yok. Çalışılıyor, borç ödeniyor ve dediğim kadar… Kadınlar sığınma yöntemlerine rağmen hamile kalabiliyor.

KORKUYORUM…

Kürtaj konusundaki açıklamalarınızı kişisel görüşünüz kendisine ahzetmek istiyorum. Ancak yasaklarsanız kürtaj kadar büyük benzeri müdahalenin “masa altında” cemaat olmayan kişilerce yapılmasından korkuyorum. Tıpkısı aksiyon hanının medar katında Tababet Fakültesi ikinci sınıftan infirak aynı zibidi kadınlara iyi paraya kazıma yapmaya başlarsa diyerek korkuyorum. Kadınlar kanamadan evet orada evet evlerinde ölmeye başlarlarsa evet birlikte rahimleri kavrayışsız dönülmez zararlar alırsa diye niteleyerek korkuyorum. Parası olmayanlar evde korkunç yöntemlerle, tuhaf nebatat yiyip içerek, karınlarına sopalarla vurarak evet de rahimlerine elbise askısı sokarak – bir vakitler yaptıkları üzere – bala düşürmeye çalışırlarsa diye niteleyerek korkuyorum.

BAZI ŞEYLERİ DİNLE İMANLA ÇÖZMEMİZ OLABILIR DEĞİL.

Kâh konular var kim, olabilecek en keskin senaryolar göz önüne alınarak formül ulaşmak gerekiyor. Kazıma – günümüz dünyasında – ne şerif kitabımız Kuran-ı Verimli ’e hangi bile hayatını lahut kitabımıza göre düzenleyen kişilerin oylarına göre üstünde oynanamayacak kadar korkulu tıpkısı konu.

Kadına dayalı meseleler – özellikle kim kadının vücuduna dayalı meseleler – kutsal evet bile anayasal alfabe ve maddelerle düzenlenmemeli.

Eş doğurmak ve doğurmamak üstüne ya da lacerem doğurup doğurmayacağı konusunda kendi vücuduna dair bu kararı özlük vermeli. Zira inanın… Kadınlar çoklu ve çözümlemeli düşünürler. O veladet normal yapılmıyorsa üstelik, o süt kuzusu alınıyorsa dahi, öncesinde defaatle düşünülmüş, bilcümle şıklar gözden geçirilmiş ve o değişmeyen öyle alınmıştır. Bu okusun-okumasın, çalışsın-çalışmasın, kadının doğasından mevrut benzeri durumdur. Kadınlar bu tip durumlarda düşünürler.

BEN…

Kişisel fikrimi söyleyecek olursam…

Bebeğimi, hangi ant nerede, ne şerait altında doğuracağıma kendim karar vermek isterim. Maddi imkanlarıma, afiyet durumuma ve yaşıma bakarak doğurup doğurmayacağıma üstelik…

BERABER…

– Teröristler canlı bomba saldırılarına bitmeme ediyor. Askerlerimizin beraberinde polislerimiz üstelik martir olmaya devam ediyor. Anneler “vatan sağolsun!” diyorlar amma yürekleri yanıyor. Babalar oğullarının mezarına yer atıyor… Yıldırı nazik problem. Çözülemiyor…

– Türkiye ’da metal kullanımı serencam 15 yılda %26.57 ’lik aynı artma gösterdi. Bu şu buyurmak, seçme 20 kişiden 1 tanesi metal kullanıyor.

– 2011 Küçük Ay rakamlarına bakarak Türkiye ’üstelik atıl sayısı 2 milyon 721 bin.

– Türkiye ’üstelik 181 bin çocuk elkızı var. Bu cirim pusat edilebilmiş nicelik, bilinmeyenler hariç… Erkekler 11 yaşındaki kızları alıp gerdeğe giriyorlar.

– Türkiye ’birlikte 195 bin kız öğrenci (mukayyet rakam) okula gitmiyor. Yeni yapılan 4+4+4 ile bu rakamın artacağından bulut ediliyor.

– Türkiye ’üstelik kadına yönelik şiddette, son 7 yılda %1400 artma var…

– Türkiye ’de tecavüze uğrayan karı sayısı (2011 rakamları) 12 milyonun üzerinde…

– Minimum ecir 886.50 TL.

– 23 bini çok öğretmenin ataması geçekleşmedi.

Devam edeyim mi?..

SERENCAM NAMINA…

Devlat erkanı ve büyüklerimiz namına sizlerin çok henüz önemli meseleleri olduğu gerçekli. Siz bu meseleleri halledin öncelikle… Kadına şiddetin önüne geçin, kadın istihdamını arttırın, çocuk gelinleri kurtarın… Bizim gücümüzün yetmediği, sesimizin gitmediği meseleleri halledin ne tamam…

Bebeğini neresinden doğuracağına…

ya da doğurup doğurmayacağına…

Kadınlar kendileri değişmeyen verebilir…

Mehtap EREL

 

 

Bir Cevap Yazın