Mehveş Evin: ‘Program çekip üstüne para isteyenler’

Izlence çekip üstüne para isteyenler

Seyahat-gurme programı hazırlayan kâh televizyoncuların, ‘lansman karşılığı ’ mekan sahiplerinden ‘extra ’ istediğini öğrendim. Selen kaynağından para istemenin adı, baç kesmektir…

Antakya ’nın yemekleri dayanabilen meşhurdur… Bu nedenle şehrin ad yapmış lokantaları, televizyoncuları ve gezi-gurme yazarlarını sık sık ağırlıyor. Temsil Vedat Milor ’un şehre gelip çektiği program, tekraren (27 misil) NTV ’dahi yeniden yayınlanmış. Mekan sahipleri, saf namına bundan çalım duyuyor.

Fakat ne eyvah ki herhangi bir televizyoncu, Vedat Milor gibi hem mekanı tanıtıp, hem dahi hesabı ifa kuralını namına getirmiyor. Ohooo! Neden bahsediyoruz? Bırakın hesap ödemeyi, göstergeç programı için mekan sahiplerinden servet isteyenler varmış!

Rayicini sordum; programda iki an yayınlanacak aynı çekicilik üzere mekan sahiplerinden 1.250 TL istendiğini öğrendim. Anlayacağınız, görsel medyadaki gâh meslektaşlarımız, ‘bili ’ malzemesini direkt paraya tahvil ederek bu işi götürüyor.

Maaşın üstüne haraç

Bunun adı haraçtır. Sponsorlu programlar hariç, matbuat mensupları hem izlence çekip hem dahi ‘bilgi kaynağı ’ndan  para isteyemez. Sponsor zaten parayı geçim karşılığında TV kanalına öder, direkt haberciye ifa yapılmaz. Bu bile yayınlanan programda belirtilir. Izleyici, buna göre muhakemesini yapar.

Programı sunan emanet, filhakika o işi yapmakla yükümlü olduğu için çalıştığı kuruluştan maaş veya telif hakkı alır. Bu cins ‘seyran-yeme ’ programları veya yazılarında olabilecek sunma maksimum ‘ahzüita ’, fakat mekan sahibi öneri ederse, cazibe amacıyla kurulan sofranın hesabının ödenmemesi kabil. Ki bu dahi daha evvel, özellikle kayıtlı basında haddinden fazla tartışılmış bire bir konuydu: Bir mekanda yiyip içip servet ödemezsen, tenkit ve haberi makul yansıtmada sav yaşarsın. Ayrıca mekanda, gazeteciye göre farklı münasebet yapılması de direnerek beklenen…

Reklam değil, izlence

Fakat göstergeç çekiminde kimliği gizlemek üzere ayrımsız ebat sözkonusu değil. Hele site dışındaki mekanlarda cazibe  yaparken, bu kalem pazarlıkların döndüğünden TV kuruluşunun birlikte haberi olmayabilir. Ne bile olsa televizyoncu, aracısız parayı zırh indiriyor. Burada
göstergeç kuruluşunun alabileceği biricik tedbir, dürüstlüğünden işkil duymadığı kişilerle çalışmak.

Mekan sahiplerine üstelik uyarım, bu soy tufalara düşmemeleri. Doğrusu işini bol yapıyorsan, karşılığını bulursun. Reklam beğenmek  istersen, fatura alarak istediğin kanala, yayına reklam verebilirsin.
Bana bunları anlatan kaynağımı bunaltıcı durumda bırakmamak için, makat donattırıp üzerine dünyalık isteyen üç TV kanalını şimdilik yazmıyorum. Onlar kendini agâh! Görsel medyanın ‘ombudsman ’lığı ciddiye almasının zamanı geldi üstelik geçiyor.

Mehveş Lüp

 

 

Bir Cevap Yazın