Mehveş Evin Ulvi Eyüboğlu’na yapışık çaktı!..

Erkekler gözleriyle ‘incir ’!

Gazetenin Televizyon ekinde, Ulvi Eyüboğlu ’nun 26 Karı günlü yazısının vuzuh başlığı şöyleydi: “Erkeklerin gözü üçünü üstelik yedi.”

Tamam, erkeklerin “gözleriyle yediği” kimler? Eyüboğlu ’na bakarak NTV ’den ayrılan üç kadın ulak ve sunucu; Banu Yiğitlik, Dilara Bayrak Direği, Gülay Özdem…

Yazı hem mesleki, hem de cinsiyetçi dili açısından sonuç derecede yoğun ifadelerle komple. Internet sitesinde, yazıyı “süslemek” elan elhak “erkeklerin gözü”ne daha çok hitap etmek amacıyla hazırlandığı galiba tıpkısı de foto galeri ilave.

“Tıkla, gözlerinle ye!” misali.

Milliyet ’cilt Zeynep Miraç Özkartal ve Asu Maro ile birlikte tepkimizi dile getirmeye karar verdik… Medyada etkin avrat gazetecilerin oluşturduğu “Karı Gazeteciler Takipte Platformu” destekledi. Bu yazı, hepimizin imzasını taşıyor.

Tensel bilinçlilik kendisine televizyoncu

Bize bakarak yazıdaki en muhteşem sav, Eyüboğlu ’nun eş habercilerin hepsini birer cinsel bilinçlilik yerine tanımlaması. Güya bu isimlerin başka becerisi namevcut, yalnızca güzellikleri veya seksapelleriyle var olabiliyorlar.

Eyüboğlu karı haberciler özelinde Banu Hamaset ’i öne çıkarıyor. Erkeklerin ekranın karşısında bittabi “afur tafur azamet eridiğini” ballandırarak anlatıyor. Bununla yetinmeyip Güven ’mağara işinden olmasının ardında “yöntem”in değil, “erkeklerin gözü” olduğunu belirtiyor.

Galiba erkeklerin değil ama Eyüboğlu ’nun gözlerinde tıpkı sevgili var! Sistem, Banu Çekinmezlik ’in hastalık NTV ’den ayrıldığını gayet ongun biliyor…

Benzer tanımlamaları NTV ’den mail zamanda ayrılan iki spiker amacıyla üstelik işleyen Eyüboğlu, avrat gazetecilerin işsiz kalmasını bile tekrar “erkeklerin gözü”yle ilişkilendiriyor.

Galiba bu “gözler” doymak bilmiyor! Belli televizyoncu yahut gazeteci, spiker veya muhabir, kadınlar bu mesleği ancak rical “gözleriyle yediği” sürece devam ettirebiliyor!
Meslektaşlarımızı aşağılayan, seks ayrımcılığı içeren… Dahası, erkek seyirciyi ansız birer eş düşkünü yerine tanımlayarak, kadın ve erkeğe hakaret niteliğindeki bu yazıyı esefle kınıyoruz.

Erkek meslektaşlarımızın gözlerini de, kadını tensel bilinçlilik kendisine gören görüşlerini da kendilerine saklamalarını kaynak ediyoruz… Ümidimiz, gazetecilik mesleğini aşağılayan, engel veren ve fütursuzca edilen cinsiyetçi ifadelerden çıktı vazgeçilmesi.

Bu meslekte karı başlamak edisyon… Baksanıza, çabucak çalışırken değil, süreduran kalınca dahi ayrımcılığın hedefi oluyorsunuz!

MEHVEŞ LÜP /TABIIYET GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın