Mehveş Lüp: ‘Tek espas yürüyün ulan!’

Şehrin fertlerini birebir ilişik seçkin konuda olduğu kabil, Taksim ’i yayalaştırma projesi dahi Başvekil ’ın emri ve İBB Meclisi ’nin kararıyla  yukarıdan inerek uygulamaya durmak için. Tabiatıyla tartışmaların noksan kalmasının ayrımsız sebebi üstelik, insanların sözcükleri mahiyet anlamına bakarak yorumlaması.

Normal vatandaş, “Taksim yayalaştırılacak mıymış? E güzeeel !” diyor.

Oysa T.C. ’de hareketli ve yaşatılan herkesin, şimdiye kadar öğür olması gereken tıpkı numaralı husus şu: Kentçilik hesabına üretilen ‘proje ’ler yurttaş, yer veya şehrin yararına değil, özel sektör ve ihtişam yararına bire bir ‘yeniden düzenleme ’ anlamına geliyor.

‘Taksim ’mağara yayalaştırma projesi ’ bunun sonuç örneği. Çünkü mimar, kent planlamacı ve sivil toplum  örgütlerinden aldığımız bilgilere bakarak ‘yayalaştırma ’ denilen özdek, tersine yayalar üzere hayatı ‘güçleştirmek ’fecir  ibaret.

Taksim ’e sâdır en iyicene yollardan Gümüşsuyu ’na Haşim İşçan geçidi kabil ‘plonjon ’ tüneli planlanıyor. O ağaçlar tez kesile!

‘Yayalaştırma ’ projesinde meydandan Istiklal dışında doğrudan bağlantı olamaz.

Taksim ’e alttan dalıyoruz

Peki elbette? Taksim Platformu ’nda yer düzlük mimar, kent plancıları ve sivil cemiyet örgütleri sabık hafta bire bir güruh düzenledi. Detaylarını bianet ’cilt aldığım toplantıdan başlıklar şöyle:

*  Sunulan projede, Gümüşsuyu, Sıraselviler, Mete, Tarlabaşı ve Cumhuriyet Altını Caddeleri ’nde derinliği 10, uzunluğu 70 metreyi bulan devasa yarıklar açılıp dalış tünelleriyle meydanlara inilecek.

* Platform, kentin sunu muhteşem kamusal mekanının plonjon tünelleriyle tıpkısı otoyol kavşağına dönüştürülmesinin Taksim ’i insansızlaştıracağını söylüyor.

* Bu projeyle, kaldırımların servis için dönüşüp, ağaçların kesileceği ve yaya Taksim ’e çıkmanın imkansız ayla geleceği ve ulaşım sorununun çözülmeyeceği belirtildi.

* Tünellerin çok eski aynı hep olduğunu belirten zemin üyeleri, dünyadaki şehirlerin bunlardan kurtulmaya çalıştığını anlattı. Bu tünel sistemine göre, Taksim ’e vurmak için evet yer altı treni ya üstelik vesile iletilmek zorunda  kalınacak.

Gösteri tahakküm yapılır

Ortam, Taksim ’in yıpranmamış benzeri düzenlemeye ihtiyacı olduğunu ancak bunun Taksim ’mağara esnafı, ziyaretçisi ve yaşayanıyla alay malay düşünülmesi  gerektiğini savunuyor. Plonjon tünellerinin yapımının kesinlikle fek edilmesi, namına ne yapılacağına üstelik birlikte değişmeyen verilmesi gerektiğini vurguluyorlar.

Radikal ’dahi yayınlanan yazısında Ömer Kanıpak, bu projenin böylece Taksim ’mağara neye benzeyeceğini şöyle betimleme ediyor: “Taşkışla ’nın önünden Harbiye Açıkhava Tiyatrosu ’nun takiben, Maçka ’evet ayrımsız yürümeye çalışın. Üstüne Çağlayan ’daki yeni adliyenin önündeki düzlükte benzeri dolaşın. Tebrikler, şimdi Taksim ’in yayalaştıktan sonra olacakları deneme ettiniz.”
Fehamet Topbaş ’ın  onayını muntazır ‘Taksim ’i yayalaştırma projesi ’ vakit kaybetmeden İstanbullu için Taksim ’i sevimsizleştirmekten, daha az ulaşılır kılmaktan ibaret değil. Gayet politik anlamlar içeriyor. Özgürlük ’teki meslektaşım Gila Benmayor ’un ilgi çektiği kabilinden, Taksim, yıpranmamış haliyle gösterilerin, 1 Mayıs kutlamalarının  yapıldığı benzeri kalıp olmaktan çıkacak.

Evet, bize layık tanıdık bu: Bir Tane koridor çapmak.

UZMANLAR YAYALAŞTIRMAYA HANGI DEDİ?

* Prof. Dr.  Betül Tanbay , projenin kamuoyundan saklanarak ancak altı ayda karar verebilecek Koruma Müesses ’ndan aynı haftada geçtiğini hatırlattı. Hava, Himaye Yerleşmiş kararına itiraz etti. Ancak hepimiz biliyoruz ki maslahat, elden türel yöntemlerle çözülemeyecek.

Mimar Sinan Domuzuna Sanatlar Üniversitesi  Site ve Nahiye Planlama Anabilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. Güzin Kaya, Taksim ’e sâdır yedi yolun plonjon tünelleriyle kapatılarak Taksim ’bile yayaların erişemeyeceği çevreden kopmuş meydanlar yaratılacağını söyledi.

* Prof. Kayaç, insanların tünellerin çevresindeki daracık alanlarda fakat bir tane mesafe halinde yürümek  zorunda kalacağını ekledi!

* Âdem Yerleşimleri Derneği Başkanı mimar Korhan Sim, hükümetin önce karar alıp eksiltme yaptıktan sonra fikir ürettiğini ve bu sürecin konunun muhatapları uzmanlar ve kentlilere danışılmadan müzakereye sınırlanmış, anti demokratik bir şekilde yapıldığını belirtti.

* Sim, 1940 ’ta yıkılarak stada dönüştürülen zaman Taksim Gezi Parkı ’nın bulunduğu alanda meydan alan Topçu Kışlası ’nın baştan inşası  içinse “Asamble topoğrafyayı namevcut sayıyor. Kışlayı cılk etmek büyüklüğünde yadırganan benzeri değişmeyen bile yeniden yapmaktır” dedi.

Mehveş Habbe

Bir Cevap Yazın