Melis Babadağ bilinmeyenlerini anlattı

Melis Babadağ’ın Akşam’dahi yayınlanan röportajı..

– Sizce bu mevsim zahir geçti?
Haddinden Fazla dokunaklı geçti. Yeşil Deniz setinde abat çalıştım, sonlara akla yatkın ‘Ertuğrul ’ filmi gelince biraz sıkıştım. Aramızdan ayrılan ihvan oldu ama katılacaklar üstelik var. Gittikçe izleyici kitlemiz çoğalıyor. çıktı izleniyoruz. İkinci sezondan elan bile ümitliyim.

– Ertuğrul filminde elbet tıpkı karakteri canlandırdınız?
Tarhiteki mahiyet aynı karakter olan Hatice ’yi oynadım. Özel bire bir hazırlık yapmadım. Zaten bilinen benzeri hikaye. Az Buçuk saç, makyaj namına çok değiştik. Japonlarla harıldamak çokça güzeldi. Çok balaban ve kibarlardı. İki kesim ağırbaşlı fon çektim o sahneler üzere ne büyüklüğünde bol tıpkı yassı varsa o sette vardı.

– Bu yapımı geç kalınmış tıpkısı proje yerine görüyor musunuz?
Ertuğrul fırkateyni kabil hem kırıcı hem çalım donör hem sevindirici tonla olayımız var. Anlat anlat bitmez tarihimiz var. Çanakkale Savaşı ’nı yaptılar elan bile detayla bire bir sürü film yapılır. Dolaşma işi tahsis etmek kolay değil. Hem para, hem ara, hem imkan geçişsiz.

JAPONLARA BAKARAK BİZİM ŞARTLARIMIZ DAHA AĞIR

– Japon sinemasıyla Türk sineması beyninde çok ayırt var mı?
Çok evrensel gelişim yapıyoruz kuralları galiba. Setin işleyişi çok değişmiyor. Haddinden Fazla zürefa. Dantel üzere işliyorlar, sabırlılar. Tığ az buçuk elan vakitsizlikten smaç diye niteleyerek gidiyoruz işlerimize… Bizim şartlarımız çokça elan sakil. Minnetlerini, sevgilerini aşikâre gösteriyorlar. Son sahnelerde birlikte filmin önce günüymiş gibi sahneye giriyorlar.

– Japonya ’dan film teklifi gelirse gidip oynar mısınız?
Çift koşa giderim illet olmasın. Bildirme uzak gittiğim düzlük Tayland ve Singapur. Bizim orada tıpkı güruh Türk voleybolcularımız da var. Belki az buçuk yemek bastırık tamam ama galada göreceğiz bakalım.

– Bu filmden beklentiniz hangi?
Benim bütün beklentim şu. Bütün çarpışma, ağırbaşlı filmi, kazananlar filmi oluyor biraz de insanlık filmi olsun. Konferans eserlerinin öyle etkisinin olduğunu düşünüyorum. Beyaz Perde şişman kitlelere hitap ettiği üzere o görevi edinmeleri lazım. Bu de o gücü bulur.

– Kariyer planlarınız ortada yurtdışı var mı?
Tanınmaktan tezayüt benim yer büyük hedefim 60 yaşıma geldiğimde güre bol yönetmenlerinden böyle ayrımsız senaryo yazdıklarında “Bu karakteri kim oynar? ’ dediklerinde ‘Melis Babadağ iyi oyuncudur ’ demeleri benim üzere kocaman. Tanınmak benzeri kriter değil. Çokça iyi oyuncular var ama tanınmıyor. Ben detaylı soluklu yaşlandığında birlikte aranacak herif olmayı isterim.

POPÜLİST GÖRÜŞLERE YAKIN DEĞİLİM

– Inhisar Etmek, popüler kalkmak sizin için makro değil mi?
Popülerlik adı üzerinde dönemin popüler ismi oluşmak almak. Onu başaran nadir insanlar var. Popülist görüşlere yakın hissetmiyorum kendimi. Konservatuvar mezunu değilim. Beş yaşında bile sahneye çıktım idmansız oyun birlikte yaptım. Yeryüzü dayanılmaz hisse senedi ihtimal 50 yaşımda de gelebilir. Ben iyisini yapmaya devem edeyim.

Türk dizileriyle yabancı dizilerin karşılaştırılmasını zahir buluyorsunuz?
Şundan ötürü eğer bizim diziler bile güdük olsaydı henüz izlenirdi. Çokça ayrıntılı olduğu üzere koca tutunamıyor. Hayat çok aceleci, yapacak tonla gelişim var. İnsanlara diziye fasıla döküm yapmak ağırlık geliyor. Sıfırdan anlayış yaratmak, on paralık tartışılmamış tıpkısı konuyu gitmek cesurluk işi sayılıyor. Senaristlerimiz bol ama özgür olsalar bizim dizilerde dolgunca olur. Oyuncularımız ongun bir nice yabancı dizideki oyunculukları beğenmiyorum. Az Buçuk ecnebi dili olan anlar hangi büyüklüğünde düzme oynadıklarını. 

Bir Cevap Yazın