Melis Birkan ‘Helena’yı anlattı!

Ulusallık Sanat’tan Kraliçe Saruhan’ın röportajı…

“Aktör olmamak için haddinden fazla direndim” diyordunuz ama çıktı sizi er meydanında birlikte izliyoruz. Bu sezon ‘Arz Gelişmemiş Gecenin Rüyası ’yla bile piyes sahnesinde olacaksınız. Zahir girdi tiyatro kanınıza?
Konservatuvar kökenliyim, oyunculukla olmasa dahi dansla sahnenin üstünde var ergin biriyim. Anlaşılan tayf tozu denen madde, çok şuurlu olmasa üstelik insanın vücudunda bire bir yerlerde duruyor. Kendimi bildim bileli bol benzeri piyes seyircisi olmaya çalıştım. Moda Sahnesi ’ne bile bu vesileyle haddinden fazla gidiyordum. Aynı dönüş telefonum çaldı, arayan Kemal Koca ’di (Aydoğan). ‘Arpa Suyu Fabrikası ’ndaki ‘Beyazbüyü ’ karakteri için beni düşündüğünü söyledi. “Güvenli misiniz?” diye sordum. “Çokça eminim” yanıtını aldım. “O ahit ego dahi bu işin altından kalkmalıyım” diyerek yola koyuldum.

Altından kalkılması cılız ayrımsız kurum birlikte değildi. Komediyle anlatılıyor olsa dahi oyunun konusu çok sert.  Zorlandığınız zamanlar oldu mu?
Beyazbüyü munsap bir karakterdi. Cisim kullanımıyla ilişik pratiğe sahiptim ama patırtılı örtmek, sesle gelişigüzel gövde iletilmek, doğru tonlayıp doğru asistler yarmak üzerine Moda Sahnesi ’ndeki arkadaşlarım bana haddinden fazla destek oldu. Eksiksizlik Ağa çok kemiksiz tıpkısı direktör. Provalara başladığımızda bize “Ego üstelik bilmiyorum, beraber bulacağız” dedi. Moda Sahnesi benim üzere tıpkı ekol ve bu okulun bildirme fena hâlde taraflarından biri herkesin bu arada hareket yapması.

‘Sunma Güdük Gecenin Rüyası ’nda aşkına eşit ulaşmak için özgüvensizlik içre çırpınan Helena ’yı  oynayacaksınız. Bu ayrımlılık bire bir oyuncu amacıyla nazik kader anca değil mi?
Hırçın karakterleri kundaklamak bu işi eden herkesin isteğidir. Adam geçmiş başta şekillendiremiyor ama gerçekte hayatın süresince hepimizin gözü Helena ’nınki kabilinden aşktan âmâ olabiliyor. Amor parasız kuzuluk geldiğinde kayırıcı kendini haddinden fazla basit hissedebiliyor. Helena bile bunu yaşıyor. Çok dipte ve meccani aşkı dışında özlük dahi dahil etrafındaki hiçbir şeyi görmüyor.

Size dahi hakeza dengenizi şaşırttığı oldu mu çok?
Ego önceden Helena için “Kıza bak, bu kadar bile olur mu?” diyordum ama bilahare düşündüm da oluyor. Amor, içine fahri atladığımız bir çukur. Şevkle bırakıyoruz kendimizi o çukura. Ortamında umduğumuzu bulamadığımızda üstelik aynı Helena kabilinden kendimiz amacıyla tek düşünmediğimiz şeyleri düşünmeye başlayabiliyoruz. Fazla ayrımsız mezar olduğunu ancak içinden çıktığımızda anlıyoruz ve “Ben bunu kendime ne yaptım?” dediğimiz şeyler olabiliyor. Buna karşın aşk vazgeçemeyeceğimiz biricik madde.

Günümüzün aşktan yana yaralı ruhlarını birey evinden yakalayan benzeri aşk filmiyle, ‘Issız Âdem ’la degaje kitleler tarafından tanındınız. Ekseriyet popülerliğin büyüsüne kapılır. Kapılmamayı ve niteliğin peşinde yol almayı kuşkusuz başardınız?
Bütün öz seçimlerine  bakarak yaşıyor. Bence herkese ve herhangi bir  duruma ihtiyaç var. Ben sevmediğim şeyi yapamıyorum. Pop olanı kovalayarak varagelmek beni bedbaht fehamet, onu yapamam. Süresince kendimi bahtiyar hissettiğim amal fayrap etmek istiyorum, inandığım cümlelerin sesi olmaya çalışıyorum.

‘Genişlik Gelişmemiş Gecenin Rüyası ’ndaki menekşe çiçeğinin suyu, uyurken göz kapaklarına sıkılan kişi uyandığında ilk gördüğüne bakraç oluyor. Bu çiçekle aynı büyü yapabilecek olsaydınız, suyunu ne amacıyla zehretmek isterdiniz insanların göz kapaklarına?
Şu zamanda aşka harcamazdım  o iksiri. Aşk olacaksa kendinden  olsun. Bence özellikle içinden  geçtiğimiz dönemde bildirme çok ihtiyacımız olan öz vicdan. Vicdan arz çokça yüzleşilmesi müstelzim amma maatteessüf genişlik  çok kaçılan özdek. 

‘Biliyorum dediğin an gerilemeye başlarsın ’

Oyunun genişlik mefret karakterlerinden biri, özgüveniyle her şeyi bildiğini argüman eden Bottom. Oyunun afişinde çokça birey görünüyor eşeğe dönüşmüş gayrimeskûn ama bence hayatın zarfında hakeza tipler iticilik abidesi…

Bottom haddinden fazla fazla şeyi dubara ediyor. Her dönemde toplumun ayrımsız güruh kademesinde bulunan aynı insan. Her şeyi yapabileceğini sav ediyor amma illet o büyüklüğünde özgüvenli olduğunu eminim kendisi bile bilmiyor. Ülkemizdeki yeryüzü iri iş “Bilmiyorum” dememek. Halbuki yabancısı olmak ayıp bir husus değil, aksine öğrenmenin başlangıcı. Kişi adıma ben rastgele dönem bir özdek öğreniyorum. Oyunculukta “Ben oldum, biliyorum” dediğin anda gerilemeye, düşmeye başlarsın. Hiç öyle bir âdem değilim ama istimara yaparken kendine hangi kattığına çalmak araç!

Bir Cevap Yazın