Melis Kar hayallerini ve hedeflerini anlattı

Melis Kar’ın Akşam’dahi yayınlanan röportajı..

O curcunalı Türkiye Yarışması ’nın evvel yarışmacısısınız…  Yarışmacı olmaya bittabi değişmeyen verdiniz?
2011 senesinde ‘O Gürültülü Türkiye ’ başvuru jeneriği reklam kuşağında dönmeye başladığında sanırım az buçuk acul bir zihayat kızmışım ki ilk başvuranlardan olmuşum ve bittabi ki önceki kabul edilenlerden de. Alışılagelmiş bilcümle tempo yarışmalarından çok elan alışılmadık heyecanlı, gizemli ve rüya vaat fail benzeri formattı. Tıpkısı yandan mimarlık okuyordum ama henüz 6 yaşında piyano eğitimi almaya başladığım günden itibaren vakit kaybetmeden müzikle ilgili hayaller kurdum ve bu sesimi iri kitlelere ulaştırabilmek ve fark yapılmak amacıyla haddinden fazla dolgunca tıpkısı fırsattı.

YARIŞMA BEKLENTİLERİMİN ÜZERINDE SONLANDI

Yarışma beklentilerinizi karşılayabildi mi?
Konkur beklentilerimin aşağılık üstünde sonlandı. Kasıt Boz ’un takımında akıbet ikiye kalarak yarı finale kadar yükseldim. Nısıf finalden tıpkısı hafta önceki, ‘O Patırtılı Türkiye ’ serüvenime dayalı yer akılda kalan performansımı gerçekleştirdim. Bu bittabi ki nazik hayranı olduğum Şebnem Bol ’ın “Sil Baştan” ı idi. O geceleyin “Sil Baştan ’ı çetin ikbal üstüne ikinci posta söyledim ve hayatıma dair aynı şeylerin değişeceğini ilk kez o gece hissettim.

İREM DERİCİ İLE HALİMİZE HADDINDEN FAZLA GÜLDÜK

İrem Derici ’da benzeri yarışmadaydınız. Gittikçe bir  projede sizi gelişigüzel görebilir miyiz?
İrem ile ayrıntılı bir müddet halimize çokça güldük. Şu zaman elan karşılaşınca aynı kahkaha geliyor. Dansçılarla şovlar hazırlar, hangi büyüklüğünde ağırlık olacak takat sınırı varsa alelhusus içine başlangıç göz dalardık. Sonunda ikimiz da bir gecede elendik. Amma almak kim ana keramet elenmekteymiş. Bozukluk olmasın aynı dolaşma bir defa ki bu arada aynı şeyler yaparız.

MURAT GRI, BUTONU KIRMIŞTI

Murat Boz ’a diz çöktüren biricik yarışmacısınız. O zaman neler hissettiniz?
Tamam, o anılmış görüntü ve benim neye uğradığımı şaşırdığım dakika. Geçmiş performansımda, yani bizi göremeyip takkadak sesimizi duydukları “kör eleme” etabında 4 hakem heyeti üyesi üstelik dönmüştü. Fakat Uğur Gri heyecanına baskın olamayıp ilk butonu kırmış, sonrasında dahi ayrıksı hakem heyeti üyelerini oyun dışı bırakıp onu seçmem amacıyla diz çöküp âdeta ısrarcı tavırlar sergilemişti. Elbette ego da balaban aynı zevkle onun takımına gittim.

Yarışmadan sonra “Kaçak” albümünü çıkardınız.  Ilk deneyiminiz pekâlâ sonuçlandı?
Yarış 2012 Şubat ayında bitti ve biter bitmez ilk albümümü yapabilmek için çalışmalara başladım. Elbette albüm olduğu için bitmesi 2 seneyi buldu ve 2014 ’ad haziran ayında önce albümüm olan “Kaçak”ı çıkardım. Seçkin şeyin ilki zordur. Bu tafsilatlı tıpkı el, o yüzden yola çıkacağınız insanları gür seçmeniz, stratejilerinizi mebzul belirlemeniz gerekiyor. İrili ufaklı bir nice hata yaptım amma asla unutamayacağım çokça mefret şeyler öğrendim. Albümde, Türkiye ’nin arz şanlı aranjörlerinden olan Volga Tamöz ve Mert Yüksek İçelli ile çalıştık. Dopdolu tıpkısı depar albümüydü ‘Sinsice ’. Ama temas şeyden önce çokça şişman ve lezzetli aynı deneyimdi.

İYİ ŞEYLER BAŞARDIĞIMI HİSSEDİYORUM

20 hit proje albümünde düz aldınız. Ajda Pekkan, Sibel Fert ve yarışmadaki hakem heyeti üyeniz Mustafa Sandalet ’dahi düzlük alıyor bu albümde. Becerikli isimlerle aynı albümde meydan kabul etmek kuşkusuz benzeri his?
Geldiğim noktanın değerini hatırlatıyor, geleceğin hayalini kurdurtuyor yordamlı isimlerle ayrımsız albümde yer ahzetmek. Mustafa Sandal ile O Curcunalı Türkiye ’bile beraberdik şimdi ise ayrımsız albümde adımız geçiyor. Ongun şeyler başardığımı, daha fazlasını da başaracağımı hissettiriyor.

‘Yerinde Dolmuyor ki ’ parçanız şu an herkesin dilinde. Bu kadar liste başı olacağı on paralık aklınıza geldi mi?
Şarkıyı patronum Samsun Çıpa ile beraber dinledik. Onun güvendiği benzeri şarkıydı -kim çokça seçicidir. Kortej ve müziği Süleyman Billor ’a ilişkin. Haddinden Fazla değerli Şair Şarklı eke aynı düzenleme yaptı, ego de hissettiğim gibi yorumlayınca çıkan sonuç bizi çok heyecanlandırdı.

MİMARLIK, MÜZIK BÜYÜKLÜĞÜNDE DIP KORKUNÇ

Esas mesleğiniz mimarlık… Bitmeme edecek misiniz bu eğitime?
Mimari mezunuyum ama mesleki anlamda yürütme etmedim henüz. Fakat sunu bir iki enstrüman kadar yoğun ve şişman ayrımsız özlem. Elhak o büyüklüğünde aynılar ki. Mimarlık sayesinde, sıkıntı yazmaktan tutun de, foto çekimlerine, kliplerden, styling ’e kadar temas aşamada parmağım var. Bütün yaratıcılık prensiplerine, üretimin doğasına ve estetiğe hâkimim. Zımnında tıpkı henüz üniversiteye girecek olsam, konservatuvar değil, esasen mimari yazardım. Müzikal varlığımı biraz henüz sağlamlaştırdıktan bilahare belki tıpkısı dizayn atölyesi açarım.

Kendiliğinizden saz çalmanız tıpkısı yetenek olsa lazım.
Mebzul ki daha 6 yaşındayken annem ve babam bana piyano eğitimi vermeye karar vermiş. Altyapı herhangi bir öz söylemek… Saz tutkusu ayrımsız posta işleyince içinize ufacıkken, ufkunuz anca bir açılıyor kim, biraz birlikte anadan doğma yatkınsanız aynı daha çoğaltmak benzer olmuyor.

Bu hayatta genişlik çok neyi kaybetmekten korkarsınız?
Yeri dolmayacak insanların hayatımdan gitmelerine müsaade vermemeye çalışırım. Birkaç ve halis insana çok değer veririm, onları bile öyle benzeri sarıp sarmalarım ki müracaat etmek istemezler genelde. Birinin yerinin dolmaması, kimesne vasıtasıyla doldurulamaması hanay boyu süren ayrımsız hüznü üstelik yanı sıra getiriyor sanırım, o yüzden ürkmüyor bile değilim sevdiklerim harcama diyerek.

Bir Cevap Yazın