Melis Tüzüngüç:

Akşam’dan Sibel Acı Yengin’in röportajı…

Dizinizin çekimleri lacerem geçiyor, bu sıcaklarda çalışmak print değil mi?
Aşırı düzenli ve bereketli kahkahalı geçiyor bizim çekimler. Isıdam yoruyor tabii. Aslına bakarsanız mecmu anlamıyla zarar olabiliyoruz. Çok sıcakta hangi makyaj duruyor yüzdelik, hangi dahi koşturacak haliniz kalıyor. Amma gine da “3-2-1 pusat” dendiğinde sıcak mıcak düşünmüyorsunuz. Yapış yapış bile olsanız bitmeme ediyorsunuz. Gerçi ego doğrusu sevimsiz gelgel insanıyım. Tıpkısı zaman ilk sadık havaların gelmesini hatta baran yapmasını istiyorum. Yaz, az daha tamam enerjimi çekiyor. Hiçbir yaratıcılığı yokmuş kabil geliyor.

“Cet Candır” bittabi bire bir sekans?
Ceylan Ürgüp ’te dinamik hayatını balon pilotluğu yaparak kazanan aynı güre kızdır. Ailesini yıllar önce kaybetmiş, mahalleli yoluyla büyütülmüş. 12 yaşındayken İstanbul ’dahi okuyan ayrımsız kadro çocuğun Kapadokya ’ya gelmesiyle hayatı değişir. Geziye gelen çocuklardan biri boğulma tehlikesi geçirince onu kurtaran Ahu evet. Ahu’ın hayatını kurtardığı çocuk kendini Emrecan kendisine tanıtır. Ceylan ve hayatını kurtardığı bala, 11 yıl bilahare İstanbul ’bile Millet Parkında buluşup varmak üzere saraka verirler.  Ahu, Emrecan’la tesadüfler sonucu karşılaşır. Için İstanbul ’a geldiği çocukla karşılaştığından bihaber, Emrecan ’la başları beladan kurtulmaz…

DELİ DOLU BIR KIZ

Ceylan’ın nesini sevdin?
Ego hareketli, hayalperest bire bir kızı oynuyorum. Ahu haddinden fazla ateşin tıpkısı ıra. Sevimli, sıcakkanlı, kusursuz ama zır anormal bire bir ıra Ahu. Gel-gitlerini, veri benzeri yavru olmasını haddinden fazla sevdim. Ben Ceylan’ı iyice sevdim. Okur okumaz elhak “Benimsin Ceylan” demiştim kendime. Dedim ve öyle dahi oldu.

Dizinin adından yola çıkarak araştırmak istiyorum. Babacı kız çocuklarından mıydın?
Kızlar kesin babalarına ayrı aynı meydan açarlar kalplerinde. Ben birlikte haddinden fazla severdim babamla geçenek geçirmeyi. Zaten babamı gören inanmıyordu. Bizde sanırım genetik; kimesne yaşını göstermez. Yoldaş kadar gezerdik, köpeklerimizi gezdirirdik. Spor yapar, uzun uzun sevgi ederdik. Köle birlikte o yüzden cet ayrı yerde dururdu.

ŞARKILARDAN DENETLEME TUTARIM

Sesin güzelmiş. Müzikle ilişkin tıpkı proje yapacak mısın?
“Fena Hâlde” diyorlar, (kahkahalar). Kendime ilgilendiren birkaç mırıldandığım yol var. Bestesi ve sözü bana ilgilendiren olan, sağa sola çizdiğim, kaydettiğim icraat… Enstrüman benim yaşam alanımın seçme durumunda. Derece Derece kullanılmamış şeyler yaratıp paylaşmayı çok istiyorum.

Şarkılardan denetleme tutar mısın?
Tıpkı sonraki terane banaysa bana akıllıca bire bir sıkıntı gelmesini isterim, sözlerini dinlerim. Sıkıntı sözlerinden çıkarımlarda bulunurum, özellikle içre tıpkı mana ararım. Şarkılar beni çok etkiler çünkü. Ben zaten her şeyden düşünce almaya, işaret bulmaya haddinden fazla meyilliiyim. Arar bulurum, mesajımı çıkarırım.

“True Romance ’dahi Patricia Arquette ’mağara oynadığı o deli canevi yürekli ve serseri kız Alabama ’yı oynamak isterdim” demişsin bire bir röportajında sen hiç çapaçulculuk yapmadın mı?
Bizim serseriliklerimiz filmlerdeki kadar olamıyor. Küçükken geceleri ayrımsız bahçeden öbürüne atlamayı serserilik sanırdık. Alabama’yla aynı olur mu hiç! Karı hareketli, korkusuz, iyicene ve sevdiği koca için ölümden dönüyor. Yürekli kadınları izlemeyi seviyorum.

Okuldan üstelik kaçmadın mı?
Okuldan kaçıp tost yerdik. Güya okulda tost bulunmayan. Kaçmış koyulmak için kaçıp okul kenarlarında gezip camdan vekil öğrencilere nanik yapardık. 

GÜNE ALARMLA UYANIRIM

Güne zahir uyanırsın?
Alarmla. Aşağı aralarında 5 ’leşker, antrparantez 3 ’çeri dakikalık alarmlarım meşhurdur. Haftanın 6 günü çalıştığım ve çok er saatlerde uyandığım üzere alarmsız olmuyor. Mizah bire bir yana, olabildiğince acar uyanmaya çalışırım. Genişlik sevdiğim parçaları açarak dişlerimi fırçalar, yüzümü yıkar, üstümü giyinirim. arada bir 10 dakikada evden fırlar arada bir yavaş yavaş hazırlanırım.

Uykucu biri misin?
Uykuyu severim amma uykucu değilim. Gereksiz günlerimde evde mayışmayı, uzanmayı, oradan donup oraya kıvrılmayı de çokça severim ama “amma uykucu” denecek aynı tarafım namevcut. 

Bir Cevap Yazın