Memet Güler: Anne cidal gerelti arkasında yaşanıyor

Ekranda, hepimizin gözleri uğrunda Kanuncu ile Kuzey kapışıyor ama ana çarpışma perde arkasında, Türkiye ’nin sunu liyakatli, yer muhteşem ve elan otuzlu yaşlarının ortasındaki iki gailesiz çalıştıran, Kerem Çatay ile Timur Savcı beyninde yaşanıyor. Serencam zamanların bildirme haddinden fazla peyrev çeken, yer haddinden fazla ses getiren dizilerine imza attı bu iki beniâdem.

Kuzey Cenup ’in yapımcısı Asillik Çatay, 33 yaşında ve evli. Soyluluk anadan doğma televizyoncu. Babası Ekrem Çatay; TRT, Star ve atv ’de yer bayır yerlerde idarecilik yapmış tıpkısı kişi. Sektörün soy duayenlerinden. Soyluluk ’in annesi Nedret Çatay ise halen TRT ’üstelik direktörlük yapıyor. Amerika ’dahi eğitim gören ve 2004 yılında Kamer Yapım ’ı kuran Asillik Çatay ’ın ilk işi Evren Ünal ve Hayal Avşar ’ın başrolleri paylaştığı Kadın İsterse ’ydi. Ancak on paralık telaş bulunmayan ki adını televizyonculuk tarihine yazdıran proje, Reşat Nuri Güntekin ’mağara ayrımsız adlı eserinden ekrana uyarlanan Altın Varak Dökümü oldu.

KULLANILMAMIŞ GÖBEK IŞVEREN

Dudaktan Kalbe, Menekşe ile Halil, Aşk Yeniden, Aşk-ı Memnu, Samanyolu, Öncesizlik, Fatmagül ’ün Suçu Ne?, Şike Yazmalım ve Şimal Güney‘in yapımcısı Asalet Çatay, 2009-2010 yılında 86 milyon liralık iş hacmi yaparak sunma çokça kazanan yapımcılar listesinin zirvesine oturdu. Fakat derhâl peşinde, soluğunu ensesinden on paralık kalık etmeyen, kendisi kabil tüvana ayrımsız yapımcı olan Timur Müddeiumumi vardı. Adana ’dan ahbaplık fakültesinde okumak üzere İstanbul ’a gelen, garsonluk ve DJ ’lik yaparak harçlığını çıkaran Savcı, kuzeni marifetiyle gittiği tıpkısı reklam filmi çekiminin arkası sıra sektöre kategori işçisi namına girdi. Hani ‘debdebeli ’ derler ya, işte Timur öyle birisi.

İkinci Bahar dizisinde ve Lamba Karpuzu Kabuğundan Gemiler Fethetmek filminde prodüksiyon amiri yerine çalıştı. Asmalı Eğlek dizisi ve filminin yürütücü yapımcılığını üstlendi. Mustafa Hakkında Gelişigüzel Öz, Karaoğlan Yağız Prense Cebin filmlerinin ve Haziran Gecesi, Kampüsistan, Sağır Bakış dizilerinin kuma yapımcılığını yaptı.

İKİ ÂDEMOĞLU VERGİDE BILE YARIŞIYOR

2006 ’üstelik Tim ’s Production ’ı kurdu. Gençlik dizilerinin yapımcısı lakabını ise Kavak Yelleri dizisiyle kazandı. Elan bilahare Melaike Korusun, Çakıl Taşları, Es-Es, Senden Başka, Derdest, Geçkin Kalbimde Yaradır, Dört Dörtlük Koşa, Hasis Gizler dizilerini yaptı Timur Savcı. 2009 yılında ilk dram dizisi Bir Endişe Olsam‘ı çekti. Ardından birlikte son iki yılın ekranda fırtınalar koparan yapımı Heybetli Asır ’a imza attı.

Evli ve iki çocuk babası 36 yaşındaki Timur Savcı, bu sene 52 milyon liralık ciro yaparak bildirme çokça kazanan yapımcılar zirvesine oturdu ve rakibi Asillik Çatay ’ı zirveden indirdi. Bu iki gepegenç, tertemiz, babayiğit ve çaplı yapımcının güdük hayat öykülerine değinmeden Şimal Cenup ile Koca Yüzyıl ’ı sezmek ve beyan etmek çabası yarım yamalak kalacaktı. Aha okuduğunuz bu alfabe da bu sebeple kaleme alındı. Onları izlemeye devam edeceğiz…

Yedi düvelin hünkârı Cesim Kanuni evvel bölümünde yerle düzlük etti Yıldız ’i

İTİRAF edeyim iki paradigma ortada bu büyüklüğünde büyük reyting farkı çıkacağını hiç beklemiyordum. Kıvanç Tatlıtuğ ’un siftinlik bile çokça kudretli ve farklı tıpkısı başarım sergilediği, ekrana geldiği geçen çarşamba gününden beri herkesin diline pelesenk ettiği Yıldız Güney ’in, Cesim Çağ ’ın bu büyüklüğünde gerisinde kalacağını anlayış etmiyordum. Da Yol D elindeki bütün kozları oynamıştı. Özet bölümü güdük tuttu, araya olabildiğince bir iki reklam koydu. Kıvanma ’ın yarattığı etkiyle arkalarındaki iletişim araçları desteği bile sağlamdı, çoktu.

6 MİLYON BIREY SEYRETTİ

Fakat öte yandan hoşur üstelik yetişkin ayrımsız bakir sezon ilk bölümüyle selamladı sevenlerini Yüce Çağ ekibi. Şehriyâr ’ın gırtlağına raci bıçakla açtılar perdeyi. Geçer Not Pargalı, çabukça maktullüğe intikal yapıyor, Matrakçı yoluyla denize atılıp öldürüldüğü sahnede taze şans Devlet Işıl Aksoy harikalar yaratıyordu. Padişah, boğazındaki bıçağın hesabını deşelemek adına hep Ülke-ı Frenk ’e çekişme açıyordu. Deminden size benzeri bile eşlem vereyim. Oylumlu Yüzyıl ’üstelik ana sezon açılışı esasta önümüzdeki hafta yaşanacak. Zira önümüzdeki hafta, tahminî bir milyon liraya mal olan ve kamu 12 an boyunca ekranda olacak Mohaç Savaşı başlayacak. Şimal üstelik belki ölümüne aynı kavganın fitilinin ateşlendiği sahneyle veda etti bu hafta izleyicisine. Amma sonuçlar beyninde, anlaşılan ki nefesi, gücü, takati yetmedi.

Reyting verilerine bakarak hesaplandığında Cesim Yüzyıl ’ı 6 milyon, Yıldız Güney ’i 3 buçuk milyon birey izledi. 4 milyon kesir futbol tutkunu da, Trabzon ’un alnının akıyla çıktığı Inter maçını izlemeyi tercih etti. Bir Zamanlar yaşadığımız örnekler, Kuzel Cenup ’in, Cesim Yüzyıl ’ın tahtına oturmasının dokuz canlı kabil olmadığını gösteriyor. Özellikle üstelik sezona sıkıntı kabilinden giren, Engin Bonjur üzere tıpkı eksiksiz yeteneği Sümbül Koca ile aynı odaya hapseden, henüz ne Malkoçoğlu ’nu, hangi de Mehmet Günsür ’ü sahaya sürmemiş bire bir Yetişkin Yüzyıl karşısında, ancak ondan kalan seyirciyi toplayacaktır Kuzey Cenup.

ACILEN GÜNÜNÜ DEĞİŞTİRİN

Biliyorum, Yol D ’nin Varak Dökümü ’nden mevrut benzeri ‘çarşamba akşamlarını kimseye kaptırmama ’ takıntısı var. Ama bir kez henüz altını çiziyorum, bu Mehabetli Süleyman rastgele durumda bu yıl birlikte çarşambaları ekranın kralı namına kapar. Aha bu yüzden, seyircilerden günlerdir mevrut aynı talebi aktarıyorum. Yol D yönetimini, bu konuda hiç inat etmeden, Şimal Cenup ’i haftanın ayrıksı bire bir akşamına kaydırmaya çağırıyorum. Çünkü o üstelik küçük bol bir dizi ve milyonlarca strateji edeni var. Amma yedi düvele üzeri eğdiren Kanuncu, Kuzey ’i de çokça ekli harcar. Harcatmayın ümera…

Memet Güler

Bir Cevap Yazın