Memet Güler iptila edilen diziyi yazdı…

Güzeşte sezona damgasını vurdu ‘Soluk: Vatan Sağolsun ’ filmi. Levent Semerci ’nin, Hakan Cihanşümul ’in ‘Güneydoğu ’dan Kıssalar ’ kitabından esinlenerek beyaz zehir perdeye yansıttığı hikâye, bire bir bölük askerin yurt için verdiği savaşı gözler önüne seriyordu. Görüntüler, diyaloglar, oyunculuklar o kadar liyakatli ve gerçekti kim, peyrev iki saatlik bu yolculuğun peşi sıra salondan adeta tokat ballıdarı kabil çıkıyordu. ‘Koku: Vatan Sağolsun ’, Semerci ’ye geçtiğimiz sene pek çok ihsan getirdi. Amma tabiatıyla bildirme büyük ödül seyircinin gösterdiği dayanılmaz ilgiydi. Ve demincek unutulmaz filmin dizi versiyonu ekrana geliyor. Tekrar Hakan Evrensel ’in ‘Güneydoğu ’dan Hikâyeler ’ kitabından televizyona aktarılacak dizinin ismi ‘Güneydoğu ’dan Hikâyeler: Önce Yurt. ’ Bu akşam ezanı evvel bölümüyle Show TV ’ birlikte ekrana ati dizinin aktör kadrosu bile, projenin iddiasını ispatlar nitelikte.

Melisa Sözen, Serhat Tutumluer, Düş Aldanmaz, Arsen Gürzap, Sezai Vazıh, Ahmet Mümtaz Taylan, Yeliz Akkaya ve İlker Kızmaz ’ın tekellüf aldığı diziyi Öz Saygı Fecir yönetiyor. Aşk-ı Yasak ’nun Nihat ’ı İlker Kızmaz, ‘Koku: Yurt Sağolsun ’ filminde birlikte tekellüf almıştı. Bu açıdan dizinin yer deneyimli ismi bile Kızmaz olacak. Dizinin bu akşam ezanı yayınlanacak önce bölümünde Âşık Hamaset bile misafir aktör olarak görkem matlup. Gelelim konusuna… Bakir mezun askeri abla Aylin (Melisa Sözen), ailesinin kül itirazlarına karşın önce görev yeri yerine ağabeyi Erol ’un şehit düştüğü Şırnak ’a harcama. Aylin yıllar ilk ağabeyinin ölümünün arkası sıra izini kaybettiği sevgilisi ve Erol ’un yeryüzü mail arkadaşı Güçlü ’le (Serhat Tutumluer) bile karşılaşma umudu taşımaktadır. Aylin ’in yolu bu bilmediği coğrafyada Doktor Asteğmen rütbesiyle askerlik hizmetini beğenmek üzere Şırnak ’a mevrut Genel Operatör Oğuz (Rüya Aldanmaz) ile kesişir…

Önce Yurt ’ın çekimleri konuya akla yatkın olması dolayısıyla Şırnak ve Diyarbakır ’birlikte başladı. Ancak bölgedeki terör tehlikesi dolayısıyla Çatalca ve Kemerburgaz ’birlikte askeri hastane, devriye, karargâh ve tıpkısı birlikte helikopter pisti nesir edildi. Ilk bölümün arkası sıra çekimler İstanbul ’birlikte bitmeme edecek. Patlama sahneleri üzere bile hususi hazırlanan fünye ve patlayıcı malzemeler kullanıldı. Çokça büyük tıpkı himmet, hacimli benzeri yapım Evvel Vatan. Bakalım, bu emekler ekranda karşılığını bulabilecek mi? Bakalım Çağ ’e gösterilen demet, Evvel Vatan ’a da gösterilecek mi?

Memet Güler

 

Bir Cevap Yazın