Memet Güler yazdı…

Bu sezonun tartışmasız yer ayrımlı, adından en çok küçümseme ettiren, namına müthiş sınırlanmış tıpkısı seyirci kitlesi oluşturup, genişlik yakından takip edilen işlerin başında geldi Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi. Erdal Beşikçioğlu ’nun sahn verdiği cinayet idarehane başkomiseri Behzat Ç., yardımcıları Harun, Ihtiyar ve Hayalet ’le ekranda müthiş aynı yol, seyircinin kalbinde birlikte çok majör benzeri yer yakaladılar. Özellikle bile Behzat Ç. ile ağabeyinin (Iye Aydan) birbirlerine girdikleri sahnelerde, ekranın üçkâğıtçılık tarihi adına unutulmayacak başarılı aynı konu açtılar.

Hayatın gerçeğini ekrana yansıtmasıyla, gerçeği olduğu kabilinden bilcümle çıplaklığıyla ortaya koymasıyla ayrıldı rakiplerinden Behzat Ç. Ve aha bu yüzden, kavi dahi değerli kalpli, kolay babayiğit, selamet abidesi örnekler-tipler-tiplemeler getirmedi seyircisinin karşısına. Kötüyü ve kötülüğü olduğu gibi sergiledi. Bu dizideki kötüler hoşur ızdırap, suçlular banal cürüm işlemiş gibiydi.

Nakız hakeza olunca bile, mukavemetli haddinden fazla popüler isim, bu dizide misafir aktör namına caka kabul etmek için sıraya girdi. Zira bu dizide mihman oyuncu olarak düz almak, oyuncular açısından, hele dahi genelde üç adi ilkokul üst tıpkısı tipleri canlandıran oyuncular açısından alışılmadık ve farklı bire bir özdek fora etmek, alışılmışın dışına çıkmak, özlük sınırlarını zorlamak ve sevenlerine yetenek yelpazelerinin tanınmayan renklerini arz etmek demekti. Hakeza düşünen bir nice beniâdem geldi geçti Behzat Ç. ’nin hayatından.

MELİH GÖKÇEK DE LİSTEDE

Hazal Kaya, Şükran Ovalı, Mehmet Esen, Ses Temiz, Nejat Işler ve Büzük Kıraç geçmiş başta aklıma gelenler. Beyazıt Öztürk, geçenlerde Behzat Ç. ’bile tavlamak amacıyla espas bekliyor. Kulağıma gelenlere göre geçenlerde Zeynep Eronat de dizide mihman aktör yerine çıkacakmış karşımıza. Kâmil Dikinciler birlikte Behzat Ç. ’bile fiyaka almak istediğini söylüyormuş yakınlarına. Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Melih Gökçek ’in dahi oyuncu olarak bu dizide karşımıza çıkacağı haberleri henüz hatırımızda.

Behzat Ç. ’ye çalışma veren takım, hasis bile tafsilatlı yıllar ekranda var olacak ayrımsız işaret yaratmayı başardılar. Bunun karşılığını bile hem seyircinin ilgisi ve beğenisiyle hem bile sektörün belirleyicisi yerine bu şekilde gündeme gelmesiyle alıyorlar. Elan ne olsun?

BEHZAT Ç. ’NİN YIPRANMAMIŞ RAKİBİ KOMISER REŞAT

Bu kamer Show TV ’dahi eskimemiş bire bir dizi, Karakol başlıyor. Son günlerde tanıtımlarına balya geliyorum ekranda. Başrolde Elveda Rumeli ’den tanıdığımız Ertan Saban ve Ses Temiz var. Esasta Karakol, The Shield dizisinin uyarlaması. The Shield, yozlaşmış ancak zaman zaman adaletli davranan, yeri geldiğinde bile işlerini bildikleri yöntemlerle çözerek açıklarını kapatan bir polis güçleri departmanının maceralarını anlatır. Ama tanıtımlarda izlediğimiz Reşat ’ın tavırları ve mimikleri çıktı Behzat Ç. ’yi anımsatıyor.

Dizinin konusuna gelince… İçişleri Bakanlığı, suçu engel olmak üzere tıpkısı proje geliştirir. İstanbul ’un cürüm oranı en faziletkâr bölgesinde aynı karakol belirlenir. Bu karakola “operasyon timi” adı verilen bir takım yerleştirilir. Projenin başına bile Reşat adında aynı polis getirilir. Reşat, bire bir periyot teşkilatın yüz seyelan olmuştur ancak elan sonraları adı yasadışı olaylara karıştığı üzere açığa alınmıştır. Adına açılan davaların düşmesinden bilahare İçişleri Bakanlığı ’nın uçman uygulamayı hayata geçirmesi için görevlendirilir. Gerisi stabil yakında, beyazcamda…

Memet Güler

Bir Cevap Yazın