Memet Güler’den ilginç eleştiriler

Öyle aynı beğenilen ant kim yersen!

Dizi birinci sınıf dizi film. İşin bu kısmına söylenecek hiçbir öz namevcut. Filhakika aldı başını gidiyor, hep ekran efsanelerini birer birer koltuğundan ediyor. Haftalardır reyting listelerinin zirvesinde, de da değme iki kategoride Öyle Tıpkısı Geçer Akçe Devir ki var… Fakat dizide daima tekrarlanan ve değme duyduğumda kulağımı tırmalayan ayrımsız ayrıntı var, bütün gözden kaçan. Dizinin gençleri temas fırsatta birbirlerine ‘Yersen ’ diyorlar. Diyemezler… O laf en dolgunca ihtimalle seksenli yılların jargonuydu. 60 ’lı yıllarda hakeza ayrımsız tabir şekli cins değildi, yoktu. ‘Yersen ’e alın de, ‘Yemezler ’ uyduruldu. Dizinin ayrımsız bambaşka bölümünde senaristler ‘Çıktığım çocuk ’ ifadesini kullandılar. ‘Çıkma ’ meselesi da gençliği 80 ’li yıllara denk gelen, bizim dönemimize ilgili bire bir tarifti. 60 ’lı yıllarda kimesne sevgilisinden, ‘Çıktığım çocuk ’ ya bile ‘Çıktığım kız ’ diye bahsetmez, evet flört kelimesini kullanır ya birlikte ‘Konuştuğum çocuk ’ derdi. Olmuyor ama, az buçuk elan dikkat, biraz elan dikkat geçişsiz değil mi?

Acun ’u hoşur çokça kıskandım

Yok bulunmayan, işini, gücünü, ekrandaki başarısını, Türkiye ’nin gönlünde meydan fail neşesini, milyonları görüntülük karşısına kilitleyici enerjisini kıskanmıyorum. İşim eleştirmek benim; makul gelişim yaptığında alkışlıyor, yanlış yaptığında da hatasının altını çizip tekrarlamamasına koruyucu olmaya çalışıyorum. Huzurunuza elan donanımlı, daha sağlam projelerle gelebilsin diye niteleyerek. Sizin ekran keyfinize aynı nebze da olsa tıpkı konuşamayan, tıpkı ezgi katabileyim diye.

Yaptığı seçme projeye yüreğini koyarak ve öyle evet de hakeza televizyonun bildirme çok izlenen yapımlarına imza atan insan namına kendisini aşağılık de o sektörde müteharrik birçok kişinin imrendiği tıpkısı noktaya taşıdı Acun. Özellikle da şu sıralar kısık reyting sıkıntısı çekici muazzam bir kanalı, fehva yerindeyse neredeyse sırtında taşıdı. Çıkarın Dünya ’un yarışmalarını, Show ’un geriye mütezayit reytingidir bu sözümün kanıtı. Benim onu kıskanmamın sebebi ise bambaşka. Geçen günlerde gazetelerde Acun ’la ait bire bir bilgelik çıkmıştı.

Önümüzdeki ayın üçünde Paris ’te yapılacak bire bir film galasının ardından, Angelina Jolie ’yle mülakat yapacaktı Acun. Angelina… Her erkeğin hayallerini süsleyici, gönlünde vadi eden güzelle güzeli bir felek vardır katiyetle. Seçkin karı muhabbeti açıldığında ismi söylenir. Ki, bazen beğeniyorsa tekrarlanır, çıyanlık edilmez o manevi sevgiliye olağan gösterişsiz, adı bilcümle dile dirimlik. Işte benimki de Angelina. Eke fiziği, yüzünün güzelliği evet dahi seksapeli filan yüzünden da değil bile aramızda kurduğumuz ve maalesef onun tek antlaşma öğrenemeyeceği bu tek taraflı, zihayat bandaj. Ego onun gözlerindeki haytaya, birlikte ki olursa olsun, isterseniz Brad Pitt olsun, onu üstelik sollayan o mukavemetli karizmaya vurgunum. Gözbebeklerindeki cesaret ışığına, hayata fırlattığı o cüretkâr bakışa tutkunum. Hani al bu kadını, dünyanın her köşesine götür körfez, yeniden tıpkı ilahi albeni, yeniden tıpkı fırtına yapıt etrafta. İlgimin, kariyeriyle, oyunbazlık yeteneğiyle falan da hiç alakası yok. Onun gözleriyle bakan ki olsaydı dünyaya, bire bir şeyleri hisseder, tıpkı şeyleri söylerdim.

Biri bana Angelina ’yla mülakat yapacaksın deseydi, tallahi buradan Paris ’e yalaz göl ayağı koşa koşa giderdim. Şimdi merakla dönüşünü bekliyorum Dünya ’un. Dirimsel gelmez acilen arayacağım. Gördüğü şeyi, rastgele şeyi, kilitsiz küreksiz gözle baktığı, dokunduğu o kadını anlattıracağım. Angelina hayranlarına buradan duyuruyorum, bittabi hep öğrendiklerimi önceki fırsatta sizlerle da paylaşacağım. Dünya ’u, yaptığı işlerin dışında insan namına üstelik çokça severim. İtiraf ediyorum, bu posta, ilk defa onu pespaye çok kıskanıyorum. Şu Brad var ya, hakikatten haddinden fazla ak yazılı herif…

BEHZAT Ç. ’nin başını döndürdüler

Erdal Beşikçioğlu, Hilal Varlıer, Canan Ergüder, Ses Nazır ve Var mısın Yok musun ’la hayatımıza giren, Survivor ’la gönlümüzü fetheden Hakan Hatipoğlu ’nun rol aldığı Behzat Ç. Ayrımsız Ankara Polisiyesi, Film Yıldızı ’ın en iddialı projesi adına başladı. Ilk veriş akşamları saat 20.00 ’de ekrandaydı. Film Yıldızı, muhtemel başarıyı sağlayınca ezeli rakipleri Ezel ve Arka Sokaklar ’ın karşısına pazartesi gününe kaydırdı diziyi. Ancak olmadı, ilkokul yıldır ekranda olan ve bağlı bir seyirci kitlesine ehil olan Ense Sokaklar ’ı birlikte Ezel ’i dahi geçemedi Behzat Ç. Yazı şimdi de diziyi salı akşamına kaydırdı. Yani Öyle Bir Beğenilen Ahit ki ve Amor ve Ukubet kabilinden iki çokça güçlü rakibin karşısına. Amma korkarım bu akıbet aşama, yoğun tıpkı peyrev kitlesi olan dizinin sonunu hazırlayacak. Behzat Ç. yeni ürün gününde birlikte aksata akşamları topladığı reytingleri mumla arayacak. Takipçilerinden da diziye eyvah edildiğine dayalı mektuplar alıyorum. Umarım geç olmadan Star yönetimi bu hatanın farkına varır ve diziyi sakat gününe alır. Behtaç Ç. sağlam tıpkı imal ve unutmayın gelişigüzel antlaşma taş yerinde ağırdır.

Mehmet Güler

Bir Cevap Yazın