Memet Güler’den ilginç tıpkısı tayin

Polis Güçleri var, polis güçleri var. Amma ekranda, hele bile şu sıralar soy makule polis var. Dip Sokaklar ’ın ekibi ayrı, Kızım Nerede? ’ninkiler ayrı. Alelhusus tıpkı de Behzat Ç. var ki, o hepsinden ayrımlı. Gelin bugün iki dizinin polisleri beyninde benzeri kıyaslama yapalım. Akıbet ayların görüngü dizisi Behzat Ç. ’nin başarısının sırrını, zaman de ekrandaki emsalleriyle kıyaslayarak ortaya koymaya çalışalım. Buyurun…

1-İstanbul polisi, Ankara polisine bakarak henüz konforlu imkânlarla çalışıyor.
2-Başkomiser Behzat Ç. koskoca cinayet departman amiri olmasına rağmen, bütün görünürde dolaşıyor. kıymetsiz benzeri masa, iki de elem iskemlesi var. Odasında pencere dahi namevcut. Buna rağmen İstanbul ’de iki aydır tıpkı kayıp kızı bulamayan Komiser Kağan Güler, çok henüz serbest ve ongun bire bir ön odasında, deri kürsü koltuklarda oturuyor. Odasında vazıh panosu ve serbest benzeri iş alanı var amma dayanıklı çalıştığı bulunmayan.
3-Saha Komiseri Melik ’ın ekibi Behzat Ç. ’ye bakarak çok tutkun. Karakola kadar gelip “Kaybolma kızı Tarabya ’dahi gördüm” diyen tanığı birlikte sorgulayamıyor. Hakan ’ın yardımcısı Neslihan, sanki kılı kırk yaran düzenci tıpkı işyar, minimini bire bir delili birlikte kovalamak adına, başlarken tanıkların dolma söyleyeceğine inanıyor. Meğer Behzat Ç. ’nin ekibindeki Harun, Akbaba ve Fantom ayaküzeri bir iki soruyla müstacelen konkre delillere anlayış pratiğine eş. Bu sayede dizi film gereksiz yere uzamıyor, Amerikalı CSI ’ları tadında hızlı geçişler yaşıyoruz böylelikle. Zaten Harun kendilerini Ankara CSI olarak tanımlıyor.
4-İstanbullu Komiser Melik, neymiş sözünü sakınmayan, emniyetin göz bebeği ayrımsız polis güçleri. Buna karşın Behzat Ç., güven marifetiyle çok sevilmiyor. Suç dosyası çok çıkkın. Amma Hakan benzeri cinayeti bile çözemezken, içinden çıkılması yeryüzü baskı cinayetler Behzat Ç. ’ye veriliyor. Zira Behzat Ç. işini yaparken kimseyi tanımıyor. Bakanlık müşaviri vasıtasıyla da bildirme sakil dosyalar önüne koyulurken, “Seni sevmem amma bu dosya senin, çünkü dinsizin hakkından imansız sağlık” deniliyor.
5-Melik, muvaffakiyetli işadamı Galebe Demiray (Hüseyin Avni Danyal) karşısında haddinden fazla çizik. Tamam, Danyal ’ın düzencilik karizması muhteşem ama çıktı 2011 Türkiye ’sinde gidiş geliş polisleri üstelik “Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” tipi tehditlere gülüyor. Behzat Ç. bildirme adlı işadamından dahi böyle bir yıldırma aldığında tıpkı cevabı verip karşısındakine haddini bildiriyor.
6-Saha Komiseri Kağan, “Günlerdir gözümüze dalgı girmiyor, bu dosya bizi haddinden fazla hırpaladı” kadar laflarla kifayetsizliğini sergiliyor. Ankaralı Behzat Ç. ise geceleri çekirdek ekibiyle pavyonda yârenlik ederken bile zihniyet açan bir mir.
7-Behzat Ç. sormaca sırasında eline sabık ve zanlıların özel hayatını ilgili ayrıntıları asla ayrımsız koz kendisine kullanmaz. Saha Komiseri Melik ise ünlü işadamının sekreteriyle çekilmiş adsız fotoğrafları alıp holding binasına kadar koşup adamın önüne atacak kadar haddini aşıyor.
8-Komiser Melik, bire bir polis güçleri için fazla kısır bir Türki kullanıyor ve maalesef doyurucu olamıyor. Bunda Kağan rolünü oynayan Burak Hakkı ’nın kişi sesiyle oynamamasının da payı büyük. Amma gelişigüzel mesleğin de kendine ilgilendiren tıpkısı jargonu vardır ve herhalde polisler birlikte Hakan ’ın üslubuna gülüyordur. Behzat Ç. ise kestirmeden, “Geç la bunları, sen soruma cevap ver” diye son odaklı benzeri üslupla çalışıyor.
9-Behzat büyüklük gündemini sarsan cinayetleri birlikte araştırdığı halde üvey çocuk muamelesi görüyor. Altında ölçülü derslik, eskice bire bir Hyundai, hep dahi grup yerine 2-3 dirilik doluşup gidiyorlar olay yerine. Kağan Komiser ise bilcümle iç-dış tertemiz yıkanmış Renault Koleos ayraç 4X4, yağız mahiyet, kaslı ayrımsız cip kullanıyor.
10-Behzat Ç. öldürülen yakınlarıyla ilişkisini olayı çözene büyüklüğünde sürdürür, iştiyak ilişkisine girmez. Saha Komiseri Melik ise zayi kız Zeynep ’in annesiyle yakınlaşmaktan kendini alamıyor.

Memet Güler

Bir Cevap Yazın