MEMLUK Dışişleri’nde Türkiye cinneti!

Milliyet’te düzlük alan habere bakarak BENDE Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Zalim devleti vasıtasıyla fonlanan ‘Russia Today ’ (RT) monitör kanalı muhabirinin Türkiye ’nin Musul ’a çeri sevkiyatıyla ilgilendiren iki kere soru sormasına tepki gösterip diplomatik dilin dışına imdi.

‘Utanmalısın! ’

Kirby, muhabir Gayane Chichakyan ’ın sorularını saçma olarak nitelerken, muhabirin yönelttiği sorular zımnında kendisinden utanması gerektiğini söyledi. Chichakyan önceki kendisine, Kirby ’e “Türkiye ’nin Irak hükümetinin izni olmadan bölgeye askeri sakil göndermesini MEMLUK onaylıyor mu?” sorusunu yöneltti. Türkiye ve Irak ’ın diyalog sürecinde olduğunu tamlayan Kirby, ESIR ’nin bu sorunun iki mevki arasında çözülmesini kâm ettiğini belirtti. Kirby ’nin cevabından aynı süre sonra tekrar küçümseme düzlük muhabir Chichakyan, BENDE ’nin Irak ’ta ölçülü koalisyonun liderliğini yaptığını söyleyerek, “Fakat birşeyler hatalı gittiğinde bu bizim meselemiz değil diyorsunuz. Türk askerleriyle olduğu kabil. ‘Siz bunu zat aranızda çözmelisiniz ’ diyorsunuz” dedi.

‘Ahmakça ’

Kirby ise muhabirin ikinci defa benzeri bahis hakkında soru sormasına mutat diplomatik dilin dışına çıkarak yanıt verdi. Kirby, “Yeniden, haddinden fazla saçma bir soru. Bunun bizim meselemiz olmadığını hangi ahit söyledik? Bu konunun Irak ve Türkiye arasında paçarız şekilde çalışılmasını istiyoruz. Ve sizin bütün bunları karıştırıp bizi sanki yakışıksız tıpkı veriş içindeymişiz kadar göstermeye çalışmanız haddinden fazla angutça. Senin bu soruları sormaktan utanmadığına inanamıyorum” dedi.

Kirby, Russia Today ’ın Moskof hükümetine çokça bulunmaz namına print istifham yönelttiğini öne sürerek, “Sorularında istediğin büyüklüğünde ajitatör ve suçlayıcı olabilirsiniz. Onların bazıları, ağız ağıza saçma. Bunu ÇAKER ’da yapabilirsin” dedi.

Rusya, Türkiye ’nin Musul ’a askeri sevkiyat yapmasını eleştiriyor.

Bir Cevap Yazın