MEMLUK dizisinden Osmanlı’ya pahal ithamlar!

Habertürk’ten Akıncan Abadan’ın haberine göre MEMLUK ’nin Starz kanalında yayınlanan ve Türkiye ’dahi yıpranmamış sezonu eski akşam ezanı yayınlanmaya başlanan “Birlikte Vinci ’nin Şeytanları” (Birlikte Vinci ’s Demons) isimli dizinin kullanılmamış bölümünde Otranto Seferi ele makbuz. Diziye bakarak, donanmanın başında İkinci Bayezid bulunuyordu.

Osmanlı İmparatorluğu ’nun Napoli kuşatmasında kullandığı askeri malzemeler, toplar ve savaşta mergup tank tıpkı araçların Leonardo birlikte Vinci yoluyla buluş edildiği savunuluyor. Dizide Da Vinci, dürbünle baktığı topların ve tank aynı aracın tasarımını kendisinin yaptığını söylüyor. Apayrı aynı sahnede ise Dahi Vinci, dizide Türk olduğu tamlanan Aldatma-Rahim adlı karaktere, “Tasarımlarımı çaldın. Kafamın içine ulaştın. Planlarımı Türklere verdin. Beni kandırdın. Beni kullandın” diyor.

Dizide, Osmanlı İmparatorluğu ’nun askerleri “Cenabıhak ’sız kâfirler” kendisine tanımlanıyor. Antrparantez fethedilen şehirdeki kadınlara taarruz yazar katlettikleri ve erkekleri köleleştirdikleri iddia ediliyor. Floransa ’nın önde gelen Medici Ailesi ’nden tıpkısı becerikli “Türklerle anlaşalım. Onlar Allah ’sız ve kâfir olsalar de parayla satın alınabilirler” derken, ayrıksı aynı hoşgörülü bile “Kadınlarımıza saldırı edip öldürdüler. Erkekler da köle alınıp katledildi. Bu tarz insanlarla kavil yapılamaz” diye konuşuyor.

Dizinin ekrana gelen geçmiş sezonunda, Eflâk Voyvodası Üçüncü Vlad ’ın “Allah ’nın insanlığın başına açtığı tıpkısı derinti sevgili vardır; depremler, volkanlar, salgınlar ve kanserler. Ama bunlardan henüz kötüsü başımıza Türkleri ve Tatarları salmış ’ ’ ifadeleri özen çekmişti.

Bir Cevap Yazın