Menisküs derdi..

Menisküs sportmen hastalığı olarak bilinse dahi karı kadınından çocuklara büyüklüğünde herkesi etkiliyor.

Sportmen hastalığı namına bilinse bile haddizatında aceleten herkeste ortaya çıkabilen menisküs yırtıklarının elden operasyon ile otama edilebileceğine dair vâsi benzeri inanış var. Meğer sanılanın tersine cerrahi yönteme fakat sınırlı durumlarda gerekseme duyuluyor!

Menisküsler mafsal hareketlerine yardımcı olan ve diz eklemine binen yükleri kemik ile kıkırdakla alay malay paylaşan, korse kıvamında, kıkırdak bir yapılardır. Toplumda genellikle sporcuların hastalığı kendisine aşina menisküs yırtıkları esasta ısınmadan yapılan sporlar, müfrit cebbar ve bacak yerde sabitken diz ekleminin dönmesine illet olan hareketler, ilerleyici yaş ve aşkın kilolarla alay malay diz eklemlerinde oluşan kireçleşme üzere etkenler zımnında da ortaya çıkabiliyor. Sanılanın tersine menisküs yırtığında operasyon rastgele antlaşma lazım olmuyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Kayaç, ameliyatın hangi durumlarda vacip olduğunu anlatıyor.
 
ISINMADAN SPOR YAPMAYIN

Menisküs yırtıkları alelumum gailesiz insanlarda spor yaparken evet bile günlük aktivitelerde dize yüklenme ve nagehan cereyan üzere durumlar sonucunda ortaya çıkarken, müstakbel yaşlarda ise aşınmaya tutkun yırtıklar şeklinde görülüyor. Bu nedenle menisküs yırtıklarının oluşmaması üzere ısınma olmadan spor yapmamak, ölçüsüz avcı hareketlerden çekimsenmek ve munzam binen iyon artmasını çelmek amacıyla kilogram almaktan çekimsenmek gerekiyor.
 
GENÇLERİN DIZI FILM SEBEP TAKILIYOR?

Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Uzmanı Doç. Dr. Alper Kaya menisküslerde sunma yoğun karşılaşılan sorunun yırtık ve aşınma olduğunu belirterek, “Bunun dışında menisküs kistleri, anadan doğma menisküs eşkal bozuklukları, menisküste kalsiyum birikimi kabilinden sorunlara de rastlanıyor.” diyor. Alelhusus spora start yaşının düştüğü günümüzde çocuklarda da menisküs yırtıklarına rastlanılıyor ve katiyen otama edilmesi gerekiyor. Doç. Dr. Alper Kaya, menisküs yırtığında dizde ağrı, akıntı kısıtlılığı, şişkin, sataşma ve kilitlenme kabilinden yakınmalar görüldüğüne özen çekerek sözlerine şöyle bitmeme ediyor: “Özellikle zihayat yaş grubunda oluşan yırtıklarda bu kabilinden daha mekanik şikayetler dolay planda oluyor. Istikbal yaşlardaki yırtıklarda ise vakayiname ve hareketler sırasında belirginleşen, enli bir ağrı oluşuyor.”
 
AĞRI STOPER VE SOĞUK FAYDALI

Doç. Dr. Alper Kaya, menisküs yırtıklarında tedavi yöntemleri üzerine şu bilgileri veriyor:

Tedavi, hastanın şikayetlerinin ciddiyeti, günlük hayatındaki işlevlerine etkisi ve mekanik şikayetlerin varlığı ayn önüne alınarak yapılıyor. Öncelikle analjezik ilaçlar, istirahat, adale güçlendirici egzersizler, antipatik uygulama içeren tedaviler veriliyor. Yırtığın mekanik şikayetlere etmen olmadığı durumlarda fizik otama birlikte üstünlük sağlıyor. Bu tedavilerle dizdeki şikayetler alelumum birkaç hafta içinde düzeliyor.
 
DEĞME ANT IŞLER OLUR MU?

Rastgele diz ekleminde çöz ve dış kalkışmak amacıyla ikişer skor menisküs dokusu bulunuyor. Alem-terbi şeklinde olan menisküsün yer kısmı zaman dolaşımıyla beslenirken, kalıp bölgesinde ise zaman damarları bulunmadığından mafsal sıvısından besleniyor. Bu ebat yırtıklardaki tedavi şeklini üstelik etkiliyor. Çünkü kanlanan bölgedeki yırtıkların tamir edilerek salah şansı yüksekken, kanlanmayan bölgedeki yırtıkların iyilik şansı elan bağan oluyor. Bazen çak bölük eklem ortamında kayran değiştirerek yahut katlanarak kilitlenmeye el açabiliyor. Züğürt dizini bükemiyor ve uzatamıyor. Bu durumlar ivedili cerrahi tedaviyi genellikle gerektiriyor.
 
DİZ EKLEMİ SIK KİTLENİYOR MU?

Doç. Dr. Alper Kaya menisküs yırtığında bunun dışında ameliyata hangi devir başvurulması gerektiğini şu şekilde sıralıyor:

1) Özellikle tendürüst gözyaşı grubundaki yırtıklarda,
2) Diz ekleminin sıkça kilitlenmesi, sarkıntı hissi, akım zorluğu kabil durumlarda,
3) Günlük hayatı etkileyen balkı ve gayrı bulguların varlığında,
4) Ileri yaşlarda ise cerrahi dışı tedavilerle muvaffakiyet sağlanamadığında yahut mekanik şikayetlerin yöre planda olduğu hastalarda.
 
AÇIK FAALIYETLER AZALDI

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Kayaç yıllar evvel yıldızlı olarak yapılan ve alelumum menisküs dokusunun tamamının alındığı ameliyatların artık uygulanmadığını söylüyor. Çünkü hangi büyüklüğünde akva menisküs dokusu varsa hastanın giderek kıkırdaklarının aşınması dahi o denli beş altı oluyor. Menisküsün bütünü çıkarıldığında ise gittikçe, er yaşta kıkırdağa binen iyon artması sonucu ortaya çıkan erozyon, ahali arasındaki koskocaman ifadeyle “kireçlenme” kaçınılmaz hale geliyor.
 
1 CM’LİK KESİ

Ortopedi Uzmanı Doç. Dr. Alper Kaya, cerrahi tedavinin günümüzde eklemin kamerayla görüntülenmesi eşliğinde yapılan “artroskopik-sınırlı” yöntemle uygulandığını belirterek bu tekniğin avantajlarını şöyle sıralıyor: “Artroskopik yöntemle diz ekleminin içi 1 cm’lik kesilerden tür boyutlarında bir almaç ile görüntülenerek tanılama doğrulanıyor, kakırdak sorunları, dolay muhalif bağlam yırtığı gibi munzam sorunlar varsa tayin edilebiliyor ve tıpkısı anda otama yapılabiliyor. Menisküs cerrahisinde misyon tamire makul ayrımsız yırtık ise dikiş konması, tamire uygun olmayan ayrımsız yırtık ise de türlü olduğunca fazla akva menisküs dokusunu koruyarak yarık kısmın çıkarılması. Cerrahi tedavi artroskopik yöntemle yapıldığı ahit faaliyetler sonrasında veca elan bir iki, akıntı kabiliyeti ise henüz aşkın oluyor. Genellikle ameliyat haset yahut ertesi zaman hastaneden taburcu olunuyor.”
 
BILEŞIMLI MENİSKÜS DA VAR

Doç. Dr. Alper Kaya, tendürüst hastalarda, onarılamayacak büyüklüğünde geniş ve düzensiz yırtıklarda ve menisküs kaybının olduğu durumlarda menisküs dokusu yerine geçen, kısmi “bileşimli menisküsler” konulabildiğini belirterek şu bilgileri veriyor: Antrparantez, menisküsün tamamı matrut yahut yırtığa mecbur menisküs kaybı yekpare yahut tama yakın olan hastalarda kadavralardan alınıp hususi işlemlerden geçirilerek “menisküs nakli” yapılabiliyor.
 
YAŞLILARDA IŞLER DERMAN Mİ?

Menisküs yırtığıyla alay malay kıkırdak dokuda bariz kayıp varsa (kireçleşme-osteoartrit) otama buna yönelik uygulanıyor. Yani eklem kıkırdağında aşkın kayıp olan ve yanında menisküsünde aşınmaya sadık yırtık olan bir hastada takkadak menisküse müteveccih bire bir işler avantaj sağlamıyor. Kıkırdak sorunu olmaksızın menisküs yırtığı olan ve buna sınırlı şikayetleri civar planda olan hastalara gençlerdeki kabilinden ayrımsız otama uygulanıyor. Gelecek yaşlarda görülen menisküs yırtıklarının önemli tıpkısı kısmı kakırdak kaybıyla birlikte olduğundan tedavinin buna göre belirlenmesi gerekiyor.

AKŞAM INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın