Menopozla ortaya çıkan hastalıklar

Sözcü’bile yer alan habere bakarak tenasül faaliyetlerinin  durup, hormon üretiminin azalması ile birlikte kadınların vücutlarında  mehabetli değişiklikler görülür. Jinekoloji ve Tevellüt Uzmanı Op. Dr. Emrah Dal yaş dönümü ile ilgilendiren yer haddinden fazla nikbet edilen soruları yanıtladı!

Menopoz nedir?                                        
                             
Ergenlikte 300 – 400 bin yumurta taslağı içeren yumurtalık, 40 ’lı yaşların başına büyüklüğünde 300 civarında bili yumurta üretip hamilelik oluşumunda kullanılmasını sağlar. Gayrı binlerce husye taslağı olgunlaşanlara bindi görevinde bulunurlar. 50 yaşa gelindiğinde testis üretimi durup, yumurta üretimiyle tetiklenen östrojen üretimi azalınca merhamet içinde maaş kalınlaşma olmaz ve çıktı ritimli kanama görülmez. Bu durumun adı menopozdur. Bu dönemde çabucak östrojenin değil başka hormonların üstelik dem seviyelerinde da galiba seviyelerde düşüşler evet.

Yaş Dönümü ne yaşta görülür?     
      
                                                                
Toplumlar arası farklılıklar olmakla beraber yaş dönümü yaşı için genel akseptans 49-52 yaşlardır.

Yaş Dönümü yaşı değiştirilebilir mi?                     
                        
Temas kız çocuk doğduğunda kalıtım bilimi kodları ile menopoz yaşı belirlenmiştir. Bu nedenle yaş dönümü yaşını henüz ileriye yollamak türlü değildir. Ancak bazen huysuz faktörler (sigara tüketimi, reçete kullanımı, operasyon, otoimmün emraz, X-ışını) menopoz yaşını öne çekebilir.

Menopoz öncesi gün nedir?           
                                                 
Faal dönemden bilahare testis oluşumu,  nezif ve vazıhamil  fonksiyonunun  ağız ağıza  bittiği esas kadar geçen dönme menopoz öncesi  aktarılma namına  adlandırılır. Bu proses 42 – 45 yaşlarında başlar ve seçkin kadında farklı belirtilerle seyreder. Ilinek yelpazesi o kadar geniştir ki, ayrımsız avrat fiziksel ve psikoloji etki yaşamazken, ötekisi menopozun tamam zorluklarını bu dönemde üstelik omuzlarında taşır.

Erken Yaş Dönümü nedir?

30 – 35 yaşlar ve elan öncesinde  menopoz gerçekleşmesi er yaş dönümü adına tanımlanır. Operasyon, deva kullanımı, X-ışını ve bambaşka nedenler olmaksızın ortaya çıkar, kalıtım bilimi çeşni taşır ve görülme sıklığı yüzdelik 1 ’dir.

Menopoz döneminde ne şikayetler görülür?

Isıdam basması
Isıdam basması, yaş dönümü intikal döneminde ve sonrasında arz yoğun görülen şikayettir. Beyindeki dernekevi doku maddelerinin salınımı ve etkileri mütenakıs östrojene sınırlı namına değişim gösterir. Bunun sonucunda bedenin yalım değer merkezi kontra etkilenir. Bu menfilik sonucunda, menopozdaki kadında nöbetler halinde ısı yükselmesi meydana dirimsel. Adı sabık lokal doku maddelerindeki tebeddülat antrparantez psikoloji emosyonel sorunları birlikte birlikte getirir. Dalgı bozuklukları, entelekt günlük psikoloji dalgalanmalar, yeti sorunları, dikkat toplaşımı eksikliği kadının dirim kalitesini bozar ve bu tabela yıllar boyu sürebildiğinden içinden çıkılmaz bire bir nakız alır.

Fiziki sorunlar
Kap, kemikler, eşeysel organlar menopozdan olumsuz etkilenir. Niteliksiz yorulma, ağır sıklet kaybı yaşamı zorlaştıran ayrıksı faktörlerdir.Kemik erimesi bu dönemde zellikle dikkat edilmesi müstelzim tıpkısı konudur.

Kap değişiklikleri
Deri, vücudun sunma balaban organıdır ve östrojene çok duyarlıdır. Hakeza olunca menopozla birlikte çokça hızlı ve kalın kafalı döndürülemez tebeddülat olmaktadır. Hamam basması ile alay malay kadını yer haddinden fazla tasalı eden durumdur ancak çoğunlukla östrojenle ilişkisi düşünülmediği ve yönlendirilmediği için biilaç kalmaktadır.

Cinsel aza değişiklikleri
Menopozda cinsel organlarda dahi ciltteki değişikliklere paralel kriz tamam. Fiziksel görünümdeki değişikliklerin birlikte kuruluk ve yanma hissi, gereklilik şikayetleri ve enfeksiyon riskinde artma diğer yetişkin sorunlardır.

Menopoz döneminde ne emraz ortaya çıkabilir?

His Hastalıkları
Menopozdan geçmiş kalp aksesi riski erkeklere göre daha düşükken menopozla gelişigüzel bu kerem erkeklerle karşılık seviyeye yükselir. Bu genişlik yavaş dava kendisine menopozdaki kadının karşısında durmaktadır.

Kemik Erimesi
Mızrap erimesi iki ayrı nedenle evet. Birinde östrojen azlığı asıl faktör iken diğerinde yaşlanmanın kendisi erimenin nedenidir. Irk, tevellüt sayısı, abuhava, beslenme mızrap erimesini etkilemektedir. Tevellüt sayısı, kalça mızrap açısı, ülkemizin güneşli periyot sayısı Türk kadınını bu konuda yıldız ülkelerinde yaşayanlara göre şanslı hale getirmektedir. bununla birlikte östrojen azalması kemik erime ve kırık riskini artırmaktadır.

Menopoz Dönemi Kanserleri
Yaş Dönümü döneminde öncelikle meme başı, rahim, yumurtalık ve çöz kanseri üzerinde durulmalı kontroller bu amansız hastalık tipleri üzerinde yoğunlaştırılmalıdır.

Menopoz döneminde hangi tetkikler yapılmalı?

Rutin koku tetkikleri, CA 125,CEA, EKG, bilcümle göbek ve jinekolojik USG, smear testi, mamografi, kemik yoğunluk ölçümü, gaitada meçhul nefes araştırması menopozdaki kadında esas yapılması gerekenlerdir.

Yaş Dönümü tedavisinin amacı nedir?

Menopozda eksilen hormonu namına koyma tedavisi esastır (hormon replasman tedavisi). Menopozda anne olan şikayet ve bulguları temel alarak kadını (rahatsız değil) tıpkısı bilcümle kendisine ele almaktır. O halde anne nakıs östrojen olduğu üzere onun eksikliğini kaldırmak gerekmektedir. Ten amacıyla kozmetik mahsulat kullanılabilir, mızrap erimesi amacıyla yemeden içmeden o amaca çevrik mahsulat kullanılabilir, his hastalığı olunca kâh ilaçlar alınabilir ancak hiçbirisi tam olmayacağı kabilinden zaman kaybına birlikte sefer açacaktır. O halde marazlı değerlendirilmeli risk içermiyorsa arz bir iki 5 sene, riziko içeriyorsa riske bakarak daha kısa müddet hormon tedavisi yapılmalıdır. Var olan amansız hastalık hastalığı temel bariyer teşekkül haysiyet. Onun dışındaki eksiksiz durumlarda menopozdaki kadının durumu bireyselleştirilerek ele alınmalı multidisipliner yaklaşımla hayat kalitesi yükseltilmeye çalışılmalıdır. Ergenlik döneminden itibaren hayatının tıpkısı parçası olan östrojen hormonunun düşük dozda yani, menopoz öncesi döneminde tartımlı kanamalarının 3.günündeki nefes seviyesiyle desteklenmesi ve yanına doğada olduğu kabilinden progesteron fazlası üzerine cesaretlendirilmelidir.

Menopozda tensel yaşam değişir mi?

Gebelikten dehalet kaygısından uzak olup hormon tedavisi ile üstelik günce şikayetlerinden kurtulan kadınların yaş dönümü döneminde bile inandırıcı cinsellik yaşayabilecekleri öngörülmektedir.

Yaş Dönümü öncesinde korunma

42 Yaşından sonradan yaş dönümü dönemine büyüklüğünde er bezi oluşumu birkaç üstelik olsa devam valör. Bu nedenle faal eşeysel yaşamı olanlara düşük dozlu veladet kontrol hapları önerilir.

Menopozda sığınma

Menopozla gelişigüzel er bezi üretimi olamayacağı amacıyla hormon replasman tedavisi alınsa da gebelik ihtimali olamayacağı için gebelikten korunmaya lazım yoktur.

Menopozdaki avrat pekâlâ ayrımsız el izlemeli

Içinde bulunduğu durumun çor tablosu olmadığını bilmeli, uzayan averaj ömürle 30 -40 sene süreyle dirim kalitesinin düşmesine izin vermemeli, destek kabul etmek için etken çaba göstermeli, düşünce fonksiyonları, kalbi, cildi ve kemikleri amacıyla, riziko faktörü içermiyorsa ve akla yatkın strateji aralıklarıyla hormon tedavisinden uzak durmamalıdır.

Bir Cevap Yazın