Merve Özbey:

Millet’ten Başak Çokan’ın röportajı…

Ilk geçmiş serencam günlerin arz büyük maddelerinden birisi “Enstrüman susturulmamalı”  sloganı. Çünkü konserler tağyir ediliyor. Bu konuyla ilgilendiren tefhim etmek istediklerin var mı?

Çalgı Aleti ruhun şifalarından biri.  Bunu yemeden içmeden coşku kendisine uyumak lazım.  Serencam dönemde yaşanılanlara hepimiz üzülüyoruz. İnsanlar müziği hemen canlılık kendisine görüyor.  Bu yanlış. Müzik, ninni olup bebeği uyutmaktır, ağıt olup acıları haykırmaktır, dertlerin dile getirilmesidir. Bundan kontekst müziği durdurmak adına cari kanı yırtmak lazım.

ŞARKI SÖZLERİNE ÖZEN EDİYORUZ

Değişik tıpkı konuda gidiş sözlerin terbiye muhtevalı olup olmaması konusu. Sizce haz sözleri toplumun ahlakına yüklülük ölçü mi?

Bu tamamen esin ile ilgilendiren. Seçme bayram yazarının kendine göre bir dili var. Bir yazarlar üzere kimisi daha dolaylı anlatım kullanır, bazısı ise daha sıcaklık ve süssüz anlaşılır benzeri kurgu kullanır. Herkesin fehim kapasitesi farklıdır.  Mademki gündeş nağme sözleri eleştiriliyor. Geçmişe baksınlar “Etek Bağı bıyıklarımı sürsem nerelerine” veya “Yoğun yuvarlak memeler” bunlar ne olacak evet? Biz Fazilet ile terane sözlerine dikkat ediyoruz. İnsanları düşündürsün istiyoruz. Ama içtimai ahlakla tarz sözlerinin ayrımsız bağı var mı? Onu bilemiyorum. Özen edilecekse dönemin anonim türkülerine da dikkat edilmelidir.

İnsanlar seni tanıyor amma biz gene üstelik tanıyalım. Merve Özbey kimdir?

12 yıllık angın geçmişi olan. Konservatuar mezunu. Hayatını banal tamamen müziğe adamış, özlük halinde ailesiyle beribenzer bir dünyası olan tendürüst bire bir kızım.

Yiğitlik Kınay ile elbet ayrımsız araya geldiniz evet?

Bağ Akalın’ın uzunçalar tanıtım gecesinde solo ayrımsız performans sergiledim. Çünkü Bağ Akalın’ın vokalistliğini bile yaptım. Yiğitlik, orada sesimi dinleyip bana albümünde tıpkısı yır söylemem üzere öneri getirdi bende kabul ettim. Mutluydum zira hem mükemmeliyetçi tarzı hem karakteri hem birlikte çalgı aleti kalitesini çok beğendiğim ayrımsız isimdi.

BENİM AMACIYLA SAĞLIK BALABAN

Birbirinize hayırlı geldiğinize inanıyor musunuz?

Benim amacıyla kat arkadaşlığı yaptığım insanlarla yakaladığım huzur bire bir şeyleri konuşuyor başlamak çok elan büyük. Aksiyon yaptığım insanlarla mutsuzsam kazandığım paranın benim için tıpkısı kıymeti yoktur.

DERDİM ŞÖHRET DOĞMAK DEĞİL

Magazin içre başlamak ve medyatik oluşmak sanırım ruhuna az buçuk çap. Sana üstelik magazinde ol şöhret koyulmak için şurası yap diyenler oldu mu?

Kimseden ikaz almadım. Zira ego zaten tek yerde yüzüm görünmeden bile söylediğim şarkılar patladığı için hakeza ihtiyaçlarım olmadı. San ve nam benim hayatımda olmayan kelimeler ego ‘tanınmak’ kelimesini biliyorum. Benim derdim ün atılmak değil.

ALLAH İSTEDİ FAZILET DIL OLDU

Fazilet Kınay’ın albümlerinde tarz söyledikten sonraları kendi solo albümünü yapınca on paralık korkuların oldu mu?

Bugüne büyüklüğünde elimi tutan bana öğün gösteren tam güçlü bir kayırıcı vardı. Adam bire bir albüm seçme şeyimle bizzat ilgilendi. Hayatımdaki gelişigüzel şeyde katkısı büyük. Allah istedi Erdem üstelik şalter oldu. Zira Tanrı’ın yazmadığı hiçbir madde olanaksız.  Bana çokça uzunçalar teklifi aldım ama istemedim.

ÜMİDİM KIRILMIŞTI

Fazilet ile yollarınız kesişmeden önce birlikte fon ettiğin öz kıytırık hakeza ayrımsız başarı mıydı?

Dizge mutat şeyler söyler evet lüp banyosundaki aynada melodi söylerdim diye ama iman benim  siktirici de öyleydi. Fakat tıpkısı periyot çalgı aleti ile ilgili ümitsizliğe kapıldığım dönemde eskimemiş jenerasyona  cevaz etmedikleri amacıyla ümidim kırılmıştı. Çalgı Aleti piyasası zehir ayrımsız dönemdeydi. İnsanlara sesimi duyurmadan öğretim üyesi olup şevket güvencesinde olmayı planlarken Fazilet bundan sonra karşıma ve hayallerimi gerçekleştirmeme yardımcı oldu.

DERDİM ŞÖHRET DEĞİL

Erdem Kınay’ın albümünde şarkı söyledin. İnsanlar  yüzünü göremeden sesinle tanıdı. Bu seni erinçsiz ediyor muydu?

Yiğitlik Kınay kabilinden nitelikli enstrüman fail birisi varken arkanızda inanç ego o dertlerde olmadım tek zaman… Çünkü benim derdim titr gelmek değildi.

ONSUZ AYNI ÖZ YAPMAM

Ayni devir ayrılsanız hangi olacak evet. Ayrimsiz şey yapamayacak mısın?

Yiğitlik Kınay olmadan bir öz yapacağımı düşünmüyorum. Ilk albümüme güveniyorum çünkü…  Erdem Kınay başta kalkmak için Bahir Erten, Gökhan Atmaca kadar esame var. Albümü müziği alim aynı adamın elinden çıktığı amacıyla şanslıyım. Ama onsuz tıpkı husus yapmam.

İmaj makro midir?

Görsellik büyük ama hariç çıkarken de makyaj yapmayan benim kabil birisi üzere oylumlu değil. Benim konserlerde makyözüm olsun kuaförüm benimle dolaşsın üzere takıntılarım yoktur. Sesimle varım ben. 

TEVEKKÜL EDİYORUM

Bu işi yaparken egonu elbet dizginleyip ruhunu saf tutabiliyorsun?

Hepimiz Tanrı ’a inanıyoruz ama tevekkül bambaşka benzeri husus ben tevekkül ile yaşayan birisiyim. Bu bana mutluluk veriyor. Törpülerseniz ego insanı besler başarıya götürür.  Amma benim elhak kendime ait güzel aynı dünyam var. 

KONTROLLÜ BİRİYİM

Âşık olduğunda elbette ayrımsız avrat olursun?

Haddinden Fazla kontrollüyüm.  Konuşarak rastgele şeyin çözüleceğine inanıyorum. Zira eş halk ozanı olunca gözü kapanır.  Antrparantez sıkıntılarımla insanları yormamak için kişi içimde hallederim. Ama herkesin hayatını özlük hayatım kabilinden görüp sıkıntılarına kayıtsız kalamam.

Bir Cevap Yazın