Merve Özbey merak edilenlerini anlattı

GZone’dan Er Kişi Bell ’in röportajı…

Merve Özbey, ismini geniş kitlelere duyurmasını sağlayan Erdem Kınay ile tanışana kadar neler yapıyordu? Ayrımsız uzunçalar etme hayaliniz bilcümle var mıydı?

Tıpkısı yandan okul hayatım aynı yandan konservatuar hayatım bitmeme ediyordu. Gece çalışıp zaman okula gidiyordum. Kendimi bildim bileli gidiş söylerdim amma manzara tozunu yutmaya 13 sene önceki başladım. -Demin düşündüm de beş altı az buçuk birlikte değilmiş :)- Akademisyen koyulmak istiyordum. Okulu, okul hayatını, arkadaşlarımı haddinden fazla sevdiğim üzere bütün gelgelli gelmişti.. Uzunçalar hayalim tek olmadı esasen…

Erdem Kınay ’ın alelhusus avrat vokallerle çok bereketli sonuçlar aldığını çoğu dinleyici agâh. Siz onun işlerini takip ediyor muydunuz? Sevdiğiniz ya birlikte favoriniz olan şarkıları var mıydı?

Tamam tabi ki strateji ediyordum. Müziğin süresince olduğum için aranjörleri takıp ederdim, ki Erdem Türkiye ’birlikte en gür 5 kişioğlu varsa bence geçmiş sıradadır… Ayşe Hanım Önal ’ın ‘Kırıcan mı belimi ’ bence Türkiye ’ye yeni ayrımsız kan getirmiştir.

“Ferah ezgi, ongun aranje ve ongun sözler buluştuğu zaman yüzünüz görünmese de fark etmiyor…”

Önceki proje albümünde “Yaman” büyük olay yarattı ve bunda sesinizin / yorumunuzun nazik payı olduğu amacıyla adınız hemencek duyuldu. İkinci albümde bile işbirliği devam etti. Ancak sizi görsel kendisine uzakta tuttular. Bu bilinçli ayrımsız yeğleme miydi? Bozukluk hakeza yapıldı?

“Kötü” benim amacıyla haddinden fazla haddinden fazla nazik benzeri şanstı; intizar noktası dıyebiliriz esasta… Sözler ve beste çok sağlamdı… Ego da yorumumu katmaya çalıştım bağımlı kim. Proje 1 ve Proje 2, yani haddizatında bilcümle albümler çokça iri himmet istiyor… Yiğitlik ’mağara bana Proje 2 albümünde de vadi vermesi benim amacıyla çok önemliydi. Bana inandı ve güvendi, ego bile yüzünü kara çıkartmadım.

“Yaman” ve “Helal Ettim” Fazilet ’in “Proje” albümlerinde düzlük aldığı üzere önde olması gereken zaten Erdemdi. Bu ciddi tıpkı boyut değildi gerçekte; “Saklanalım gözükmeyelim” demedik amma öyle algılandı. Buradan şunu görmüş olduk ki, ferah terane, gür aranje ve ferah sözler buluştuğu ant yüzünüz görünmese üstelik ayırt etmiyor. “Yaman” “Helal ettim” ve “Gözyaşı Hikayesi” 30 haz gücünde bence…

Klipler yardımıyla sizi hep faziletli tempolu şarkılarla dinledik ama gerçekte öz albümünüzde düşük tempolu şarkılar daha ağırlıklı. Hangi kategorideki şarkılar aslında Merve ’yi tanımlıyor? Bire Bir yorumcu olarak hangilerini seslendirirken elan bayındır hissediyorsunuz?

Zannediyorum kim slow söylerken elan mutlu hissediyorum kendimi.  Albümde çok kuvvetli slowlar var. Yakında aynı tanesini kliplendireceğiz.

“Dans edebilen aynı kadın değilim…”

Çokça rahat bir yapınız var kabil görüyoruz, ayrımsız yandan da bütün hitleriniz raks şarkıları. Sahnede bu boyut kuşkusuz gelişiyor? Orada şüphesiz hissediyorsunuz, şarkılarla coşabiliyor musunuz?

Peki aşağı çok sakin tıpkı imal vardır. Çok sinirlendiğim zamanlar hariç. Şarkılarımdaki hareketliliği seviyorum. Alelhusus Erdem ’le bu arada sahnedeyken sürekli zıplıyoruz. Ancak hangi efsus ki raks edebilen bir kadın değilim. Haddinden Fazla utanıyorum. Dans ederken ara sıra kıvırmaya çalışıyorum ama olmuyor. Belki ilerde şu içimdeki tabumu kırabilirim.

Albüm çıkmadan geçmiş “Vurur yüze bitanesi” kalıbının bu büyüklüğünde adlı olup, capslere ve elan dokuz canlı çokça espriye konu olacağını düşünmüş müydünüz?

Müfit bunu bağımlı ki beklemiyorduk. Bire Bir dolaşma kim ne yazmış diyerek araştırırken aynı arkadaş “Vurur yüze ifadesi, o kız kimdi bitanesi?” diyerek tweet atmış, ben bile onu RT edip elan yaratıcı ayrımsız şeyler yazınca ortaya böyle bir madde imdi sanırım. Bunlar toplamda 3 günde oldu. Toplumsal medyanın gücünü aynı öğün elan anlamış olduk.

“Topsuz Tüfeksiz”e üstelik videoteyp çektiniz ve albümdeki raks şarkıları bitti. Bundan sonraki görümsetme hamleniz ne olacak? Sizi bağan tempolu tıpkısı gidiş ile ilk kez duyacak ekseriyet amacıyla ne planlıyorsunuz

Sıradaki görümsetme slow bir şarkıya olacak. İnsanlar haddizatında benim slow kıraat yapabileceğimi biliyorlardı, alışkınlar amma tabı kim albümün önceki slowu olacağı için ego dahi zaaf etmiyor değilim açıkcası. (Klip şarkımız şaşırtı olsun)

Albümde sizin için en hususi haz hangisi? (Bizim favorimiz sizin için parçalanmamış “bağırıyor kabilinden söylüyor” eleştirisi yapanların dinlemesi gerektiğini düşündüğümüz “Yağmur”)

Çok teşekkür ederim, böylecene çabucak bağırarak okumadığımızı bile tescillemiş olduk. İnanın bana bütünü çok itinalı seçildi ve karşılık olmak dokunmak incelendi, o yüzden aynı ayrım yapamıyorum. “Ödeştik”, “Yagmur” “Allaha can ol” “Maharetli” ”Gözyaşı Hikayesi” “Topsuz Tüfeksiz” ve “Vicdanın Affetsin”, bütünü çokça fena hâlde benim için…

Birçok dinleyici sesinizi ve tarzınızı vokalistliğini birlikte yaptığınız yorumculara (Ebru Modern kabilinden) benzetiyor. Ben ise sizi, icap asude duruşunuz lazım de şarkılarınız itibarıyla Nalan ’a benzetiyorum. O üstelik 90 ’larda yöntemsiz bir yorumla dans şarkıları söyleyerek pop olmuştu. Siz bu benzerliğin farkında mısınız? Aynı Inleyen coverı (Haydi Yarim ya birlikte Cansuyum bilhassa) evet dahi size çokça reva diye düşünüyoruz ne dersiniz? Nalan’ı siz birlikte sever misiniz?

Benim çocukluğum “Inleyen” hayranlığıyla geçti. Çok severdim onun okumasını. Tarz yerine benziyor muyuz diye niteleyerek düşünmedim amma herhangi bir solistten feyz aldığım zamanlar olmuştur, neden olmasın ihtimal giderek aynı Nalan şarkısı ya de albümlerinde okuduğu şarkılardan biri coverlanabilir.

“LGBTİ bireyler alkım bayraklarıyla saygınlık yürüyüşünde ne büyüklüğünde özgürcesine yürüyebiliyorlarsa o büyüklüğünde özgürler aha!…”

Türkiye’deki mütehammil çokça hayranınız kabil LGBT bireyi olan hayranlarınız birlikte var. Türkiye’deki LGBT özgürlükleri için hangi düşünüyorsunuz? Sizce ne aşamada?

LGBT bireylere yönelik şiddetin, ayrımcılığın anbean tavan yaptığı bire bir ortamda özgürlükten bile bahsedilemez. LGBT bireylerin çokları eşeysel kimliklerini duyurulmayan yaşıyor maatteessüf. Duygusal güvenlikleri yok, fiziksel ve mezuniyet şiddete maruz kalıyor, istedikleri gelişigüzel aksiyon kolunda özgürce çalışamıyorlar. Çokça ileri gitmeye lüzum bulunmayan; ellerinde alkım bayraklarıyla saygınlık yürüyüşünde ne büyüklüğünde özgürce yürüyebiliyorlarsa o büyüklüğünde özgürler aha!

MERVE ÖZBEY G-ZONE’UN BU AYKİ KAPAĞINDA!

Dijital platformlarda yayınlanan GZone dergisi, ücretsiz kendisine www.gzone.com.tr ‘den tamam cümbüşlü cihazlara ağır ezgi namına okunabilir.

Bir Cevap Yazın