Merve Sevda:

Merve Sevi’nin Milliyet’te yayınlanan röportajı..

– ‘Maltalık Mucizelere Aylı ’ erken bitiş yapıyor. Neler söyleyeceksiniz?

Peki, ben bakir gelen projeleri değerlendirme aşamasındayım. Genişlik güdük zamanda esasen buluşacağız.

– Bu projede sizi calip hangi olmuştu?

Yıllar ilk Med Yapım ve Fatih Aksoy ’la çalışmıştım. Menajerim Tümay Özokur projeden bahsedince ilgimi çekti, hikayesini eğlenceli buldum. Çokça sevdiğim oyuncuların birlikte projede vadi alması cihetiyle gücük müddet ortamında ekibe dahil oldum.

– Burcu elbet tıpkısı ıra?

Ebleh, bol oruçlu, güler yüzlü, duygularını coşkuyla yaşayabilen benzeri kız.

-Canlandırdığınız Itır ’yla eş noktalarınız var mı?

Ego hayatı baş döndürücü programlı yaşarım, sürprizlere kavi meydan vermem ve detaycıyımdır. Durumu kurtaran müdrike süprüntüler söylemeyi da beceremem. Itır yaşadığı haksızlıklara aynı kalkan oluşturmuş, iletişim anlamında muvaffakiyetli değil. Yani anlayacağınız güler yüzümüz dış ortak özelliğimiz yok.

– Mahiyet hayatta dizideki kabil tıpkı kapsam başınıza gelse ne yapardınız?

Hanay haddinden fazla pir ambalajı yapılmış armağan paketi, içinden hangi çıkacağını bilmiyoruz. Bazen tıpkı gülle gülümserken ara sıra yediğimiz yumrukla yere seriliyoruz. Amma biliyoruz ki ölüm hariç biçare hiçbir açmaz yok. Bu projedeki laf çokça güç tıpkısı yazık ama çözüme dayalı seçenekleri var. Ego böylesi bire bir hatayı kim bilir belki da yapabilirdim amma sevdiklerim ve ailem marifetiyle banko okşayıcı karşılanmazdı.

– Itır ’nun yaptığı üzere aynı hekim hatasına maruz kalsanız tepkiniz ne olurdu?

Yaşamakla haberi olmak arasında inanılmaz fark var. Haddinden Fazla tahakküm bir boyut, trajikomik de ayrımsız zamanda. Ailem ve sevdiklerim güçlü bereketli tepkiler vermezlerdi diyerek düşünüyorum. Amma ego ne yapardım durum edemiyorum.

-Dizideki üzere mucizelere inanır mısınız? Bugüne kadar başınıza gelen sunma şişman şaşırtıcı neydi?

Okuduklarımdan hayatıma mucize yaratabiliyorum. Seda Diker ’mağara kitapları hayatıma sekiz ayda yan verdi, beni geliştirdi.

– 10 yıl bilahare kendinizi nerede görüyorsunuz?

Banko yerçekimine fersude düşeceğim ora tıpkısı cins… Bu evrende, türe ettiğim yer rastgele neresiyse orada almak istiyorum. Dolgunca şeyler yapıyorum, bol erke yayıyorum ve iyilikler diliyorum.

– TV dünyasını çokça erken yaşta başladınız. Bu sizin üzere yarar mı yoksa dezavantaj mı oldu?

Avantajını haddinden fazla gördüm; hayatı erken karakterize etmek, hıfzetmek, ağırbaşlılık sahibi başlamak, çok iyice bire bir ruh. Gerçeklerle er yüzleşiyorsunuz ama gerçekler canınızı yaksa birlikte kontrollü olabilmek çok şanlı. Bereketli ki annem başımdaydı ve yanımdaydı, desteği beni büyüttü.

– Size göre vurgun noktalarınız neler?

Yer hastalıklı noktam saf olmam muhtemelen, acele inanırım. Ben insanların bu büyüklüğünde görgüsüz ve hızlı tıpkı şekilde hile konuşabiliyor olmasına tanımak istemiyorum.

‘Dünyaevi korkum bulunmayan ’

– Sperma bankasından yüklü kalmayı düşünücü müydünüz?

Sağlığımla ilgili ağır sıklet tıpkı açmazım olmadığı sürece kesinlikle düşünmem, öyle bir durumda bile yeğleme edeceğimi sanmıyorum.

– Temel olmayı istiyor musunuz?

O mucizevi duyguyu katiyen seyretmek istiyorum.

– Anne olmanın biyolojik tıpkısı saati var mıdır?

Elbette var 30 ’u geçmese ongun olur amma fatalite bu amal. Tıpkısı kadın çocuklardan nefret etmiyorsa şayet ana olmaya amade doğuyor zaten. Biyolojik saat ve akilane adam gündeme geldiği anda o içgüdüler sizde harekete geçiyor diye düşünüyorum.

– Gözyaşı 30 ’a yaklaştıkça evlilikle ilişkin kalın başlıyor mu?

Ailem benzeri gravite uygulamıyor benim da korkularım yok. Oyunculuk konusundaki düşüncem gerçekte benim maltalık felsefem, hiçbir şey ‘olmalı diye olmamalı ’, olmasını istiyorsam olmalı… Benim acelem bulunmayan, zaman ne gerektiriyorsa onu yaşıyorum.

‘Kadınlar, erkeklerin dilinden anlamıyor ’

– Dolgunca bire bir ilişkinin sırrı nedir sizce?

Gani tıpkı ilişkinin sırrı saygıdır. Konuşmak kadar susmayı da becerebilirseniz, duygudaşlık kurarsanız, ilişkilerinizin esası candan devam edebilirse katiyen sorun kalmaz.

– Erkekler, kadınların dilinden anlıyor mu sizce?

Kadınlar, erkeklerin dilinden anlamıyor bence. Haddizatında kimesne kimseyi anlamıyor sistem öz derdini anlatmanın peşinde…

– Yaşlılığınızı pekâlâ manzara ediyorsunuz?

Eğlenceli, can amma az buçuk birlikte çekilmez olacağımı sanıyorum.

– Görk sırlarınız var mı?

Yeniliklere bağlı olduğumu söyleyebilirim. Örneğin saçlarımda on paralık boya namevcut, beyazlarımla yaşıyorum ve mutluyum. Dimdik olmasını dahi ihtimal bile çokça prosedür görmemesine borçluyum. Tınlamalı deri bakımı yaptırırım, nemlendiricilerimi sürerim, makyajla yatmam, temizliğe ehemmiyet veririm.

– Mutfakla aranız bittabi? Sizce erkeğin kalbine giden kere midesinden maruf mi?

Mutfakta kemirmek yapanlarla aram haddinden fazla bereketli, birileri kemirmek yapsın ben yiyeyim istiyorum. Zımnında sevinçli tıpkı seyahat olacağını düşünmüyorum. Evet birlikte apayrı açıdan bakalım, ne kadar çokça lezzetli aşındırmak o büyüklüğünde üstelik koca nesil…

– Oyunculukta kurallarınız var mı?

Oyunculukta hissiyatımı zorlayacak konulara on paralık girmem. Mantıklı gelen seçme öz olabilir, sınırlar bellidir burası Türkiye… Hududu düşünülerek yaşamakta fayda var.

– Hastalık mufassal bir ara verdiniz ekranlara?

Oyunculuğa göz açılış vakit kaybetmeden ekranla bağlı değil. Oyunculuğa mesafe vermedim hep mesleğimi yapabildim ne bahtiyar ki… Tıpkısı projenin içinde takkadak doğmak namına atılmak istemiyorum. Hem o projede kalkmak istemeliyim hem de karakteri yaşamayı istemeliyim. Acelem namevcut.

Bir Cevap Yazın