Meşrubatlar yılda 184 bin can alıyor!

Türkiye’de vadi kayran habere göre ABD’de yapılan ayrımsız araştırı, leziz ve gazlı içeceklerin değme yıl acun genelinde 184 binden çok kişinin ölümüne neden olduğunu gösterdi.

Tufts Üniversitesi’nden Dr. Dariush Mozaffarian ve ekibinin 51 ülkeyi havi araştırması, 184 binden fazla kişinin bu içeceklerin öğün açtığı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiğini ortaya koydu.

Veri adamları, 1980-2010’da yapılan, 611 bin 971 kişiyi havi beslenme alışkanlıkları ve ölüme ilişik 62 araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi.

Araştırmada, erke içecekleri, buzlu çay gibi leziz ve gazlı meşrubatların, seçkin yıl 133 bin kişinin diyabetten, 45 binin ruh-yaradılış hastalıklarından ve 6 bin 450’sinin kanserden ölümüne posta açtığı sonucuna varıldı.

Bu meşrubatların tüketimine mecbur ölümlerin yüzdelik 76’sının bağan ve ılımlı gelirli ülkelerde olduğuna dikkati calip malumat adamları antrparantez Japonya’da 65 yaşın üzerinde leziz içeceklere vabeste ölümler yüzdelik 1’den azken, Meksika’da 45 gözyaşı altındakilerin yüzde 30’unun bu içeceklerin defa açtığı hastalıklardan yaşamını yitirdiğini belirtti.

Meksika’da yılda sayı farkı bire bir milyon kişiden 405’inin şekerli ve gazlı içeceklere kapalı hastalıklardan öldüğü örneğini veren malumat adamları, bu durumun Meksika’da emniyetli içmece suyuna erişimdeki sıkıntıdan kaynaklandığını anlatım etti. ABD’de ise 1 milyon kişiden 125’inin bu içeceklere ilişkin sebeplerden öldüğü vurgulandı.

Araştırmaya imza atanlardan Mozaffarian, beyaz zehir şekerin nevale anlamında tek katkısı olmadığına meni etti.

Şekerin tüketimine akıbet verilmesi halinde binlerce kişinin hayatının kurtulabileceğine dikkati calip bilimci, vücudun ihtiyaç duyduğu früktoz ve glikozun kâr ve sebzelerden alınabileceğini belirtti.

Araştırmanın sonuçları “Circulation” dergisinde yayımlandı.

Bir Cevap Yazın