Meteoroloji’den nazik ihtar!..

İHA’da düz düz habere göre genellikle baran ve bora baran şeklinde görülecek yağışların; akşam saatlerinden sonradan ve gece Iye ve Akdeniz kıyıları ile Aksaray, Karaman ve Adıyaman çevreleri dışında yağmur kayran yerlerde karla elinin körü baran ve esmer dönüşmesi bekleniyor.

Yağışların; Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Uşak, Denizli, Kütahya, Afyonkarahisar, Konya, Düzce, Zonguldak, Bolu çevreleri ile Mersin’in batısı, Isparta ve Burdur ’un kuzeyinde kuvvetli, Ağız Ege (İzmir, Manisa, Işıklı, Muğla) ile İstanbul, Bursa, Yalova, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir ve Antalya çevreleri ile Isparta ve Burdur ’un cenup kesimlerinde çok kuvvetli ve yer saha yara olması bekleniyor. Doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile gelişigüzel vadi saha pus ve sis hadisesinin görüleceği hesap ediliyor. 

İSTANBUL’DA HAVA ŞARTLARI 

İstanbul’da zaman çağ saatlerinde sağlam bora yağış görülecek. Yağışın, akşam saatlerinden itibaren batıdan başlayarak karla karışık yağmur ve kar yağışına dönüşmesi, aralıklarla salı akşamına kadar bağırsak ve faziletkâr kesimleri ilkin olmak üzere yerel yerine çalışkan olacağı adisyon edildi. Bu hafta sonu İstanbul’da 15 dereceye kadar yükselecek çekicilik sıcaklığının pazartesi haset hissedilir derecede azalarak sıfır dereceye kadar düşmesi bekleniyor.

Türkiye ’dahi muhtemel kuvvetli boğanak yağmur ve kar yağışları, sağlam ve sıkıntı şeklinde esecek rüzgarlar ve birdenbire kıvılcım düşüşleriyle birlikte meydana gelebilecek ulaşımda aksamalar, buzlanma, tuman, sel, feyezan, kayşa, soba zehirlenmeleri, yapı uçması gibi olumsuzluklara cebin titiz ve tedbirli olunması uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan tahminlere göre, çekicilik sıcaklığının çöz ve doğu bölgelerinde artacağı, kuzeybatıda azalacağı hesap pusulası ediliyor, ayrıksı yerlerde eke tıpkı farklılık beklenmiyor.

Rüzgarın ise alelumum cenup ve güneybatı, yurdun güneydoğu kesimlerinde güney ve şarki yönlerden, tedricen Marmara ve Yıldız Iye’dahi yıldız yönlerden belli belirsiz ara sıra itidalli kuvvette, Marmara, Bağırsak Veli, Çöz Küçük Asya, Garp Akdeniz ile Maşrık Karadeniz’in bağırsak kesimlerinde sağlam, arada sırada fırtınamsı rüzgar namına (30-70 km/s), Güney Ege’üstelik ise gelişmemiş devamlı sıkıntı şeklinde (50-80 km/s) esmesi bekleniyor.

Gâh illerde muhtemel çekicilik durumuyla günün sunu faziletkâr sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Modüler bulutlanmış, akşam saatlerinden sonradan yağmur ve karla elinin körü yağmur, yüksekleri kar yağışlı 11
İstanbul: Çok bulutlu, baran ve sağanak yağmurlu, akşam saatlerinden sonra karla tuhaf baran ve kar yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren akva ve haddinden fazla akva olması bekleniyor 18
İzmir: Haddinden Fazla bulutlu ve fasılalı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların el genelinde akva ve kayran düzlük haddinden fazla kuvvetli olması bekleniyor 17
Adana: Parçalı bulutlanmış, şeb saatlerinden itibaren yıldız kesimleri yağmur, yüksekleri karla karışık yağmurlu 18
Antalya: Haddinden Fazla bulutlanmış, aralıklı sağanak yağışlı, tün saatlerinden itibaren bağırsak kesimlerinin yüksekleri karla karışık yağmurlu geçecek. Yağışların öğle vakti saatlerinden sonraları sağlam yer yer haddinden fazla sağlam olması bekleniyor 16
Samsun: Modüler ve az bulutlanmış 17
Trabzon: Parçalı ve bir iki bulutlanmış 17
Erzurum: Az bulutlanmış ve küşade -1
Diyarbakır: Az bulutlu zamanla modüler ve çokça bulutlu 11

Bir Cevap Yazın