Meteoroloji’den o habere düzelti!

Milliyet’te düz alan habere bakarak Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü, yağışların bu hafta sonu ülkeyi metrukiyet edeceğini ancak gece ayaz ve soğuk havanın bağırsak ve şark bölgelerinde çalışkan olmaya devam edeceğini bildirdi. ‘10 Aralıkta İstanbul ’a kar yağışı bekleniyor ’ başlık ve konulu yazıların Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü tahminlerini yansıtmadığına dikkat çekilerek, “Umumi Müdürlüğü namına 10 Mesafe Perşembe günü İstanbul ’de kar yağışı oranlama edilmemektedir.” düzeltmesi yapıldı.

Meteoroloji ’nin önümüzdeki günlere ilgilendiren tahminlerine göre; halen yurdun yıldız ve şarki kesimleri sevimsiz ve yağışlı havanın etkisinde. Yağışlar; Karadeniz lep kesiminde baran ve karla karışık baran, bağırsak kesimleri ile Bağırsak Küçük Asya ’nun doğusu, Şark Küçük Asya ’nun şimal ve doğusunda kar şeklinde enerjik oluyor.

Türkiye üzerinde deli dolu olan sevimsiz ve yağışlı sistemin hafta sonunda Doğu Karadeniz kıyı illerinde çalışkan olduktan sonra yurdu metrukiyet edeceği adisyon edildi. Sistemin itici havasının ise yağışların kesilmesinin arkası sıra yurdumuzun çöz ve şark bölgelerinde kuvvetli geceleyin ayazları ile gelişigüzel önümüzdeki hafta ortasına büyüklüğünde etkisini sürdürecek.

Yurdun bu hafta sonu ve ati hafta boyunca akva benzeri erdemli basınç merkezinin etkisinde kalacağı beklendiğinden ülkede genellikle yağmur beklenmez iken Marmara bölgesi ile ülkenin bağırsak kesimlerinde Sabahleyin saatlerinde kayran saha sakil atılmak üzere sis hadisesi meydana geleceği oranlama edildi.

beraber Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü ’nün yaptığı albeni tahminler (www.mgm.gov.tr) internet adresinden ve ‘Meteorolojinin Sesi Radyosu ’ndan yayınlanıyor.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü, bunun dışında basında ve sanal platformlarda yayınlanan ve Hava Bilgisi Genel Müdürlüğünü üs göstermeyen tahminlerin kendileri ile ilgili bulunmadığına ilgi çekti. zaman ara sıra matbuat im kuruluşlarında meydan alan ‘10 Aralıkta İstanbul ’a Kar Yağışı Bekleniyor ’ başlıklı ve konulu yazılar Hava Bilgisi Genel Müdürlüğünün tahminlerini yansıtmadığı belirtilerek, “Genel Müdürlüğü olarak 10 Meyan Perşembe günü İstanbul ’üstelik kar yağışı aritmetik edilmemektedir.” uyarısı yapıldı.

BÜNYAMİN SÜRMELİ ’10 ARALIK’ DEMİŞTİ

CNN Türk Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, İstanbul’üstelik bu hafta sıcaklıkların güzelce düşeceğini, 10 Fasıla’ta dahi hele kentin efdal kesimlerinde kar yağışı görülebileceğini açıklamıştı.

GÖKHAN ABUR ’13’Ü’ DEDİ

NTV Hava Bilgisi Editörü Gökhan Abur ise İstanbul’üstelik gelgel sıcaklıklarının hafta başında yükseliceğini fakat Batıdan gelen yağışlı albeni dalgasıyla alay malay gine düşüşe geçeceğini belirterek, İstanbul’üstelik kar yağışının görülmesinin 13’ünü bulabileceğini belirtmişti.

Bir Cevap Yazın