Mevlüt Çavuşoğlu:

Sabah’ta meydan düz habere bakarak Başika kampındaki Türk askerinin amacının Musul Ulusal Muhafızlarını terbiyelemek olduğunu tamlayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

DAEŞ TEMİZLENMELİ: Bunlar (Musul millî muhafızları) DAEŞ’i Irak’ta kaplamak üzere eğitiliyor. Şu anda Suriye’de koalisyonla gelişigüzel mücadele ediyoruz. Türkiye Irak’taki operasyonlara de akmak istiyor, çünkü terör örgütünün herhangi bir iki ülkeden üstelik temizlenmesi gerekiyor.

TEHDİT ARTTI: Bu pahal temas operasyona katılacak kırıcı değil. Sonuç gelişmelerden sonra hem Türkiye’ye hem arazideki güçlerimize müteveccih DAEŞ tehdidi arttı. Serencam gönderdiğimiz grup bunların güvenliğini sağlamaya müteveccih. Bizim oradaki askerimizin güvenliği sağlayacak askeri gücünüz var mı? Yarayışlı. Olur ki sağlayacak? Şu anda tam da bunu konuşuyoruz. Bağdat’ta bu korumayı sağlayacak ilave kısık yok. Irak’taki çeri sayısını temas boyutuyla değerlendirdikten sonra azaltmaya ya de artırmaya değişmeyen vereceğiz. Oradaki gözdağı ağız ağıza ortadan kalkmadan belki de artırma ihtiyacı duyacağız. beraber Irak Başbakanı Haydar umum-İbadi’nin, Dışişleri Bakanlığı’na, Türkiye’yi Musul’daki askeri varlığından ortalık BM Güvenlik Konseyi’ne şikayet etmesi için istek verdiği bildirildi. İbadi’nin, Güvenlik Konseyi nezdinde, Türkiye’nin güçlerini çabucak Irak’tan çekmesi talebinde bulunulmasını istediği üstelik kaydedildi.

BİZİ DOĞRULAMA ETMEYİN: Barzani’nin ziyareti sırasında Suriye’deki Kürtlerin de durumlarını ele aldık. Suriye’deki Kürtler üstelik, ‘YPG’ye bizi doğrulama etmeyin. Bunlar kendi ideolojilerini bize dayatıyor. Ateist bire bir Kürt toplumu yetiştirmek istiyorlar. Fakat gine üstelik kendilerinden olmayanlara zulüm ediyorlar’ diyor.

‘SABRIMIZ SINIRSIZ DEĞİL’

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Tığ vukuf tıpkısı heybet kabil davranıyoruz. Ancak bizim dahi sabrımız bıkılmayan değil. Bugüne kadar yapılanlara denk vermiyorsak, korktuğumuzdan ya birlikte suçluluk duygusundan değil” dedi.

Bir Cevap Yazın