Meyvelerin sihrini keşfedin!..

CİHAN’de düzlük düz habere bakarak kış aylarının elzem meyvelerinden biri olan ayvanın öksürüğü azalttığını anlatım fail Hekim Diyetisyen Yonca Sevim, ayvanın ayrımsız zamanda boğazın yumuşamasına de koruyucu olduğunu anlattı. Kalp, portakal, zencefil ve karanfilin enfeksiyon ve ağrıları geciktirmek amacıyla yararlı olduğunu kaydetti.

Havaların soğuması ve enfeksiyonların çoğalmasının şita aylarında hastalıkların artmasına hastalık olduğunu söyleyen Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Dr. Diyetisyen Yonca Muhabbet, kış aylarında hem hastalıklardan koruyan hem de formda kalmaya koruyucu olan nebat çayları üzerine önerilerde bulundu.

ANTIPATIK ÇEKICILIK VE YANLIŞ BESLENME ALIŞKANLIKLARI SÖKEL EDİYOR

Doktor Yonca Sevim, havaların soğuması ve enfeksiyonların çoğalmasının şita aylarında hastalıkların artmasına sebep olduğunu rapor ederek, “Fakat hele tutkun alanlarda geçirilen etraflı zamanlar, beslenme listelerinde ciddilik kazanan şekerli ve amade içecekler dahi bağışıklığı zayıflatmakta ve buna sınırlı namına hastalıkları hızlandırmaktadır. Bunun adına evde ya bile iş yerinde hazırlanabilecek dimdik nebat çayları ile hastalıklardan sakınmak ve mıhlı istop etmek mümkündür.” dedi.

AYVA, KAKULE VE IHLAMUR ÇİÇEKLERİ SEVIMSIZ ALGINLIĞI ÜZERE BIREBIR

Ayvanın, şita aylarının elzem meyvelerinden biri olduğunu vurgulayan Dr. Dyt Sevim, ayvanın öksürüğün azalmasına ve boğazların yumuşamasına koruyucu olduğunu belirterek “Ayva çekirdekleri yoğunluk artırıcı olup, çaylara eklendiğinde sakinleştirici özelliğe sahiptir. Sindirimi de kolaylaştıran ayvanın antrparantez, kanserden siper, kilo kaybı, metin bir ten, alerjik reaksiyonlar, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve dem basıncının dengelenmesi kabil metin çok olumlu etkisi da vardır. Fakat fazla miktarda tüketilen ayva çekirdeğinin toksik sıkıntı yaratabileceği unutulmamalıdır.” şeklinde hikmet verdi.

PORTAKAL KABUĞUNDAKİ YAĞLAR UR OLUŞUMUNU ÖNLÜYOR

Hekim Dyt. Sevim, faziletli C vitamini içeren portakalın ‘kışın baş tacı meyvesi ’ olduğunu dile getirdi.

Portakal, zencefil ve karanfilin enfeksiyon ve ağrıları engelletmek amacıyla faydalı olduğunu anlatan Muhabbet, şunları söyledi: “Portakal kabuğunun ve içindeki beyaz zehir maddenin üstelik bildirme beş altı içi büyüklüğünde kebir olduğunu bilinmelidir. Portakal kabuğunda kâin esansiyel yağlar ur oluşumu önler ve kanserden koruyucudur. Antrparantez portakal çöz kabuğun parafin maddesinde kâin bir tortu (pektin) bağırsak sağlığını olumlu etkiler, midede yoğunluk sağlayarak midenin boşalmasını geciktirir ve daha uzun müddet tok kalınmasını sağlar.” 

Bir Cevap Yazın