Meyveli soda amansız hastalık yapıyor!

Sabah’tan Safure Cantürk’ün haberine bakarak Afiyet Bakanlığı konuyla ilişik tetkik başlattı. Piyasadaki ürünlerin toplatılacağı, ölçümlerinin ardından yasaklanmasının gündeme geleceği belirtildi.

Türkiye’bile ilk defa gerçekleştirilen Besin ve Amansız Hastalık Sempozyumu’na yemişli sodalar damgasını vurdu. C vitaminli meyveli gazoz ve sonuç hoş kokulu sodaların ısıya maruz kaldıklarında kanserojen husus ürettikleri belirlendi. Azık Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, piyasadaki C vitaminli yemişli sodaları toplayarak kanserojen ölçümü yapacak. Sonuçlarına göre yasaklanması gündeme gelecek.

KANSER ŞİŞEYE GİRDİ!

Türkiye Ulum Akademisi’nin (TÜBA) gerçekleştirdiği Azık ve Kanser Sempozyumu’nda gıda katkı maddeleri masaya yatırıldı. Piyasada çokça tüketilen C vitaminli yemişli soda ve meyveli gazozlardaki kanser tehlikesine dikkat çekildi. TÜBA Besin ve Beslenme Faaliyet Grubu Üyesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi Tıbbi Biyokimya uzmanı Prof. Fatih Gültekin, piyasada satışa sunulan bazı içecekler üstünde yaptığı araştırı sonucunda, C vitaminli yemişli gazoz ve meyveli sodalarda havari konu adına “sodyum benzoat” maddesinin kullanıldığını tayin ettiklerini açıkladı.

ÜRÜNLER TOPLATILACAK

C vitamini ile benzoatın tıpkısı karışımda kullanılmasının kanser riski taşıdığını kaydeden Müderris Gültekin, “İçeceklerde çok sayıda koruyucu özellik kullanılıyor. Konulan maddeler bozulmasın diye C vitamini üstelik eklenebiliyor. C vitamini ve koruyucu olarak mergup sodyum benzoat bir karışımda birleştirildiğinde, ısı ve çağ ışığına maruz kaldığında ‘Benzen’ adlı yön ortaya çıkıyor. Bu madde kanserojendir” ifadesini kullandı.

söz konusu durumun müstahsil firmalar vasıtasıyla bilinmediğine ilgi eken Prof. Gültekin, üretici ve tüketicilerin titiz olmaları gerektiğini söyledi. Gültekin, “Bizim araştırmamız sonrasında Gıda ve Ekincilik Bakanlığı, piyasada sonuç kullanma tarihi yaklaşmış bu ürünleri toplayarak çözümleme edeceğini açıkladı. Bu ürünlerde “Benzin” maddesinin ne oranda oluşup oluşmadığı ölçülecek. Kanserojen yön oluşumu meze konusuysa bu mahsulat tamamen toplatılacak ve üretimi yasaklanacak. Üreticiler, bu iki yardım maddesinin adına ayrıksı havari yön kullanabilirler” diyerek konuştu.

‘İÇERİKLERİNE ONGUN BAKIN’

Tüketicileri içeceklerin fihrist bölümüne kesin bakmaları konusunda uyarıcı Prof. Gültekin, “Benzoaik hamız yahut sodyum benzoat ile C vitamininin ayrımsız arada olduğu (askorbik asit) ürünleri tercih etmesinler” dedi. 

Bir Cevap Yazın