Migren hastaları Ramazan ayına özen!..

Nöroloji Uzmanı Dr. Aysun Hatice Akca, migren hastalarının oruç tutabilmesi amacıyla ilgi edilmesi gerekenler karşı hikmet vererek migren hastalığının, kıtlık, uykusuzluk ve stresle tetiklenen tıpkısı kelle ağrısı çeşidi olduğunu belirtti. Yarım Baş Ağrısı hastalarının aç kalmaması gerektiğini tabir eden Dr. Akca, “Sahur yemeklerini kesinlikle yemeleri ancak uykusuz da kalmamaları gerekmektedir. Yani Ramazan’birlikte hem uykusuzluk, hem açlık migreni tetikleyen faktörler arasındadır. Tagaddi birlikte çok şanlı, migreni tetikleyen bazı besinler üstelik var. Özellikle mayalı yiyeceklerden, kafeinli içeceklerden ve çikolatadan ırak ara vermek gerekir. Tabi kim Ramazan ayında yarım baş ağrısı ataklarının sıklaşmaması için, aç kalmadığımız ölçüde yediğimiz yiyeceklere üstelik ilgi etmemiz gerekir” dedi.

“BESLENMEYE VE UYKUSUZLUĞA DIKKAT EDİN, STRESE GİRMEYİN”

Yarım Baş Ağrısı hastalığının, sebebi anlaşılan olmayan primal esas ağrıları ortada saha aldığını vurgulayan Dr. Akca, “Bu ağrının özelliklerini söyleyecek olursak; kem, zonklayıcı, günlük dirim kalitesini düşüren, beraberinde bulantı, kusma, ışıktan ve sesten rahatsız olmanın haremlik edebildiği, kişinin günlük yaşamını ters etkilediği üzere fonksiyonel aynı kayba neden olan tıpkısı kafa ağrısıdır. Işlevsel kayıp dediğimiz ahit, basak inip çıkmak, ayağa ayrılmak birlikte yarım baş ağrısı hastalarında, akış anında çokça makro derecede ağrıyı arttıran faktörlerdendir. Migren, bir nice şeyle tetiklenebilen aynı saksı ağrısıdır. Yediğimiz yiyeceklerden tutun birlikte açlık, uykusuzluk stresle, bayanlarda sayı döneminde tetiklenebilen aynı ser ağrısıdır. Bu nedenle beslenmeye dikkat gelmek, uykusuzluğa özen geçmek, aç tükenmek, strese girmemek yarım baş ağrısı hastaları için çokça önemlidir” ifadelerini kullandı.

“RAMAZAN’DA PEYNİR, ÇİKOLATA VE KAFEİNDEN UZAK DURUN”

Migren hastalığının oruç tutmaya bariyer olmadığını ifade eden Dr. Akca, “Gâh durumlara dikkat gitmek geçişsiz. Yani migreniniz varsa mutlaka tınlamalı sahurunuzu yapacaksınız. Nasıl uykusuz kalmayacaksınız. Beslenirken dahi migreni tetikleyecek gıdalardan ırak kalacaksınız. Bunlar mayalı yiyecekler ve içecekler, fermente reşit kayıt ve içeceklerden ırak durmak gerekir. Migreni olan kişiler Ramazan ayında oruç tutmayı düşünüyorlarsa, peynir, çikolata ve kafeinden uzak durmalarını tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

“RAMAZAN AYINDA TEDAVİLERİNİZE BITMEME EDİN”

Ahenkli tedavi düz migren hastalarının, tedavilerini Ramazan ayı süresince kesmemeleri gerektiğini kaydeden Dr. Akca, “Yarım Baş Ağrısı hastalarına, diyetisyen nezaretinde açgözlü kalmama yönünde evet üstelik bizim önerdiğimiz gıdalar yönünde beslenmesi önerilir. Ego migren hastalarına nöral sağaltım yapıyorum. Ramazan öncesi nöral tedavi yaptığım hastalarda gerçekte dokunaklı benzeri rahatlama görüyoruz. Ramazan’bile açlıkla birlikte katiyetle seçkin ağrım tetiklenir diyen hastalarımızda balaban ölçüde aynı boşalma görüyoruz” dedi.

“MIGREN TEDAVİSİNİ NASIL YAPTIRIN”

Günlerce sürebilecek olan migren ağrılarının, bildirme birkaç dört saat sürdüğünü belirten Dr. Akca, “Ağrı öncesinde tıpkısı açlık evet de uykululuk manasız, daha sonrasında aura semptomu benzer. Bu nişan, gözünün önünde parıltı çakması, sim dökülür kabil hissetme evet da aynı tarafında ittifak, rüyet kaybı ya birlikte aynı borudan bakıyormuş gibi tübüler görme dediğimiz rüyet sonrasında çıban ağrısı başlayabilir. Bu saksı ağrısı, keskin bire bir kafa ağrısıdır. Kişinin hayat kalitesini az çok sınırlayan, düşüren benzeri ser ağrısıdır. Bence tedavisi mutlak yapılması gerekir” diye niteleyerek konuştu

DOĞAN CAN KÜLHANBEYI

Bir Cevap Yazın