Milli Ceride yazarı karı ilahiyatçıları kızdırdı!…

Ilahiyat uzmanı kadınlar ise yazarın görüşlerine, ‘kadınların hakkını sakınmak sapıklık değildir’ yanıtını verdi.

İslami kesimin önde gelen kalemlerinden Milli Ceride Yazarı Mehmet Heybet Eygi, acemi köşesinde ilginç bir konuyu kaleme aldı. “Feministlerin saçma akide, kuruntu ve iddialarına alın çıkmam; zihnimin berraklığının ve zindeliğinin bir numara alametidir” diyen Eygi, “Islamiyet Feminizmi sapıklıktır” görüşlerine meydan verdi. İslamcı feministlere yönelik tenkit getiren Eygi; “Demincek biraz İslamcı Feminist camilerimizdeki o dürüstlük, hicab, edeb, hicap kafeslerini ve perdelerini çıkarttırıyor. Bu ölçüsüz Islamlık Feministleri obstrüksiyon kuvvetleri kumandanı General Harrington’u üstelik geçtiler. Islam dini ilahî dindir, onun hükümlerinin kaynakları Kur’an, Sünnet, icmâ ve kıyas’tır. Islamiyet Feminizmi sapıklıktır” ifadelerini kullandı. Avrat ilahiyatçılar ise bu görüşlere cebin daha çok.

‘Kadınların hakkını arkalamak sapıklık değildir’

Prof. Dr. Beyza Bilim Adamı (Ilahiyat Uzmanı)

Peygamberimiz vaktiyle kadın ve rical aynı mekanda tapınma etmekteydi. Camilere engel konması veya kadınların cami dışına çıkarılması peygamberimizden sonradan gelişen meseledir. Kadın Hareketi yeni bir tabirdir. Şayet eş korumacılığı, kadınların adalet ve hukukuna utanmak namına düşünülüyorsa Kur’an ile katiyen hırçın düşmez. Çünkü Islamlık öncesi kadınlara yönelik haksızlıkları ansız getirmemek üzere konulmuş kavait vardır. Bu perspektiften göre Islamiyet feminizmi sapıklık değildir. Kur’an da yemeden içmeden bir ayette engel kelimesi geçmektedir.

‘Kadınlar kendilerini camiden çelimsiz hissetmesin’

Kadriye Orion Erdemli (Eski İstanbul Müftü Yardımcısı)

Peygamberimiz döneminde avrat ve erkekler benzeri mekanda ibadet ediyordu. Osmanlı döneminde ise camilere mahfiller yapıldı. Kadınlara ve hünkarlara hususi yapılan bu mahfillerde kadınlar caminin temel unsurlarını (mihrap-minber) görerek, kendini camide olduğunu hissederek perestiş ediyordu. Bugün uygulamada yanlış tıpkısı uygulama bahis konusu. Kadınlar kendilerini camilerden mecalsiz hissediyor. Feminizm, kadınların eğitim bilimi, ülfet ve bırakıt gibi haklarını yüklenmek ise sapıklık içermez. Feminizmin huruç noktası adalet aramaktır.

MERT INANÇ / VATAN INTERNET SİTESİ

Bir Cevap Yazın