Milli lazer ‘havan topu’a alın!

Milliyet’ten Mithat Yurdakul’un haberine bakarak Selen, Uran ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Dünyada hoppadak birkaç ülkede mevcut, Erdemli Güçlü Lazer Sistemi Projesi ile milli lazer sistemlerini, altyapılarını ve lazer silahını geliştiriyoruz” dedi. Erdemli dallı güllü lazer sistemi kapsamında MSB ’nin sağlayacağı 120 milyon TL bütçeyle 6 sene zarfında iki skor lazer sistemi geliştirilecek. Lazer sistemi, insansız hava araçları, durum füzeleri ve havan topu mühimmatlarına karşı kullanılabilecek.

Işık, TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu ’nda bakanlığının bütçesini sundu. TÜBİTAK enstitülerinde başta defans sanayi girmek için, ciddi teknolojilerde birçok proje yürüttüklerini tamlayan Işık, şöyle devam etti:

“TÜBİTAK Defans Sanayii Araştırma ve Ihya Enstitüsü (SAGE) bünyesinde geliştirdiğimiz Alıngan Güdüm Kiti, Kuvvet Edici Bomba ve Satha Atık Itidalli Menzilli Mühimmatın (ARI) paradigma üretimine başladık. Dünyada hoppadak beş altı ülkede mevcut Yüksek Işlek Lazer Sistemi Projesi ile milli lazer sistemlerini, altyapılarını ve lazer silahını geliştiriyoruz. Yazılımlarınız milli olmazsa, defans sanayii projeleriniz dahi milli olamaz. Bu nedenle domestik uçak, helikopter, gemi kabil araçlarımızda akıl işlevi gören Hamur Zamanlı İşletim Sistemi ’ni geliştirdik.”

Işık, TÜBİTAK Marmara Araştırı Merkezinde (MAM) milli kanser ilacı ve gribe cebin pandemik tılsım projelerini yürüttüklerini de söyledi.

120 milyon TL

Edinilen bilgiye bakarak, yüksek hareketli lazer sistemi kapsamında Milli Savunma Bakanlığı ’nın sağlayacağı 120 milyon TL bütçeyle 6 yıl içinde iki adet lazer sistemi geliştirilecek.

Lazer sistemiyle esmer, bahir ve havada gözdağı unsuru oluşturan hedefler algılanacak, izlenecek ve lazerle atıl ayla getirilecek. Proje kapsamında geliştirilecek bütün, insansız hava araçlarının yanında gidiş füzeleri ve havan mühimmatlarına karşı kullanılabilecek. bahis konusu lazer silahının majör ve nazik bileşenlerinin milli namına geliştirilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında lazer kaynağı, tamamen yurtiçi yetenekler kullanılarak geliştirilecek.

Yerli oto 2018 ’birlikte

Işık, bütçe sunumunda yerli Araba çalışmalarına bile değindi. TÜBİTAK ’taki çalışmalar sonucu, 4 değişik ilk örnek çevirici üretildiğini hatırlatan Işık, yılın sonuna büyüklüğünde yer bir iki 30 adetlik sınav filosu oluşturmayı, 2018 ’mağara haziran ayı kabil aracın tanıtımını yapmayı ve 2020 ’den evvel da dizi film üretime geçmeyi planladıklarını tekrarladı. Işık, proje kapsamında öncelikle menzili artırılmış elektrikli şalter geliştirmeye odaklandıklarını dile getirdi.

Bursa ’üstelik Otomotiv Mükemmeliyet Merkezi ’nin kurulacağı 4 bin 300 dönüm arazinin tahsis ve kamulaştırma işlemlerini tamamladıklarını, evvel namına fren test pistinin inşaatına bu sene içre başlayacaklarını kaydetti. Işık, domestik dizel motosiklet üretmine müteveccih Motor Mükemmellik Merkezi yapmak üzere da Karapınar ve Filyos ’ta bu yıl yatırımcılara düzlük tahsisi yapmayı hedeflediklerini kaydetti.

Gündem ‘Endüstri 4.0 ’

Gebze ’bile 3 milyon metrekare alana kurulacak Bilişim Vadisi ’nin, yalnız Türkiye ’nin değil dünyanın üstelik önemli teknoloji geliştirme merkezlerinden biri olmaya namzet olduğuna bel fail Işık, vadide enfrastrüktür çalışmalarının tamamlandığı 1. etapta 55 bin metrekarelik eğin bina inşaatının dahi haziran ayında bitirileceğini söyledi.

“Sanayi 4.0” devrimini, bileşimli zeka, robotik teknolojiler, akil üretim sistemleri, 3-D yazıcılar, nesnelerin interneti, iri olgun ve endişe enformatik kadar alanlarda yaşanan gelişmeleri yakından izlediklerini anlatan Işık, 2020 ’li yıllara mühür vuracak yıpranmamış tohum sanayi devrimi amacıyla hazırlıklara başladıklarını söyledi.

TÜRKSAT 6A yolda

Işık, “Evvel milli vadi rasat uydumuz olan KÖKTÜRK 2 ise uzaydaki 3. yılını başarıyla tamamladı. Köktürk 2 ’yi henüz bile  geliştirerek, metre şeş çözünürlüğe eş ayrımsız vadi müşahede uydusu üzere çalışmalara başladık. Vadi gözlem uydularımız için başlattığımız Milli Kayran İstasyonu Ihya Projesi ’ni de 2019 ’dahi tamamlayacağız. Önceki milli danışma uydumuz olacak Türksat 6A ’yı da 2020 ’den önceki uzaya fırlatmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın