Milliyet muhabiri kaçırıldı!..

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD), Ulusallık Gazetesi fotomuhabiri Bünyamin Aygün’ün Suriye’de kaçırıldığını bildirdi. TFMD’den yapılan kayıtlı açıklamaya göre, cemiyet üyesi Aygün’ün, Suriye’birlikte Umum-Kaide’ye yakınlığı ile bildik grupların elinde emanet tutulduğunun hesap pusulası edildiği belirtildi. Aygün’ün kurtarılması amacıyla benzeri süredir sürdürülen çabaların ortam kaldığı vurgulanan açıklamada, Aygün’ün bir zaman ilk ailesine ve sevenlerine kavuşması üzere özellikle Dışişleri Bakanlığı gelmek üzere yetkililerden yardım beklendiği kaydedildi. 

Türkiye’den bölgede gitmek için görevlendirilen gazetecilere, Suriye’deki yaşanan dokunaklı nitelik üzerine titiz olmaları çağrısında bulunulan açıklamada, “Çatışmaların başladığı 2011’den bu yana sunu birkaç 25 gazetecinin öldürüldüğü, kayıp ve kaçırılan onlarca meslektaşımızın olduğu Suriye, zaman gazeteciler üzere dünyadaki genişlik ağır bölgelerden biridir. Suriye’de çatışan tüm gruplara de gazetecilerin nötr şekilde yaşananları kamu oyuna suç duyurusu çabası içinde cereyan fail emekçiler olduğunu haykırıyoruz. Unutulmamalıdır ki hayatlarını riske atarak Suriye’ye giden gazeteciler, mermilerin bombaların altında dirim mücadelesi veren, utanmak, yoksulluk ve imkansızlıklarla uğraş fail tertemiz Suriyelilerin yaşadıkları dramı yekpare dünyaya duyurmaktadır. Bünyamin Aygün, düşman değildir. Lütfen azade bırakın.”

Iletişim Araçları-Hisse Senedi’ten kınama

Iletişim Araçları İşçileri Sendikası (Iletişim Araçları-Hisse Senedi) Genel Başkanı Gürsel Kitap bile kamuoyunu haberdar etmek ve Suriye’birlikte yaşanan katliamı kamuoyuna reklam etmek için ağır bölgede görev eden gazetecilerin gerek Suriye ordusu gerekse oradaki gruplar yoluyla uğur alındığını belirtti. İnsanların kaçtıkları yerlere gazetecilerin koşarak gittiğini anlatım eden Iz, şunları kaydetti: “Hemen kamuoyunu haberdar etmek için bölgede görev fail fotomuhabiri Bünyamin Aygün’ün kaçırılmasını kınıyoruz. İşleri hoppadak bili yazmak olan arkadaşlarımızın karşılaştığı bu olaylar daha çok benzeri akıbet bulmalıdır. Aygün derhal erkin bırakılmalıdır. Iletişim Araçları-Iş namına Suriye’birlikte cari kanın bire bir dakika geçmiş durmasını istiyoruz.”

TÜRKİYE GENEL AĞ SİTESİ

Bir Cevap Yazın