Milliyet’te Bahir Çökelge krizi

Abdullah Öcalan’ın İmralı Cezaevi’nde BDP’li vekillere söylediği sözleri yayınlayarak gündeme damgasını vuran Milliyet Gazetesi Umumi Yapıt Yönetmeni Deniz Çökelge, işveren tarafından uyarılınca gazeteyi metrukiyet etti. Demirören’in Deniz Çökek’tan Başvekil Erdoğan’ın isteği üstüne, Hasan Cemal ile Birey Dündar’ı işten çıkarmasını istediği dahi öğrenildi.

“İmralı Tutanağı” antetli haberiyle gündemi değiştiren ve AKP iktidarının şimşeklerini konusunda çeken Ulusallık Genel Nişane Yönetmeni Kükremek Sazak, gazetenin patronu Erdoğan Demirören eliyle uyarılınca odasını boşalttı.

Gazetenin sahibi Erdoğan Demirören, cemaziyelevvel akşam saatlerinde Işaret Yönetmeni Yoğunluk Çökelge’ı odasına çağırdı. Demirören, gazetenin yayın çizgisinden kıvançlı olmadıklarını belirterek, “Biz böyle aynı gazete istemiyoruz. Seni buraya bu nev istihbarat yapman üzere getirmedik” dedi. Çökek ise haberin arkasında durdu ve “Bu tutanak dünyanın seçkin durumunda haberdir” dedi. Konuşma sırasında, Demirören’in “Başbakan Duygusal Dündar ile Hasan Cemal’i istemiyor, yazılarına son ver” dediği dahi kaydedildi. Azmak, bu isteği gerçekleştiremeyeceğini belirtti.

Kök Gündem’in edindiği bilgiye göre, kestirmece beş dakika süren görüşmenin ardından, Çökelge kişi odasına geçti ve kitapları ile dosyalarını beraberinde götürdü. Çökelge, evvel akşam Milliyet ve Vatan’ın düzenlediği kokteyle birlikte katılmadı. Kokteylde Erdoğan Demirören’in olmaması de dikkat çekti.

Öte yandan, haberimiz yayına hazırlandığı sırada, Milliyet Gazetesi’nin Abece İşleri toplantısı başlamıştı. Azmak, bu toplantıya üstelik girmedi. Toplantıyı Tahir Özyurtseven’in yönettiği öğrenildi.

Medyada gözler, bu haberden sonra Ulusallık’e çevrilecek! Bakalım Derya Çökelge anlayışsız dönecek mi? Milliyet krizi aşabilecek mi?

Gerçekgündem.com’daki haberi kavramak için tıklayın..

Bir Cevap Yazın