Milyonlarca çalışanın gözü bu düzenlemede

Çalışanların gözü bu düzenlemede

Milliyet’ten Cem Kılıç’ın bugünkü yazısı…

64. Hükümetin programı, say hayatı ve sosyal güvenlikte kocaman gelişmeler olacağına meni ediyor. Seçimle kaybedilen zamanın, programdaki düzenlemeler hayata geçirilebilirse kapatılacağını hikâyelemek cins. Programda kadınlar ve gençler üzere haddinden fazla oylumlu düzenlemeler bulunuyor.

Doğumdan ahir mücahede

Üç kadından yalnızca biri çalışabiliyor. Bu durumun nedeni ise yavru bakımının kadının sorumluluğu olarak görülmesi… Geçen zaman hayata geçirilemeyen tıpkı aranjman, kadın çalışanlara doğumdan sonraları parttime mücahede hakkı öngörüyordu. Avrat çalışanların birinci doğumdan sonra 2, ikinciden sonraları 4 ve üçüncüden sonraları 6 ay parttime çalışıp umum ücrete doğruluk kazanmasına yönelik eskiz hazırlanmıştı. Ancak işverenlerin kırıcı tepkisiyle laf rafa kalktı. Aranjman yeni hükümet programına girdi. Kadınların veladet sonrası parttime çalışıp eksiksiz sevap alması ve bala meslek çağına gelinceye büyüklüğünde parttime faaliyet hakkının sağlanması, gelecek dönemde majör tartışma konusu olacak.

Kreşler teşvik edilecek

İkinci balaban düzenleme kreşlerin teşvik edilmesi. Hükümet programında kreşlerin isteklendirme edileceği ve okul saatlerinin faaliyet saatleriyle eğlenceli ayla getirileceği belirtiliyor. Kadınlar amacıyla yıpranmamış faaliyet modellerinin hayata geçirileceğine ait taahhütler bile var. Kadınlara müteveccih kâin istihdam teşviklerinin bitmeme edeceği birlikte tabir edilmiş durumda. Dolayısıyla, içtimai asayiş prim teşvikinin uzatılacağının ipuçları veriliyor. Teşvikin sadeleştirilerek uzatılması, kadın istihdamını destekleyecektir. Dahası, minimal ecir maliyetindeki artışın aynı cirim azalması yönünde da katkı sağlayacaktır.

Ücretsiz izinde bayrılık

Hükümet programında avrat memurların ücretsiz izin almaları halinde bu sürenin kıdemlerine sayılacağı yönünde aranjman dahi bulunan. Halihazırda eş memurlar veladet sonrası 1 sene ücretsiz izin alabiliyor. Yıpranmamış düzenleme yapılırsa karı memurların mevlit zımnında kariyerlerinde – tıpkı yıl birlikte olsa – kayıp yaşanmasının önüne geçilecek.

Kıdem tazminatı fonu

Sunu alıngan konularından biri olan kıdem tazminatında kullanılmamış aranjman, tarafların görüşü alınarak yapılacak. Iştirakçi sendikalarının tavrı kesin. Bu tavra rağmen tıpkı adım atılması mesai barışını bozar. Hükümet programında bu vurgunun saha alması çalışma hayatının toplumsal taraflarını rahatlatacaktır.

Emekliye remiks taahhüdü

Iştirakçi ve Demet  Seviye emeklilerine almanak ilave 1200 TL ’lik bindi yapılacağına dayalı taahhüt, programa girdi. Bu ilave bindi emeklilerin yüzünü güldürecek. Mütekait olduktan sonra kişi işini yapmaya başlayan, yani Demet  Düzem ’a bağımlı kendisine çalışmaya devam fail emeklilerden alınan içtimai düzenlilik bindi priminin de kaldırılacağı tabir ediliyor. Yüzde 15 ’deri yüzde 10 ’a indirilen toplumsal düzenlilik bindi priminin kaldırılması, çalışmaya devam eden emeklilerin maaşlarını yükseltecek.

Tehlikeli aha çalışana yüksek minimal ecir

Asgari ücretin 1300 TL olması yönünde Minimal Ücret Tespit Komisyonu ’na teklif sunulmasının beraberinde coşkunluk sınıflarına bakarak farklı asgari ücretlerin uygulanmasına ilgili tıpkı kuruntu sunulmuş. Pahal ve bağıl henüz okkalı işlerde etkin işçilerin eline elan çok mal geçmesi sağlanacak. Çok bati aynı aha etkin işçi elan yüksek sevap alabilecek. Düzenlemenin işverenlerle müzakere edilerek hayata geçirilmesi çokça cesim. Faziletkâr asgari ecir işverenlerin tepkisi çekebilir. Fakat istihdam ve sosyal asayiş prim teşviklerinin genişleyecek olması bu tepkileri koskocaman ölçüde azaltacaktır.

Tamamlayıcı emeklilik refahı artıracak…

Tekaütlük yaşlarının yükselmesi ve aylıkların görece azalması ile tamamlayan emeklilik konusu gündeme gelmişti. Bu sistemin mecburi ağıl gelmesi çalışanların çalıştıkları müddet boyunca kazançlarının belli ayrımsız oranda düşmesi sonucunu doğurabilir. Ancak zahmetli olunan dönemde aylıkların mütemmim tekaütlük ile yükselmesi hem zahmetli reşit kişilerin refahını artıracak, hem bile tasarrufları artıracaktır. Bu düzenleme himmet hayatı üzere pozitif neticeler doğuracaktır.

(TOPLAMA KILIÇ / ULUSALLIK)

Bir Cevap Yazın