Milyonlarca emeklinin uyum umudu sürüyor

Takvim’üstelik yer düz habere göre 2000 yılı ve sonrasında zahmetli olanların gözü, kulağı Yargıtay’bile. 2 ayrı uyum davası halen Yargıtay gündeminde… Mahkemeden çıkacak uyum kararı, 2000 yılı ve sonrasında mütekait olanlara remiks kapısını anahtar. Esbak intibaktaki gibi 355 liraya varan artışlar gündeme gelecek.

YASA ÇIKACAK

2000 yılından ilk tekaüt olanlara yapılan intibak zammı, Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) ile Iştirakçi, Vazifeli ve Bent-Seviye Emeklileri Derneği’ni (IMBED) harekete geçirmişti. 2 cemiyet birlikte 2000 yılı ve sonrasında mütekait olanlara dahi uyma yapılması amacıyla egemenlik sürecini başlatmıştı.

Dümen mahkemelerinden menfi karar daha çok fakat dernekler kararı temyiz ederek uyum davasını dal mahkemeye taşıdı. 2 uyma davası bile halen Yargıtay gündeminde. Yargıtay’ın intibak konusunda vereceği değişmeyen merakla bekleniyor. Umutlar sürüyor. Yargıtay, hile mahkemesinin kararını ya onaylayacak ya dahi bozacak. Bozması durumunda dalavere mahkemesi davayı yeniden görecek. Yönetim mahkemesi şayet kararında direnirse, serencam sözü Yargıtay Hukuk Genel Müesses söyleyecek. Yargının uyum zammına ‘Evet’ demesi yerinde, emeklilere uyma kapısı açılacak. Ancak uyum zammının 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkesi kapsaması amacıyla yasalı düzenleme yapılması gerekecek. Kanuncu düzenlemeyle üstelik milyonlarca kişi ekstra artışa kavuşacak. Ilk intibakta, 2000 yılından ilk emekli olanların maaşında 50 ila 355 liralık arasında artım olmuştu. Uzmanlar, 2000 yılı ve sonrasında mütekait olanlara yapılacak intibakta da zamların bu aralıkta olmasını bekliyor.

HÜKÜMETİN DA GÜNDEMİNDE

Emeklilere intibak, Hükümetin birlikte gündeminde. Hükümet, 1 Teşrinisani seçimleri öncesinde verdiği bindirim müjdelerini hızla hayata geçirirken, emeklilere kullanılmamış müjdelerin bile hazırlıklarını yapıyor. Düşük düzeyde maaş düz emeklilerin dirimsel seviyesinin yükseltilmesine müteveccih icraat bitmeme edecek. Yani uyma masada… Bahis, 64. Hükümet Programı’nda de yer aldı. Programın toplumsal ayağına göre; düşük maaşlı zor kalmayacak. Bağan düzeyde mahiye alan emeklilerin gelir seviyesi, alınacak tedbirlerle yükseltilecek. Emekliler benzeri yandan Yargıtay’dan çıkacak uyum kararını, diger yandan birlikte Hükümet’in yaptığı çalışmaların sonuçlanmasını bekliyor.

KULLANILMAMIŞ MAAŞINIZI HESAPLAYIN!

SSK ve Rabıt-Seviye emeklilerinin çifte zamlı maaşları, ayın 18’inden itibaren yatmaya başlayacak. Emekliler, maaş ödeme günlerinde bindirimli paralarını alabilecek. Emeklilere öncelikle 6 mahiye para şişkinliği oranı olan yüzdelik 3.86 bindirim yapılacak. Ortaya çıkan rakama 100 lira seyyanen remiks eklenecek. Böylelikle emeklilerin Temmuz ayına kadar alacakları kullanılmamış maaşları ortaya isabet olacak. Temmuz’dahi ise oluşacak 6 aylık enflasyon farkı, bu rakama yine eklenecek. Emekliler bu yıl 3 ayrı zamma kavuşmuş olacak.

TABLOYA BAK, ESKIMEMIŞ AYLIĞINI ÖĞREN!

Bir Cevap Yazın