Milyonlarca işyar bu haberi bekliyordu!

Takvim’de düzlük düzlük habere göre memurların merakla bekledikleri Kamu Personeli Istişare Heyeti (KPDK) toplantısı esbak gerçekleştirildi. Düzentileme ve Içtimai Asayiş Bakanı Süleyman Soylu, Memur-Sen Umumi Başkanı Büyük Sarp, Türkiye Amme-Sen Başkanı İsmail Koncuk, KESK Âdem Umumi Başkanı Şaziye Köse, Vekillik Müsteşarı Ahmet Fazilet, Kerem Personel Başkanı Mehmet Mehabetli Kumbuzoğlu ve hizmet kollarında mezun sendikaların temsilcilerinin katıldığı yılın ikinci KPDK toplantısında, geçtiğimiz Ağustos’taki dolgun sözleşmede uzlaşılan düzenlemelerin serian hayata geçirilmesi konusu görüşülürken; zorlu çok murat birlikte ele alındı.

4 KONUDA ÇALIŞMA

Vekil Soylu, toplantının açılışında, “Amme yönetiminin etkinliğinin ve verimliliğinin çağın ruhuna akla yatkın tıpkı kuzuluk getirilmesi bizim zorunluluğumuzdur. Bunu hep bu arada sağlayacağız” dedi. Sonuç toplu sözleşmede oransal artışın birlikte içtimai haklarla ilişkin taleplerin de görüşüldüğünü, nâkil Aristokrat, bunlardan 4C’liler, Cuma izni, fiili hizmet süresi ve KİT’lerde almanak izinlerin devriyle ilişik çalışmalara başlandığını belirtti.

DİSİPLİN AFFI GELİYOR

Memurların hayatını değiştirecek yeniliklerin bazıları şöyle:
* Amme görevlilerinin iş bırakımı ve politika hakkına ilişkin yasaklara son verilsin.
* Düzen Bağı cezalarının affına ilişkin yasalı düzenleme yapılsın.
* Fiili hizmet zammından (yıpranma tazminatından) yararlanan amme görevlilerinin kapsamı genişletilsin.
* Şişman sözleşmede fiili bakım zammı kapsamında yer algı kamu görevlilerinin belirlenmesi için vukuf yerleşmiş oluşturulması yönünde harmoni sağlandı. 9 adet yöre komisyon oluşturuldu. Sağlık çalışanları, belediyelerde itfaiye aracı ve zabıta personeli vb. grup ve unvanlar ilkin koyulmak üzere yürütülecek çalışmalar kapsamında amme görevlilerinin fiili hizmet zammı konusundaki beklentilerini karşılayacak önerilerimize göre düzenleme yapılsın.
* Yardımcı hizmetler sınıfı ilişik göstergeden yararlansın ve mülhak işaret oranları artırılsın.
* Yıllık izinler çalışma günü esasına bakarak düzenlensin.
* İşçilikte sabık süreler kazanılmış hak aylığında değerlendirilsin.
* Kılık Kıyafet Yönetmeliği’nde başkalık yapılsın, yasaklar kaldırılsın.
* 4C’li personel, 4B’li personel ve vazifeli kadrosuna ait işleri gören erdemli tedrisat mezunu işçiler kadroya geçirilsin.
* Takım adım ve aşama sınırlaması kaldırılsın.
* Kadroya geçirilen kontratlı personele müteveccih 5 yıllık kurumlar arası aktarım yasağı kaldırılsın.
* 793 lira veladet yardımı ödeneği verilsin.
Çocuk Yuvası hizmeti sunulamayan işyerlerinde fariza yapan kamu görevlilerine kreş yardımı ödeneği verilsin. Izdivaç yardımı ödeneği hayatın gerçeklerine uygun olarak verilsin.
* Cuma vaktini bile kapsayacak şekilde meridyen düzlemi istirahat sürelerinin artırılmasına ilgilendiren idari düzenleme hazırlıklarının, yer geç 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek şekilde sonuçlandırılması.

EMEKLİYE ÖZENDIRME VE FAMILYA YARDIMI

VAZIFELI-SEN, toplantıda, tekaüt kamu görevlilerine ait 3 talebi üstelik KPDK’ya taşıdı:
“Emeklilerin sendika ihdas ve bulunan sendikalara uzuv olmasına imkan sağlayacak tıpkı aranjman yapılsın.
Zahmetli kamu görevlileri çalışarak çalıştıkları dönemde yararlandıkları kari (eş ve bala) yardımından tekaüt oldukları dönemde yararlanamamaktadır.
Amme görevlileri emeklilerine ocak yardımı ödenmeli.
Emekli amme görevlilerine, Düzentileme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, SGK ve bankalar ile mezun konfederasyonun katılımıyla yürütülecek görüşmeler perspektifinde aylık promosyonu ödenmesi sağlansın.”

Bir Cevap Yazın