Milyonlarca kişiye bindirimli aylık!…

Takvim’de saha alan habere bakarak milyonların zam ayına mahdut periyot kaldı. Ocak’ta işçilerden memurlara, emeklilerden işsizlere kadar lahzada her kesim maaşını ayrımlı takanak. Aha milyonları bekleyen gelişmeler:

MINIMUM ÜCRETLİLER:
Açık asgari ücret Ocak’ta bin liradan bin 300 liraya çıkacak. Kesin minimal sevap bekar çalışana göre hesaplandığı üzere, evli ve çocuklu minimum ücretliler henüz faziletli dirimlik elde edecek. Antrparantez işin tehlikesine bakarak ecir farklılaşacak. Ağır Sıklet işlerde çalışanlar daha efdal aylık takanak.

İŞSİZLER:
Avarelik maaşı, asgari sevap zammıyla yükselecek. Ödenen aylaklık maaşı, sonuç 4 ayda alınan brüt ücretin ortalamasının yüzde 40’ı oluyor. Ancak işsizlik maaşı, brüt minimal ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. Halen avarelik maaşı, işaret vergisi düşüldükten bilahare yeryüzü bağan 505 lira 53 kuruş, sunma faziletkâr ise bin 11 teklik 7 kuruş adına uygulanıyor. Brüt minimal ücretin bin 647 liralık olmasıyla en bağan işsizlik maaşı 653, sunu yükseği bin 307 liralık civarına yükselecek.

SSK VE ILIŞKI-DÜZEM EMEKLİLERİ:
Ocak’ta SSK ve Bağlam-Seviye emeklilerinin maaşı, 2015’in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen para şişkinliği büyüklüğünde artırılacak. Bunun 5 aylık dönemindeki şişkinlik anlaşılan oldu. Temmuz-Son Teşrin enflasyonu yüzde 3.65 olarak gerçekleşti. Yani 5 mahiye enflasyona bakarak emeklilerin zammı yüzdelik 3.65 namına görünüyor. Meyan kocaoğlan enflasyonuna bakarak zam oranı azalacak ya dahi artacak. SSK ve Demet-Düzey emeklileri, bu zamma katma adına ekstra benzeri artıştan henüz yararlanacak. Birlik SSK ve Deste-Düzey emeklilerinin maaşı, kanun çıkarılır çıkarılmaz 100 lira artırılacak. Emekliler, bu yasanın Ocak’ta yürürlüğe girmesini bekliyor.

MEMUR EMEKLİLERİ:
2 milyona yakın görevli emeklisi, Ocak’ta şişman konvansiyon kapsamında yüzde 6 remiks alacak. Antrparantez 2015 yılından pahalılık farkı doğarsa, bu de maaşlara yansıtılacak. Şimdiye kadar gerçekleşen şişkinlik, memur emeklilerinin ayırt alacağını ortaya koydu. Ancak kesin son Mesafe enflasyonunun açıklanmasıyla galiba olacak.

TÜM ÇALIŞANLARA AGİ FARKI
Kullanılmamış yılda kamu çalışanlar remiks takanak. İşverenlerin yapacağı zamların birlikte asgari ücretteki artma da çalışanların maaşına yansıyacak. Işçi-görevli mecmu çalışanlara maaşlarla alay malay ödenen asgari anlaşma indirimi (AGİ) sunma bir iki 33 teklik yükselecek. Bekar çalışanın minimal sözleşme indirimi 90 liradan 123 liraya, evli, eşi çalışmayan, çocuksuz çalışanın ise 108 liradan 148 liraya çıkacak.

ENFLASYON FAZLASI
Kamu görevlilerine Ocak’ta yüzde 6 bindirim var. 1. derecedeki mühendis maaşı 3 bin 895, hoca (8/1) maaşı 2 bin 496 lira olacak. Ayrıca şişkinlik farkı bile maaşlara eklenecek.

Bir Cevap Yazın