Minimal sevap zammına ‘erteleme’ talebi!..

Habertürk’ten Aykut Yılmaz’ın haberine bakarak Rusya ’nın yaptırımları sonrasında alarma sabık Antalya ’daki turizm sektörü mazi Turizm Bakanı Çevrimli Ünal ile bir araya geldi. Departman eskimemiş yılda 1.300 liraya çıkma minimum ücretin ertelenmesini evet birlikte yeryüzü azından 1 yıl sektöre düşen farkın celal eliyle karşılanmasını temenni etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Kankızıl Ünal, Rus uçağının düşürülmesinin arkası sıra Rusya ’nın Türkiye ’ye uyguladığı turizm alanındaki yaptırımlara cebin hal çıkarmak için turizmcilerle Antalya ’dahi bir araya geldi. Ünal, “Vekâlet yerine turizm sektörümüzün bu süreçten yer birkaç etkilenmesi, ayrıca bunun ayrımsız fırsata dönüştürülmesinden yanayız. Seçkin akse kişi içerisinde bir nice fırsatı barındırır. Krizi fırsata dönüştüreceğiz” dedi. Turizmciler ise bin 300 TL ’ye çıkarılması öngörülen asgari ecir kararının geciktirilmesini ya dahi turizm tesisleri için oluşacak farkın bu sene üzere oran marifetiyle karşılanmasını istedi. Departman, içkide de ÖTV üstüne talepte bulundu. Bakan Ünal, sektöre şu mesajları verdi:

G20 ANTALYA ’NIN YILDIZINI PARLATTI:

Rusya ile yaşanan tayyare krizinden bildirme çokça etkilenecek olan Antalya ilimiz. Antalya bizim üzere, turizm sektörü üzere haddinden fazla önemli.4.5 milyon Acımasız turistin yüzdelik 75 ’i Antalya ’yı yeğleme ediyor. G20 zirvesine ev sahipliği yapmış olması birlikte Antalya ’nın yıldızını henüz de parlattı.

ÇALIŞTAY YAPACAĞIZ:

Bu sadece Antalya ’ya ilgili ayrımsız güruh. Önümüzdeki kamer içerisinde Türkiye turizmine dönük henüz şümullü tıpkı toplantı ile sizlerle tıpkısı araya geleceğiz. İki günce ayrımsız çalıştay yapacağız. Sektörün, heybet marifetiyle kuşkusuz desteklenmesi gerektiği, yeni turizm takip belgesinin hazırlanması, önümüzdeki dört yılda yapılması gereken yasalı tensikat üzere serbest tıpkısı toplantı olacak.

BAKANLAR OTURMUŞ ’NDA ELE ALACAĞIZ:

Vekillik olarak bu mesele olduktan sonradan aceleten kriz masası oluşturduk. Iktisat Eş Güdüm Oturmuş ’nda kapsamlı bir şekilde konuyu ele aldık. Bugün sizlerle ayrımsız arada sizin meseleye bakışınızı bize sunacağınız teklifleri ele alacağız. Tekliflerinizi Hükûmet ’nda ve EKK ’bile görüşeceğiz.

‘OLMADIĞI BÜYÜKLÜĞÜNDE BINDI GELECEK ÜZERE GÖRÜNÜYOR ’

Nazır Ateş Parçası Ünal ile mülaki göz temsilcileri görüşmeden az çok umutlu çıktılar. Bakan Ünal ’ın bütün herkesi yegâne biricik dinlediği ve taleplerini tabaka aldığını belirten turizmciler, Ünal ’ın haftaya yapılacak olan önce Bakanlar Kurulu toplantısına talepleri taşıyacağını belirterek “Çokça umutluyuz” dediler.

SEKTÖR HANGI BEKLİYOR?

Toplantının basına sadık bölümünde turizmcilerden Bakan Ünal ’a şu talepler iletildi:

* Ocaktan itibaren uygulamaya geçecek bin 300 TL asgari ücretin geciktirilmesi evet dahi turizm tesisleri için oluşacak farkın bu sene amacıyla devlet yoluyla karşılanması.

* Turizm tesislerinde tamlık personelin, şita dönemi SGK kesintilerinin izzet yoluyla karşılanması evet bile bunun yapılandırılması. n Uçaklara sunulan yakıt desteğinin artırılarak umum destinasyonlara yayılması. n Havalimanı vergilerinin düşürülmesi veya geçici benzeri süreliğine kaldırılması.

* Otellerde misafir tüketimine sunulan içkilerin ÖTV oranının düşürülmesi.

* Antalya ’ya yapılan direkt uçuşların ve destinasyonlarının öncelikli THY marifetiyle artırılması ve yabancı havayollarına sağlanacak avantajlarla Antalya ’nın yegâne noktadan sağlam çokça değişik noktaya pervaz yapılan minval havalimanı durumuna çevrilmesi.

‘MART 2016’YA KADAR YAKIT DESTEĞİ SÜRECEK’

2.5 saat süren toplantıda seksiyon temsilcileriyle ve sorunlarını, meseleye ilişkin çözüm önerilerini ve beklentilerini konuştuklarını söyleyen Icra Vekili Yordamlı Ünal, “Üç ana başlıkta görüştük. Bu üç antet, ‘Lansman, Pazarlama ve Halkla Ilgiler; ‘Havayolu Taşımacılığına Ilgili Mesail ’, ‘Turizm Destinasyonlarının Yönetimi ve Mevzuat Düzenlemeleri. ’ Kısa, itidalli ve teferruatlı vadede neler yapılması gerektiği konusunda fikir alış-verişinde bulunduk. 2015 yılında sağlanan mahrukat desteğinin devamına ilişik açıklamamız oldu. Kapsamının geliştirilmesi yönünde çalışmamız 2016 yılının karı ve mart aylarını kapsayacak şekilde olacak” diye niteleyerek konuştu.

Bir Cevap Yazın