Moskof muhabire boğaz vermedi!

Bugün’birlikte düz kayran habere göre Moskof Championat ’ın muhabiri Anton Matveev, Beşiktaş ’ın eski yıldızı Manuel Fernandes ’i Türkiye aleyhine konuşmaya zorladı.

Ruslar, 16 Şubat ’taki F.Bahçe-Lokomotiv Avrupa Ligi maçı yaklaştıkça tansiyonu yükseltmeye çalışıyor. Fakat Fernandes, Ruslar ’ın tuzağına düşmedi, kımıldatma edici sorulara tokat kadar karşılık verdi.

İşte Championat ’ta yayınlanan röportajın Türkiye ile ilişkin bölümü:

-Türkiye ’ye gezmek amacıyla bereketli beş altı mı?

Hastalık? Rusya ile Türkiye arasındaki politik durumun farkındayım. Ama politikaya kabul etmek istemem. Bunun anlamı hangi? Birçok ajanda ile mecbur olduğum ülkeye gitmek benim amacıyla bahtiyarlık donör. İstanbul kadar komple ayrımsız şehirde yaşadım, Beşiktaş kabil balaban bir takımda oynadım, balkı insanlarla bildirişim kurdum.

-Türkiye ’da güvenlik problemi var mı?

Türkiye ’üstelik insanlar fert, ihtiraslı, arada bir bile çok aşkın. Ama size, rakip futbolculara ve başka insanlara tevakki etmek duyarlar. Türkiye ’üstelik 3.5 sene boyunca memnuniyetsizlik donör benzeri görüngü yaşamadım. Olur Kasımpaşa maçında Beşiktaşlı tıpkısı taraftarla ilgilendiren tıpkısı fenomen oldu amma o bir istisnaydı.

-Türkler haddinden fazla hareketli, antrparantez sinir bozucu. Rusya rahat. Ne misal sana daha yakın?

Olur, Türkler kesintisiz konuşuyor. Bu asap bozucu mu? Ama enerji ve hayat dolular. Bu tekmil. Sizin ülkenizde makul insanlar değişik. Türkler ve Ruslar behişt ve dünya, çevrim ve şeb büyüklüğünde farklılar. Futbolda bu kendini zahir gösteriyor. Rusya ’da futbol haddinden fazla begayet değil. Yeryüzü azından sevgilerini göstermiyorlar. Türkiye ’da amiyane tıpkı topçu birlikte sokaklarda tanınır, eliniz yıpranır.

-Sen üstelik öyle miydin?

Beşiktaş ’a imza alaşağı etmek üzere İstanbul ’a önce gittiğimde, kalabalıkla tanıştım. Sırf 15 zaman imza dağıttım. Tabiatıyla ki dümdüz değil amma haddinden fazla kıvrak aynı ihtisas.

“Ruslar Türkler ’den taraftarlığı öğrensin”

-Bilic, “Türkiye ’bile ayak topu bire bir baziçe değil. Türkiye ’da futbol ayrımsız cidal” demişti. Ona katılıyor musun?

Pek sayılmaz. Futbol bibi bir baziçe. Ama Bilic ’in ne söylemek istediğini anlıyorum. Olur, Türkiye ’dahi futbolcular kalpleriyle oynar. Ara Sıra duyguları sağduyularını gölgeler. Bu sahada akıllıca değişmeyen vermeyi zorlaştırır. Ama bedii açıdan Türkiye ’da ayak topu yüksek seviyede.

-Futbol kalbi açısından Türk takımlarının Ruslar ’dan bire bir üstünlüğü var mı?

Ruslar ’ın hemen duyguya değil kuma emanet ihtiyacı var. Ayrıca, yürek, zeka ve yetenek. Lokomotiv oynamaya çalışıyor. F.Bahçe ileriye ağır sıklet çıkıyor. Türkiye ’birlikte taraftarlar sizin 12., 13., 14. oyuncunuzdur. Onlardan bunu kopyalamalıyız.

-Türk stoperler ayağını kırmaya çalıştı mı?

On Paralık sakatlanmadım. Bu benzeri utanmak meselesi.

Bir Cevap Yazın