Moskova Havalimanı’nda Türkler için yüklülük sürüyor

Milliyet’in haberine bakarak ara sıra Türkler valizlerinin Moskova Havalimanı ’nda soyulduğunu, saatlerce açgözlü ve susuz namına tecrit odalarında kaldıklarını ve sivil eşhas aracılığıyla üstelik sorguya çekildiklerini söylediler.

Zaman saat 08.50 ’bile Moskova ’dan Moskof Aeroflot Havayollarına ait tıpkısı uçakla Türkiye ’ye idraksiz gönderilen 15 şahsiyet bir gruptan ve seyyar namına giden Ramazan Güdümen valizlerindeki bütün elektronik eşyaların Zalim gümrüğünde çalındığını söyledi.

Rusya ’ya gezici adına giden fakat Moskova Havalimanı ’ndan kalın kafalı gönderilen Ramazan Güdümen pasaport kontrolünden geçemediğini ancak valizlerinin gümrüklü salonda kaldığını belirterek, “Valizlerimizi on paralık göremedik. Hoşgörüsüz gönderilirken bizlere valizin uçağa yüklendiğini söylediler. Işte görüyorsunuz iki valizim vardı. Ben fotoğraf ve film çekimine meraklyıyım. Valizlerimde bilgisayarım, fotoğraf makinem, objektiflerim ve kameram vardı. Bilcümle eşyalarımı almışlar. Yalnız meyva olan torbama dokunmamışlar” dedi.

Pasaportlarında iştirakçi vizesi olduğu halde ülkeye alınmayanlarda tepki gösterdi. Ara Sıra Türk işçiler şantiyeleri boşaltarak Türkiye ’ye geldiklerini belirttiler.Rusya ’ya musahabe amacıyla gittiğini belirten Cemil Özdemir esir hayatı yaşadıklarını söyleyerek, “20 saate mümasil esir hayatı yaşadık. Tığ misafirdik. Pasaportumuz, uçak biletimizle Kaçak gitmedik. Ancak tığ hangi eyvah kim misafir olarak değil birlikte sonuç olan olayların herhalde esiri yerine orada bulunduk. Tahminî 15 nefis ayrımsız gruptuk. Amma içeride bambaşka grupların olduğunu dahi biliyorduk. Konsoloslukla sürekli bağlantı halindeydik. 5.5 saatlik önce beklemeden sonra bizi soyutlama odalarına aldılar. Herkesi avrat erkeli dağıttılar. 14 saat kemirmek yemedik. Sonunda konsolosluğun getirdiği yiyecekler vardı. 10 saat su yoktu, Pınar suları getirdiler, içmedik. Olay çıkarmadık, sürekli tahrik ediyorlardı. Sürekli sövme ve ülkemize kalay ediyorlardı. Ama biz sakin kalacağız dedik. sağ selamet geldik. Yer kötüsü sizi 20 ahit gerekçe göstermeden tutabiliriz ifadesiydi. Müracaat Etmek için gitmiştik. Benzeri elan tür değil. Tabi bu olaylar düzelecek ama tığ üstelik ruhsal adına etkisi çok şişman” dedi.

Özdemir, kendilerini sivil kılıklı kişilerin sorguladığını dahi sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın