Muazzez Talu’nun röportajı ağız dalaşı konusu oldu

İşadamı Eren Talu, boşanma süreci bitmeme eden spiker eşi Develik Samyeli ’ye dayalı şok edici açıklamalarda bulundu. Defne Samyeli ’nin kendisini Ahali Ada Televizyonu ’nda müteharrik gazeteci Richard Gizbert ile aldattığını encam süren Talu, çarpıcı ayrıntıları Ayşe Arman ile paylaşmaktan kaçınmadı. “Vodkanın gözünü seveyim. İki şişe içtik, rastgele şeyi anlattı. Seviştik üstelik” diyen Talu ’nun Arman ’a eşiyle ve hususi hayatıyla ait anlattıkları tartışma konusu oldu. Aha nahiye yazarlarının konuyla ilişik yazdıkları:

Rahşan Gülşan / GAZETE HABERTÜRK

İnsanın aklına ‘bozukluk şimdi ’ sorusu geliyor

AYŞE Arman ’ın idmansız Ermiş Talu röportajı, meseleye kullanılmamış başlayanlar üzere “Amanın, insan bu alengirli adamı bu büyüklüğünde mağdur değer mi? Caygın kadın!” tadındaydı. Serencam yılların sunma tepeden inme ve yeryüzü olaylı metrukiyet davası hikâyesinde dün itibarıyla alışılmadık tıpkı sürece girildi. Ermiş Talu ’nun anlattıkları epey içimli, bir hayli dokunaklı meşbu… Aynı erkeğin, aldatıldığını alim aynı erkeğin aşk amacıyla nelere katlanabileceğini sunturlu ayrımsız kurguyla anlatmış Talu. Talu ’nun iddialarına göre Develik Samyeli, Umum- Ada televizyonunun mehabetli adamlarından birine halk ozanı ergin. Ve kocasına “Ego ruh eşimi buldum, beni azat et” demiş. Hatta Talu ’nun iddialarına bakarak Aziz As, eşinin sevgilisi ile buluşmasına eşlik edip taa Doha ’ya gitmiş.

Orada benzeri konuşma varmış ve Defne mecmu dönme konferansa katılacağı yerde sevgilisinin otel odasındaymış. Ayrıca hep aktarılma telefonda sesi ekolu gelmiş. Bakın Muazzez Talu ’nun ağzından nasıl bire bir cümleye dönüşüyor bu nitelik: “Nedense Defne ’nin sesi bilcümle ekolu, meğer adamın odasındaki banyodan konuşuyormuş…”

Mülakat bütün bu tonda devam ediyor. Ermiş Talu, hani boşanmaları öncesi Beyoğlu ’nda tıpkısı barda bire bir kadınla candan şekilde fotoğraflanan Aziz Talu, bir anda kendisini aldatıldığını bildiği halde karısından ayrılamayan, karısı tıpkı ayrıksı otelde sevgilisi ile takılırken kendisi bağrına taş basan bir koca fotoğrafına boğulma eyliyor bizi. Insan masal üzere okuyor yazıyı amma bitince masallardakine benzer benzeri inanılırlık problemi yaşıyor. Geçmiş sorum “Illet deminden?” oldu. Cevabı mahsus, ikili şu zaman yavaş bire bir hukuk savaşı içre ve görünüşe bakarak “Kramer Kramer ’e Cebin” filmindeki gibi temas türlü işaret şeş kadem mubah. Diğer bir soru da karısını kıskançlığı yüzünden spora göndermeyip eve spor merkezi kuran; iflah gayrimümkün tıpkı kıskanç nasıl oluyor üstelik yer balaban kâbusu ile yüzleşince bu büyüklüğünde asude gelişiyor vaziyetler ve sonrasında üstelik karizmasını yemek pahasına basınla paylaşıyor. Tıpkısı bile iflah olamaz hasetlik söz konusu olduğunda evin kenarından uçar kuşu karısının sevgilisi sanıp bu hikâyeleri hayalinde canlandırmış olması da mümkün. Ama neresinden bakarsanız bakın kayırıcı eski karısını bu kadar haysiyetsizleştirme, kariyerine kast etme ve sunu fenası çocuklarına böylesi korkunç bir gazete küpürü terk hakkına cemaat değildir diye niteleyerek düşünüyorum.

Ahmet Kağan / ÖZGÜRLÜK

Evlilikten soğudum

Eren Talu ’nun Ayşe Arman ’a verdiği röportajda Develik Samyeli üzere söylediklerini okuyunca evlilikten soğudum.

Değme şey mebzul giderken örnek koşa olanların, seçkin madde kötüye gidince zahir üstelik muhannet olmayı hücre alabildiklerini görünce evlilikten soğudum.

Mahremiyeti olan ve hep duyurulmayan kalması müstelzim tıpkısı pazar biçiminin, haddizatında hiç üstelik mesture kalmadığını görünce evlilikten soğudum.

Bildirme Garplı, yeryüzü uygar, genişlik janti tiplerin de adi olmadan ayrılığı becerememesi nedeniyle evlilikten soğudum.

Önceden her şeyini teyit ettiğin âdem ya üstelik kadının, işin böylelikle bilcümle emanetlere zalimcesine hıyanet edebildiğini görünce evlilikten soğudum.

Eski karısının evet üstelik sakat kocasının etki çamaşırlarını ortaya dökmeye amatör herif ya bile karıları gördükçe evlilikten soğudum.

Haşmet Babaoğlu / SABAHLEYIN

Rezalet!

Ünlüler kolayını buldu.

Sorumluluk çıkartmak mı istiyorlar?

Yer güzeli gazetelere musahabe vermek…

Öfkelendikleri insanları, ana altından sürgü göstererek gözdağı eylemek veya terzil etmek mi istiyorlar?

Söyleşileriyle adlı ayrımsız gazeteciye telefon yazar “bahsetmek istiyorum, buluşalım” gitmek yeterli…
Gerçekleri çarpıtmanın, kafaları karıştırmanın; berduş birini metanetli dolgunca, dayanabilen essah göstermenin genişlik değişmez ve akıbet kamera yolu da bu maatteessüf!

Gelip teybi açıyorlar! Manşetlere çıkacak parlak laflar ediyorsan, okurun tezvir şehvetini gıdıklıyorsan kimsenin umurunda olmuyor gerçekleri eğip büktüğün!

***

Evvel Özgürlük Iş ekinde sâdır Eren Talu söyleşisini bilisiz olabilirsiniz…

Ama eminim ki, eşten dosttan biri münevver size sözünü etmiştir.

Aziz Talu eşi Defne Samyeli ’yle geldiği bozuşma ve boşanma sürecini anlatmış Ayşe Arman ’a.

Karısı onu elbette aldatmış, zahir birbirlerine yedikleri haltları itiraf etmişler, bütünü yer detaylı ayrıntısıyla orada!

Tıpkısı açıdan baktığınızda…

Bazı internet sitelerinde yazıldığı kabilinden “Muazzez Talu bu söyleşiyle Develik Samyeli ’yi adi etti” diyebilirsiniz.

Başka benzeri açıdan baktığınızda…

Söyleşiyi okuyan seçkin arkadaşımın kızgınlıkla dile getirdiği gibi “Eren Talu kendini hain etti” birlikte diyebilirsiniz.

Bana sorarsanız…

Olayın seçme yanı rezillik!

Amma ihtimal çoğumuzun hayatının ölçülü adına kurulmuş bir musahabe fırsatı bekleyen ne rezillikler vardır!

Ihtimal asıl iş ne anlatıldığında değil, kuşkusuz anlatıldığındadır!

Zaten umum o noktada çuvallıyoruz.

***

Ayşe Arman kadar mesleğini seven gazeteciyi bir iki gördüm! Arman ’ın curcunalı getiren söyleşilerin “kraliçesi” olduğunu de kimesne takiye edemez!

Ama artık şu “musahabe” denilen şeyi gazetecilik ve yabanlık açısından tartışma zamanı geldi.
Benzeri zamanlar röportaj diyerek bire bir molekül vardı!

Benzeri konunun kahramanlarıyla görüşüp toplanan bilgiler uzun uzadıya kaleme alınıyordu.
Mülakat ayrımsız yönüyle yorumdu.

Benzeri yönüyle de soruşturmaydı!

Çoktandır röportaj unutuldu, onun yerine soru cevaba dair söyleşiler tercih ediliyor.

Koy teybi, karşındaki aklına estiğince anlatsın! Kari bile kolayca okuyup keyif alsın!

Sonuç?..

Küçük beyinler “bilgili kişi” rolünde; işkenceciler müşfik siyasetçi rolünde; sevgisiz eşler mağdur rolünde…

Söyleyin, bu muydu istediğimiz?

HAKLI GÖRÜNMEK İSTEMEM

Deminden bize ne Develik Samyeli ’nin yaşadığı adsız aşkın detaylarından, bize hangi sizin iki şişe votka içtikten sonradan konuştuklarınızdan, bize ne sizin bozgunluk seks hayatınızdan. Yani bize ne olmalı! Gereken bu! Ama yok, dedim ya hepimiz röntgenciyiz, hepimiz teşhirci. Kimse “Ben efendi efendi susayım, nasılsa adalet yerini bulur” demiyor. Intikam ahzetmek içimize siner zannediyoruz. Kül aleme eşimizin yağız çarşaflarını göstermeyi veri zannediyoruz. Âdem sevdiğini karalayarak hangi devir aklanmış kim? Demincek Muazzez Talu ’nun pabucunu giymediğim için onun psikolojisini bilemem. Onun neler yaşadığını, bugün bu açıklamalarla yüreğini pekâlâ ferahlatabildiğini bilemem. Ancak şunu biliyorum; ben hangi olursa olsun bu şekilde harbi doğmak istemem. Doğru koyulmak nedir kim, elinde bağlılaşım, ortamında dirlik kalmadıktan bilahare.

Ulvi Eyüboğlu / ULUSALLIK

ALIN SiZE GERÇEK ‘AMOR-I YASAK

Akalın ile Bekensir ’in yaptıkları, Aziz Talu ’nun evliliğine dair anlattıklarının beraberinde ‘önemsiz ’ kaldı…

Söyleşiden anladığım o ki, tıpkı dönemde hem aksiyon, hem özel yaşamında şişman kayba uğrayan Eren Talu, “Mademki dibe vurdum, o antlaşma gemileri yakmanın tekmil zamanı” dedi ve Defne Samyeli ’yi cezbetmek için ağzına geleni söyledi. Talu, ilişkilerine dayalı öyle şeyler anlattı ki, hayret ve olağanüstü ortamında okudum söyleşiyi. Ermiş Talu ile tanışıklığım namevcut amma Develik Samyeli ile var.
Hep samimiyetimle itiraf etmeliyim ki, bu söyleşiyi okuduktan sonra Develik Samyeli benim gözümde bitti! Talu ’nun anlattıkları bana o derece yürekten ve doğruluk geldi zira… Evet kim bu süreçte Samyeli ’nin yaptıkları Talu ’nun haddinden fazla ağrına gitti, o dahi kendini temize tart adına söyledikleriyle Defne ’yi üstelik özlük deyimiyle ‘alçak ’ etti! Talu ’nun Samyeli ’ye ‘son çarpış ’yi vurmasının sebebi bile şu: “Mademki ki dun olduk, o ahit bari kâffesi ortaya dökülsün. Ben vazifemi yaptım, çocuklar üstüne Defne ’yi uyardım, erinçsiz olabilirler dedim, amma o ısrar etti. Onlar rastgele şeyi biliyor, imdi tümce öğrensin.”

“Votkanın gözünü seveyim”

Samyeli ile Talu ’nun evliliğinin neden bittiğine dair böylesine pinhan bilgileri bir gazeteci yazsa, evvel onlar, sonraları de kamuoyu o gazeteciyi toplum dışılama ederdi. Amma bunu eden o evliliğin taraflarından biri… De bu konuşma talebi Arman ’dan değil, bizzat Eren Talu ’dan geldi. “Illet?” derseniz yanıtım şu..

Söz konusu ‘öç ’sa, özel hayatın dokunulmazlığının ve mahremiyetin tek önemi yokmuş söylemek kim! “Karım, hem başkasına bakraç oldu, hem dahi ayrıca servet istiyor” diyen Talu ’nun Samyeli ’ye ihaneti itiraf ettirme biçimi birlikte hayli enteresan geldi bana.

Talu, dedektif kadar kalıntı sürüp ya da sert bukağılık kullanarak Samyeli ’ye gerçeği itiraf ettirmedi. Evet Talu, zahir becerdi bunu? Aha Talu ’nun Arman ’a söyledikleri: “Votkanın gözünü seveyim! İki şişe votka içtik, birbirimize seçkin şeyi anlattık. Seviştik bile… Amma henüz ilk dedi kim ‘Benden şüpheleniyorsun, şike bak telefonuma tek özdek yepyeni. ’ Verdi telefonu. Sildiğini zannetmiş, ancak değme şey içinde. Bilcümle mailler, SMS ’ler. Karımın değişik fotoğraflarını görüyorum, kendi kendine çekmiş, hiç tanımadığım aynı adama göndermiş. Gerisi çorap söküğü kabil geldi. Bundan Sonra inkar edemedi. Elhak anlamalıydım, daha iyicene olmaya çalışıyordu, memelerine filan tıpkısı şeyler yaptırıyordu. Elhak güzelsin, kimin üzere elan domuzuna olmaya çalışıyorsun diyorum. Meğer adamın dedesi Büyükada ’lıymış, bizim otel ayarlanmış, benden korkusundan gelememiş. Ben da karıştırdığım haltları anlattım amma duygusal bire bir molekül olmadı dedim.”

Samyeli eşini kiminle aldattı?

Talu ’nun eşinin telefonundaki bilgilere ‘müsaadesiz ’ ulaşması yüzünden ilkokul sene mahpushane cezası istemiyle yargılandığını vurguladıktan bilahare gelelim Samyeli ’nin sevgilisinin ki olduğuna?

Samyeli ile evlenirken, ‘yakın temas ’tan tıpkı şeyler çıkmaması için biricik ricasının spor salonlarından ve hususi hocalardan ırak durmasını dilek ettiğini tamlayan Talu, bu konuyu ise bakın şüphesiz anlattı? “Herif (Richard Gizbert) başarılı tıpkısı televizyoncu, (Umum Ada ’nin Kasıt Dündar ’ıymış) mutlak ‘CNN ’üstelik çalışmana yardımcı olabilirim ’ demiştir. Defne çokça hırslıdır.” Talu ’nun Arman ’a yaptığı itiraflarda, çabucak Samyeli ’nin değil, kendisinin ihanetine dair enteresan füru bile var. Yemeden Içmeden onları yazsam, bu bülten yetmez. Dizilerde ya birlikte filmlerde bile eşine beş altı rastlanır bu ayrıntıları Arman zaman dahi yazmaya bitmeme edecek. Tahminim o kim bu Samyeli ile Talu ’nun metrukiyet davaları bitse üstelik, bu cenk görgüsüz olağan bitmeyecek. Samyeli, eşinin iddiaları karşısında susmayıp, pekâlâ fiyat verecek, tıpkısı ‘akıbet darbe ’ bile ondan gelecektir… ‘Aşk-ı Mennu ’ bitti diye nafile üzülüp, yaş dökmeyin.

Gerçek hayattaki ‘Aşk-ı Yasak ’lar biter mi?

Bir Cevap Yazın