Müddeiumumilik Figen Yüksekdağ üzere harekete geçti!

Bugün’de düz düz habere göre Diyarbakır Cumhuriyet Altını Başsavcılığı, Demokratik Sosyete Kongresi (DTK) Olağanüstü Genel Kurulu’nda yaptıkları konuşmalar dolayısıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Umumi Başkanı Figen Yüksekdağ ile Ezilenlerin Toplumcu Partisi (ESP) Genel Başkanı Odalık Ulusoy karşı sormaca başlattı.

Alınan bilgiye göre, Başsavcılık, 26-27 Aralık’ta Kayapınar Spor Salonu’nda yapılan Demokratik Topluluk Kongresi (DTK) Alışılmadık Umumi Kurulu’nun fon kayıtlarını inceledi.

Tetkik sonucu Yüksekdağ ve Ulusoy karşı genel kuruldaki “otojestiyon, muhtariyet, trap ve barikat” açıklamaları zımnında sormaca başlatılmasına karar verildi.

Soruşturma, “terör örgütü propagandası fayrap etmek”, “cürüm işlemeye kımıldatma”, “halkı isyana heveslendirme” ile bunların beraberinde Türk Ceza Kanununun 302. maddesi gereği “devletin birliğini ve mutluluk bütünlüğünü bozmak”, “devletin egemenliği altında kâin topraklardan bir kısmını ihtişam idaresinden boşaltmak” gerekçeleriyle yürütülecek.

Yüksekdağ hakkında, mebus olduğu üzere anayasanın 83. maddesi gereğince “anket izni verilmesi” ve “teşri dokunulmazlığının kaldırılması” talebi ile Hak Bakanlığına fezleke gönderileceği öğrenildi.

Bir Cevap Yazın